Slyšte, lidé! – Hudba z ostrovů 2023

Pořad v souvislostech
Hudba z ostrovů 2023
Budeme vysílat
Písně lesů, ohňů a cest
Hudební výlet do Itálie 2023
Hudební výlet do Itálie 2023
Vysílali jsme
Písně lesů, ohňů a cest
Když (se) poezie zpívá
Když (se) poezie zpívá
Audioarchiv
V rámci týdeníku Slyšte, lidé! vám nabídneme pátý díl volného cyklu Hudba z ostrovů. Sledujeme v něm nahrávky interpretů, kteří žijí na různých ostrovech naší planety a porovnáváme, jestli má jejich tvorba něco společného. V aktuálním vydání se můžete těšit na výlety na Nový Zéland, na Srí Lanku, na karibský Martinik, na souostroví Komory nebo na Jamajku. Premiéra 13. května 2023.
Toulky po světě začneme v Karibiku a konkrétně na ostrově Martinik. Tamní hudebník a zpěvák, který si říká Philo, se narodil v roce 1976. V 90. letech studoval filosofii ve Francii, kde také hrával s tamními kapelami složenými z muzikantů karibského původu. V Evropě také vydal své první singly a EP, ale až v roce 2020 mu vyšlo první sólové album Lanzdifou. Svou hudbu nazval „afrobeat caraïbe“ a pojal ji jako směs jazzu, blues, afrobeatu a karibských rytmů. V současné době vystupuje jak na festivalech world music, tak na jazzových akcích.
O tíze kolonizace, o násilí, ale také o vysněném životě v hojnosti zpívají na svém albu Blues hluchoněmých, Le blues des sourds-muets, členové skupiny Mwezi WaQ. ze souostroví Komory. Album obsahuje 14 skladeb a z toho je sedm nových verzí písní od komorských interpretů populárních na ostrovech od 70. do 90. let minulého století. Ostatních sedm písní je nových a většina z nich pojednává o současných problémech ostrovů, jako je například nástup konzumního stylu života. Skupina Mwezi WaQ. má šest členů a obsazení kytary, violoncello, perkuse a zpěv.
Zpěvačka Moonlight Benjamin z Haiti do svých 17 let žila v sirotčinci, kde také získala své křestní jméno. Na prahu dospělosti si začala plnit svůj sen – zpívat jazz. Později se provdala za Francouze, žije ve Francii a namísto jazzu se dnes hudbě tvrdší, která má mnoho společného s blues a rockem, ale současně nezapře zpěvaččin původ v karibské oblasti. Ostatně sama mi v rozhovoru řekla: „Haiti mám ráda a nemohu je opustit, ať se hudebně vydám jakýmkoli směrem. Proto se snažím, abyste v mé hudbě a během mého koncertu mou rodnou zemi slyšel, cítil i viděl.“ V únoru 2023 Moonlight Benjamin vydala své třetí album s názvem Wayo.
Irská skupina Lankum vychází z tradiční hudby, ale rozhodně se na ni neomezuje. Už na přelomovém albu The Livelong Day, za které kapela obdržela irskou obdobu Grammy, hudebníci používali prvky ambientní a elektronické hudby a tento trend posílili na novém albu False Lankum, které vyšlo v březnu 2023.
Album Throsima kyperského hudebníka Antonise Antoniou bylo v roce 2022 nejúspěšnější nahrávkou z celého světa podle více než 40členného odborného panelu World Music Charts Europe. S Antonisem Antoniou jsme vám přinesli rozhovor, ve kterém hudebník mimo jiné uvedl skladbu s názvem Skarta Dora. Řekl o ní: „Znamená to něco jako Nepotřebné dary. Jsou to dary, které jsou nám darovány vlastně jako pokušení. Pokušení, která jsou nám předkládána systémem, naším okolím a tak dále a tak dále. Ty pak způsobují, že vykolejíme a vzdálíme se od toho, co bychom měli najít. Od lásky a radosti, abych to řekl jednoduše.“ V květnu 2023 vydal Antonis Antoniou remixovou nahrávku Throisma Remixed. Vybral na ni šest písní ze svého alba a požádal producenty elektronické hudby a DJe z celého světa, aby se na skladby podívali vlastníma očima. Nechybí ani Skarta Dora, kterou remixoval DJ Panko z katalánské skupiny Ojos de Brujo.
Luna O’Cero je zpěvák z Dominikánské republiky, jehož doménou je tropická latinskoamerická taneční hudba. Hudbu skládá od doby dospívání, zkoušel hrát na klavír a perkuse, ale etabloval se jako zpěvák. Zpívá anglicky a španělsky a vedle karibských rytmů, jako je salsa a merengue, jej ovlivnil i popový mainstream, který poslouchal z amerických rozhlasových stanic. Na novém albu Come ’n Try Latin O’Cero spolupracoval s aranžérem a producentem Armandem Oliverem.
Z Tenerife z Kanárských ostrovů pochází zpěvačka Marta Solís. Ta přiznává, že vlastně nikdy necítila silnou vazbu na rodnou zemi a že své kořeny vlastně pořád hledá. A výsledek tohoto hledání nabízí na svém albu Canto y semilla, které obsahuje jak inspiraci tradiční hudbou jejího rodného souostroví, tak čistě autorskou tvorbu, inspirovanou spíše městským životem. Hudebně přitom čerpá z hudby nejen kanárské, ale i obecně španělské a latinskoamerické.
Tanya Ekanayaka, pianistka a skladatelka ze Srí Lanky, nabízí na svém novém dvojalbu 43 krátkých skladeb pro sólové piano, které složila v letech 2021 a 2022. Inspirovala se přitom slovy ze 40 vzácných a ohrožených jazyků z celého světa. Album se jmenuje 18 Piano Sutras & 25 South Asian Pianisms a vyšlo na konci dubna 2023.
Novozélandská skupina Moana & The Tribe v čele se zpěvačkou Moanou Maniapoto vznikla v roce 2002 a od té doby reprezentovala Nový Zéland a maorskou kulturu na festivalech po celém světě. Na svém kontě má řadu ocenění včetně ceny za „rozvoj nových směrů v maorském umění“. Nejnovějším počinem kapely je nová verze písně AEIOU, která pojednává o správné výslovnosti maorských slov.
Na Jamajku se podíváme za zpěvačkou Mystic Marley, jejíž příjmení naznačuje souvislost se slavnou jamajskou hudební rodinou. Mystic je dcera skladatele, zpěváka a producenta Stephena Marleyho a vnučka slavného průkopníka reggae Boba Marleyho. Protože je Mystic zástupkyně mladé generace, nemůžeme od ní čekat tradiční reggae, jaké zpíval její dědeček. Její hudba se vyznačuje moderní produkcí, má blízko k současnému popu, ale zároveň tradici rodného ostrova nezapře.
Nové album s názvem Mamá Africa vydal kubánský kytarista Julio Montoro se skupinou Alma Latina. Album v sobě splétá vlivy hudby kubánské, africké i evropské, slyšíme na něm západoafrickou strunnou koru, ale také trubky, kytary a africké perkuse. Pokud jde o rytmy, objevuje se zde reggae, bossanova, calypso, ale také funk.