Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Dánska

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Dánska

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Dánska
Budeme vysílat

Sólo pro trubku 2024
Ivan Hlas na cestě dekádami
Ivan Hlas na cestě dekádami
Vysílali jsme


Sólo pro trubku 2024

Střípky z židovské hudby 2024

Střípky z židovské hudby 2024
Audioarchiv
16. ledna 2024 World music, Jazz, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Dánsko je malá, ale kulturně velmi zajímavá země. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme několik dánských hudebních novinek. Půjde o kapely a interprety, kteří čerpají ze severského folkloru, ale také o fúze s africkou nebo tureckou hudbou. Premiéra 20. ledna 2024 v 19.15.

Vesselil je trio, které tvoří tři zpěvačky a hráčky na smyčcové nástroje – Clara Tesch střídá housle a violu, Elisabeth Dichmann hraje na housle a Maja Aarøe Freese je hlavní zpěvačka tria a hraje na violoncello. Repertoár se skládá ze severských lidových písní, lidových tanců, autorských skladeb a také z improvizace. Trio nedávno vydalo své druhé album Til Kirsten.

Dánský jazzový baskytarista a skladatel Torben Westergaard vymyslel v roce 2019 projekt, ve kterém propojil jazz s korejskou hudbou. Nazval jej The Gori Project a v roce 2023 pod touto hlavičkou vydal už druhé album, The Gori Project II. Jako důležitou spolupracovnici si na ně pozval korejskou hudebnici Hyelim Kim, která hraje na korejskou bambusovou flétnu. Dále na albu hrají René Damsbak na trubku a syntezátory a Marilyn Mazur na perkuse. Cílem projektu je nabídnout posluchačům dialog mezi různými hudebními kulturami. Korejské slovo „gori“ znamená spojení a zároveň evokuje něco, co je v pozadí takového spojení. Podle Hyelim Kim je často zdrojem nepřátelství mezi národy neporozumění. Spojení kulturních hodnot může být tím pádem jedním z možných řešení konfliktů. Při poslechu hudby, kterou mezinárodní formace v čele s dánským baskytaristou a korejskou flétnistkou hraje, nás mohou napadat slova jako hypnotická, uhrančivá, meditativní, ale zároveň z ní nemizí ani důraz na rytmickou složku, a právě na komunikaci mezi jednotlivými hudebníky.

Duo Svøbsk tvoří akordeonistka Maren Hallberg Larsen a Jørgen Dickmeiss, který hraje na housle a violu. Fungují buď takto ve dvou, nebo v rozšířené sestavě s dalšími dvěma členy jako kvarteto. Za 20 let existence mají za sebou řadu alb a mnoho koncertů v klubech, na festivalech, v kostelech, knihovnách i školách. Oba členové dua Svøbsk navštěvovali oddělení lidové hudby na konzervatoři v Odense, Maren kromě toho vystudovala hru na akordeon na magisterské úrovni a Jørgen je držitelem titulu „Dánský národní houslista“. V roce, kdy slavili 20 let od vzniku dua, vydali nové album Sorgenfri neboli Bezstarostně, na kterém se hudebně vracejí ke svým kořenům.

Dánská skupina Long Dog Orchestra hraje blues, folk, country a hudbu, které se říká americana. Hraje své autorské skladby s texty v angličtině. Texty pojednávají o existenciálních tématech, a to velmi konkrétních i globálních. V písních se tak objevují motivy jako mír a nebezpečí, globální oteplování, zkušenost s nespavostí, potíže s termity v dřevěném domě, útěk kuřat nebo zmizelá přítelkyně. Album, které kapela nedávno vydala, se jmenuje All Them Bones.

instrumentální skupina Optur vydala album Nordic Free Folk. Na housle v této kapele hraje Søren Korshøj, na saxofony Mikael Fleron, na kontrabas Jens Kristian Andersen a na bicí Heidi Luke. V repertoáru mají nové autorské skladby v duchu severské taneční lidové hudby. I když je Optur relativně nová kapela, jednotliví hráči mají bohaté zkušenosti ze svých předchozích projektů. Houslista Korshøj na scéně působí více než 40 let. Ještě dodám, že jednotliví členové skupiny mají zkušenosti například z rocku nebo jazzu.

