Slyšte, lidé! – Profil zpěvačky Zaz

Slyšte, lidé! – Profil zpěvačky Zaz
2. března 2019 Aktuality, Jazz, Folk Autor: Milan Tesař

Od svého prvního vystoupení na festivalu Colours of Ostrava v roce 2012 je francouzská zpěvačka Zaz doslova miláčkem českého publika. Koncertovala u nás už mnohokrát – naposledy v Praze letos v únoru. A v létě se opět představí na festivalu v Ostravě. Průřez jejími dosavadními alby – čtyřmi studiovými a jedním koncertním – vám nabídneme v rámci týdeníku Slyšte, lidé!

V pořadu budeme sledovat kariéru Zaz od jejích úplný začátků. Jako patnáctiletá například jezdila po Baskicku s kapelou, která hrála jazz i lidovou taneční hudbu. „Přijeli jsme do vesnice, vytáhli nástroje, sestavili pódium a hráli jsme čtyři nebo pět hodin. K ránu jsme všechno sbalili a přesunuli jsme se do další vesnice,“ vzpomíná Francouzka na zkušenost, která trvala dva roky. Později zvítězila v jedné talentové soutěži a sumu, kterou vyhrála, investovala do turné do zahraničí, mimo jiné do východní Evropy, Egypta a Maroka.

Dnes má na svém kontě čtyři studiová alba – dvě s autorskými písněmi, buď vlastními, nebo těmi, které pro ni složili její spolupracovníci. Album Paris se ostatním titulům vymyká tím, že je Zaz poskládala z písní, které se vztahují k hlavnímu městu Francie a vznikly za období několika desítek let. Některé zpěvačka vylovila ze zapomnění, jiné jsou stále známé – především Sous le ciel de Paris, kterou proslavila Edith Piaf, nebo Champs Elysées, píseň, kterou před natočením alba po zpěvačce fanoušci v zahraničí přímo vyžadovali.

Na otázku, jaký je pro ni rozdíl, když zpívá převzatou a svou vlastní píseň, Zaz odpovídá: „Rozhodně je to jiné, ale nedokážu ten rozdíl přesně vyjádřit slovy. Do svých vlastních písní jsem možná víc ponořena, ale když zpívám píseň od jiného autora, znamená to, že se mi líbí a že se mě něčím dotýká, promlouvá ke mně, je součástí mé osoby. Je to určitě jiné.“

V pořadu uslyšíte ukázky ze všech čtyř studiových desek (včetně novinky Effet miroir) a také z koncertního alba Sur la route.

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Regiony

Regiony

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web