Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Francie 2022

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Francie 2022

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Francie 2022
Budeme vysílat

Sólo pro trubku 2024
Sólo pro trubku 2024
Ivan Hlas na cestě dekádami
Vysílali jsme


Střípky z židovské hudby 2024

Střípky z židovské hudby 2024

Sólo pro kytaru 2024
Audioarchiv
15. února 2022 World music, Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! si tentokrát představíme novinky z pestré hudební scény Francie. Těšit se můžeme na ukázku z nového alba zpěvačky Zaz, na jazzového saxofonista Emila Parisiena, na producenta elektronické hudby DJ Clicka, na 80letého akordeonistu Daniela Colina nebo na alternativně rockovou kapelu Pili Coït. Premiéra 19. února 2022.

Producent DJ Click se věnuje elektronické hudbě a spolupracuje s různými interprety world music z celého světa, ať už jsou to Romové z Balkánu, původní obyvatelé Jižní Ameriky, hudebníci z Karibských ostrovů nebo třeba zpěvačky z Litvy a Polska. Na svém aktuálním albu Mercy Gate nás DJ Click zve do ulic Jeruzaléma, kde vedle sebe zní klezmer, tradiční arabské nástroje i moderní elektronická hudba. Jako hudebního partnera si do studia pozval izraelského hudebníka Ittaie Binnuna. Jako host pak na albu zpívá Einav Dahari, a to ve třech jazycích – hebrejsky, arabsky a v ladinu, což je jeden z jazyků židovské diaspory.

V ulicích francouzských měst začal hudební příběh zpěvačky Zaz, vlastním jménem Isabelle Geffroy. Z pouliční zpěvačky se postupně stala hvězda, která jezdí po celém světě a šíří francouzskou kulturu. Vedle toho se dlouhodobě věnuje také charitativním projektům. Pro každý svůj koncert hledá partnery z řad místních dobročinných a neziskových organizací a ty pak v místě konání koncertů propaguje. Kromě toho si buduje síť charitativních organizací, které podporuje dlouhodobě – v Latinské Americe se například jedná o problematiku dětí na ulici, v Rusku zase organizace na pomoc autistům. „Angažujeme se jak v doméně vzdělání, tak v pomoci postiženým a potřebným. A může to být také agro-ekologie nebo šetrný přístup k planetě. Jde nám o posílení vazeb mezi lidmi a o to, aby se nám žilo lépe. Chceme společně budovat lepší svět a to mě baví,“ řekla zpěvačka Zaz v rozhovoru pro naše rádio před šesti lety. I když se věnuje především svému vlastnímu repertoáru, na svém kontě má i velmi povedené jazzové album Paris, které obsahuje úpravy starých francouzských písní o Paříži. Vyslyšela tak přání svých fanoušků, kteří si přáli, aby Zaz vedle moderních skladeb zpívala také staré francouzské šansony. Loni na podzim však Zaz vydala své páté studiové album s názvem Isa.

Letos v lednu vydal své nové album saxofonista Emile Parisien, rodák z Cahorsu v jižní Francii. Studoval na prestižní jazzové škole v jihofrancouzském Marsiaku, městě známém také díky velkému jazzovému festivalu. Novinku Louise natočil v mezinárodní sestavě. Do ní si pozval francouzského kytaristu Manu Codjiu a italského pianistu Roberta Negra a dále tři americké hráče. Jsou to trumpetista Theo Croker, kontrabasista Joe Martin a bubeník Nasheet Waits. Výběrem těchto spoluhráčů se Parisien, který se jinak zaměřuje na současnou experimentální hudbu, chce vrátit ke kořenům jazzu, tedy žánru, který vznikl ve Spojených státech. I když se na albu autorsky podepsali i Parisienovi spoluhráči, my si poslechneme jednu skladbu přímo od tohoto francouzského autora a saxofonisty.

Francouzský vibrafonista Alexis Valet své nové album Explorers natočil v triu s kontrabasistou Luccou Fattorinim a s bubeníkem Antoinem Paganottim. Kromě nich pak na albu jako hosté hrají dvě výrazné osobnosti evropské jazzové scény, mladý nizozemský saxofonista Ben van Gelder a srbský pianista Bojan Z. Samotný Valet se ve svých skladbách vrací k jazzovým kořenům, ale zároveň prostřednictvím improvizace a bravurní hry objevuje nová hudební území. Album, po stylové a výrazové stránce velmi pestré, sestavil z osmi vlastních a tří převzatých skladeb.

Směsi elektronické hudby, soulu a hudby karibské se věnuje skupina Dowdelin. Založili ji producent a hudebník David Kiledjian a zpěvačka z ostrova Martinique Oliviya. Na začátku se rozhodli, že budou společně hrát a zpívat písně v angličtině, ale nefungovalo to. Pocit něčeho výjimečného měli až poté, když Oliviya přešla na karibskou kreolštinu. Dalším členem skupiny se stal Raphaël Philibert, který hraje na saxofon, na perkuse a zpívá a který má zkušenost s hudbou z ostrova Guadeloupe, zvanou gwo ka. V roce 2018 skupina vydala své první album Carnival Odyssey. Později se k ní připojil ještě bubeník Greg Boudra a letos v lednu kapela vydala nové album s názvem Lanmou Lanmou.