Manželé Helene Blum a Harald Haugaard v minulosti opakovaně vystoupili na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou. Rozhovor, který jsme tam s nimi natočili v roce 2016, si můžete pustit z našeho webu www.hudebnirozhovory.cz. Jejich nové album se jmenuje Den store sommer, Velké léto. Tématem desky je samozřejmě léto, a to jak prvoplánově, tak jako metafora. Houslista Harald Haugaard ve zmíněném rozhovoru řekl: „Hudbu nemá smysl dělit na dánskou, švédskou, norskou, irskou nebo českou, protože veškerá evropská lidová hudba vychází ze stejných kořenů. Hudba cestovala a překračovala hranice, hudba nepotřebuje cestovní pas.“

V roce 2022 vyšlo album Anyankofo, na kterém spojili své síly dánská skupina Total Hip Replacement a hudebníci z africké Ghany. Dánští muzikanti si ke spolupráci přizvali nejprve ghanského kolegu Kwameho Yeboaha. Ten jim doporučil další kolegy, a to jak stálice ghanské scény, tak rodící se hvězdy africké hudby. Na albu tak účinkuje například uznávaný zpěvák Pat Thomas, rapper Worlasi nebo na Grammy nominovaný interpret reggae Rocky Dawuni. Tito afričtí hudebníci do projektu přinesli prvky nejen zmíněného reggae, ale také soulu, gospelu nebo typicky afrických žánrů, jako jsou afrobeat a highlife. Dánští a afričtí hudebníci se naživo setkali v zimě 2021 v Ghaně a po celý jeden měsíc společně tvořili, zkoušeli a nahrávali.

Vokální skupina Høst vydala album Fuglesang. Kapela má čtyři členy a na vokálních úpravách jednotlivých písní pro čtyřhlas se podíleli všichni. Album vznikalo dva roky a obsahuje pestrou směs písní od severských balad a dalších lidových písní až po autorské melodie a texty. Slovo Høst, které má kapela v názvu, odkazuje hned ke třem různým skutečnostem. Jednak se zakládající členka skupiny jmenuje Lene Høst. Dále toto slovo v dánštině znamená „sklizeň“ a v norštině „podzim“. Písně na albu jsou inspirované zvuky přírody včetně zpěvu ptáků, ale také tradičními tanečními rytmy.

Album Tutku skupiny Kalaha vzniklo jako zajímavá spolupráce s tureckou zpěvačkou Hilal Kaya a několika dalšími hostujícími zpěváky a také s více než dvacetičlenným big bandem Aarhus Jazz Orchestra. Samotnou skupinu Kalaha tvoří kytarista Niclas Knudsen, bubeník Emil de Waal, na syntezátory hraje Jan Rumpistol Christansen a na baskytaru Anders Stig Moller. Album Tutku z roku 2022 je poctou tureckému rockovému zpěvákovi a hudebníkovi Barışi Mançovi a zpěvačce Seldě Bağcan. Je ovlivněné hudbou Turecka a Blízkého východu, ale také jazzem a syntezátorovým popem 80. let.

V čele skupiny AySay stojí zpěvačka Luna Ersahin, dcera dánské matky a kurdského otce, který jako desetiletý emigroval do Dánska. Obě své identity interpretka úročí ve své tvorbě, která je ovlivněna jako lidovými písněmi Dánska, tak tradiční hudbou Malé Asie. Sestavu doplňují hráč na perkuse a elektronické nástroje Aske Døssing Bendixen a kytarista Carl West Hosbond. Jedním z inspiračních zdrojů pro natočení nového alba byla návštěva malé vesnice Köy v jižním Turecku v lednu 2022. Nové album skupiny AySay se jmenuje Köy a obsahuje jak autorské skladby členů skupiny, tak lidové písně s novými dánskými texty. Hudebně jde o kombinaci akustických nástrojů a elektronické produkce.

V říjnu 2023 vyšlo nové EP skupiny Nordskær. Skupina, která vznikla v roce 2014, se zaměřuje na současný severský folk a v repertoáru má jak autorské skladby, tak tradiční švédské, norské a dánské tance. Hrává v klubech, na festivalech i v kostelech. Skupina sice vznikla a působí v Dánsku, ale tvoří ji hráči z Dánska, Švédska a Norska. EP, které skupina vydala, se jmenuje Så Godt Som…, což znamená Stejně jako…

V říjnu 2023 vyšlo album Blæsten, Vítr, Nielse Ottosena a skupiny Blæsten. Album přináší písně o rybolovu, kráse přírody a životě na pobřeží moře, inspirované tvorbou dánského autora Erika Bertelsena. Ostatně koncerty kapely obsahují nejen hudbu, ale také čtení z Bertelsenových knih, pouštění archivních nahrávek a animaci, která se týká místní historie, literatury a hudby v oblasti západního Jutska.

Selsølåter je hudební projekt dánského muzikanta a skladatele Svenda-Erika Pedersena, který na svém novém albu spojil síly se zpěvákem a malířem Perem Fjordem. Spolu s celou skupinou Selsølåter a s pozvanými hosty nabízejí své vlastní písně i instrumentální melodie. Album se jmenuje Regnvejrsdanser, Dešťový tanečník, a čerpá z různých hudebních stylů – především z dánské a norské lidové hudby, ale také z blues, popu, rocku, jihoamerických rytmů, tradičního jazzu a sborového zpěvu. K důležitým znakům alba patří více střídajících se zpěváků, důraz na texty včetně humoru v nich a v neposlední řadě pak zvláštní hra na bicí – bez činelů.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!