Léto začne Hradeckým slunovratem

Pohádkový zámek, tedy vlastně zámky dva. Jedenačtyřicet kapel a písničkářů na třech hudebních pódiích. Diskusní scéna, workshopy, skvělé gastro, vlastní festivalové víno a začínající léto. Výstavy a poezie na každém kroku. To je festival Hradecký slunovrat, který se odehraje v Hradci nad Moravicí 24. a 25. června 2016.

Šéf festivalu Vašek Müller vysvětluje, že se Hradecký slunovrat od podobných akcí liší v mnoha věcech: „Třeba v propojení hudby s výstavami, literaturou a poezií, kterou na zámku v době festivalu najdete na každém kroku. Důležité je pro nás i zaměření na gastronomii. Máme rádi dobré jídlo a pití, a všichni jsme si kdysi „užili“ pobyt na akci, kde máte na výběr pouze klobásy nebo bramboráky plovoucí v oleji. U nás najdete všechno možné: vegetariánskou, veganskou i raw stravu, srnčí ragú na borovičce v tortille, pivo z malého řemeslného pivovaru atd. Určitě ovšem musím zmínit jednu věc, která je asi natolik ojedinělá, že ji snad žádný festival ještě neměl – bílé suché víno cuvée Hradecký slunovrat. Vyrobili ho ve špičkovém vinařství Krásná hora. Na etiketě navíc najdete program i s časy a scénami.“

Hradecký slunovrat se zaměřuje na aktuální muziku, na interprety, kteří vydali nová kvalitní alba. Ostatně Kittchen, Květy, Epydemye a další účinkující se objevili na předních místech mnoha výročních anket. „Letošní program je vlastně takový náš splněný dramaturgický sen, žádný z koncertních bloků není pouhá výplň, za vším si stojíme. Kupodivu se nám podařilo domluvit se všemi kapelami na něž jsme si mysleli, a tak třeba celý festival zakončí berlínští Fiordmoss, o něž jsme velmi stáli,“ říká Müller.

Na magickém zámku tak potkáte špičku české alternativní hudby, přední představitele modernějších forem folku, hvězdy tuzemské word music a dalších žánrů. Genius loci Hradce nad Moravicí, kde pobývali třeba Ludvík van Beethoven, Ferenc Liszt, Niccolo Paganini, Cosima Wagnerová, Sidonie Nádherná nebo Rainer Maria Rilke, zřejmě přeje nečekaným spojením a netuctovým koncertům. Letos se můžeme těšit třeba na obohacení koncertu Jablkoně o dvě filharmoničky – violoncellistku Hanu Škarpovou a houslistku Jitku Šuranskou. Ta navíc přiveze i své trio v netradičním složení. Rozšířenou koncertní sestavu si pro Hradecký slunovrat připravila i písničkářka Stinka nebo autor jednoho z nejlepších alb loňského roku Kittchen. A také kapela Bonsai č. 3, která představí své nové CD dokonce v speciální limitované edici, určené jen pro Hradecký slunovrat a jeho diváky!

Velmi důležitou součástí festivalu bude také scéna věnovaná oslavě 1000. kola naší hitparády Kolem se toč, se kterou bude spojeno i živé vysílání Proglasu přímo z Hradce. Festivalovou atmosféru si můžete vychutnat v sobotu 25. června ve 13.30, v 15.00 a v 17.25. 

O scéně Proglasu říká Milan Tesař: „Není možné představit na jednom festivalu všechny kapely a interprety, kteří výrazně bodovali v naší hitparádě Kolem se toč za 20 let její existence. Vybrali jsme však některé z těch, kteří se v našem vysílání objevují dlouhodobě a opakovaně, kteří výrazně reprezentují českou (příp. slovenskou) scénu v celé její pestrosti a kteří bezpochyby přispějí k barevnosti festivalu. Vždyť jména jako Květy, Jablkoň, Yellow Sisters, Katarína Koščová nebo Petr Linhart mluví sama za sebe.“

www.hradeckyslunovrat.cz