Hudební legendou z druhého největšího francouzského města Marseille je skupina Massilia Sound System, která hraje reggae a vznikla už v roce 1984. Ovšem kapela nehraje reggae tak, jak je známe z Jamajky, ale jeho vlastní, jihofrancouzskou verzi, s texty ve francouzštině a okcitánštině. Sami tomu říkají trobamuffin, což je složenina slov „trubadúr“ a „raggamuffin“. V jejich písních tak vedle karibských rytmů a ohlasu folkloru jižní Francie najdeme i zřetelné prvky rocku, elektronické hudby a hip-hopu. Nejnovější album skupiny se jmenuje Sale Caractère, Špatná povaha.

V říjnu 2021 vyšlo nové album Cynthie Abraham, v Paříži narozené zpěvačky, která se věnuje hudbě na pomezí jazzu, world music a francouzského šansonu. Kdybychom sledovali její kořeny, dostali bychom se opět až na karibský ostrov Guadeloupe a tamní buben ka také Cynthia při své hudbě používá. Zpívá kreolsky, ale také francouzsky, anglicky a překvapivě i v jihoafrickém jazyce xhosa, v ruštině nebo brazilské portugalštině. Její nové album se jmenuje Unisson.

Danakil je skupina, která hraje reggae a kterou v roce 2000 založila v Paříži parta tamních studentů. Danakil je název pouště na severu Etiopie a žánr reggae s Etiopií souvisí – stoupenci rastafariánství, náboženského směru, který vznikl na Jamajce v okruhu vyznavačů tohoto žánru, totiž považovali etiopského císaře Haileho Selassieho téměř za božstvo. Ten jako křesťan s těmito poctami nesouhlasil, ale prý rastafariánům v Etiopii vymezil dva čtvereční kilometry půdy, kde se mohli usazovat. To je ovšem historie, konec 40. let. Francouzská skupina Danakil zpívá o aktuálních problémech – o nerovnostech mezi severem a jihem, o svobodě, o pokrytectví politiků nebo o problémech v současné Africe. Loni kapela vydala nové album Rien ne se tait.

Korsičané mají svůj vlastní jazyk, bližší italštině než francouzštině. Pokud jde o hudbu a především o zpěv, zachovala se tam archaická tvorba vokální tradice paghjella. Melodickou strukturu skladeb vytvářejí tři hlasové linky s přesně vymezenými úlohami. První je basový základ zvaný bassu. Nad ním je zdvojený vedoucí hlas seconda a k němu se přidává ozdobný hlas terza. K tradici polyfonního zpěvu patří také rozmístění zpěváků v půlkruhu a absence jakýchkoli hudebních nástrojů. Ještě před půl stoletím byly tyto polyfonní zpěvy téměř pozapomenuté, avšak díky úsilí nadšených zpěváků se podařilo je obrodit. Jednou z nejznámějších korsických kapel, které se tomuto stylu zpěvu věnují, je A Filetta.

V lednu 2022 vyšlo album L’anniversaire, Narozeniny, které připomíná významné životní jubileum francouzského akordeonisty Daniela Colina. Jsou to 80. narozeniny a vydavatel zdůrazňuje, že na akordeon tento legendární hráč hraje už 75 let. Hudebník, který za ta desetiletí mnohokrát procestoval celý svět a legendou se stal například v Japonsku, je stále svěží. A protože akordeon k francouzské hudbě neodmyslitelně patří, poslechneme si v pořadu právě Daniela Colina jako zástupce tohoto nástroje a žánru.

Duo Pili Coït tvoří Guilhem Meier a Jessica Martin Maresco, kteří spolu vystupují od roku 2014. Jejich název pochází ze slovního spojení Billy Goat, vysloveného ovšem s alsaským přízvukem. Oba členové dua spolu působí také v kapelách Icsis a Grand Sbam – první z nich hraje kombinaci punku a elektronické hudby, druhá se věnuje soudobé vážné hudbě. Guilhem kromě toho hraje progresivní, punkovou, etnickou i jazzovou hudbu s různými dalšími formacemi. Samotné duo Pili Coït stojí na propojení dvou hlasů a minimálního nástrojového obsazení, které tvoří sada rytmických nástrojů a elektrická kytara s efekty. Jejich nové album Love Everywhere vyšlo v listopadu 2022.

NyníRanní proud
Píseň: Los bilbilicos (2023); Interpret: Mertová Sára - zpěv, Merta Vladimír - kytara; Album: Mertová Sára, Merta Vladimír: Zpěvy zbožných
07:45Hudební kompas
08:00Zprávy ČRo Plus
08:10Ranní proud
09:00GenZ
09:46Písně
10:00Zprávy ČRo Plus

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!