Cheikh Lô: Muslimové, kteří zakazují hudbu, nic nepochopili

Cheikh Lô: Muslimové, kteří zakazují hudbu, nic nepochopili

Pořad v souvislostech


Rozhovor se senegalským zpěvákem Cheikhem Lô
Budeme vysílat

WMCE – evropská hitparáda world music
Rozhovor s pianistou Najponkem
Rozhovor se skupinou Worship Central
Vysílali jsme

Rozhovor se zpěvačkou Dášou Ubrovou

Rozhovor se skotskou skupinou Breabach

Rozhovor s křesťanským duem Nomads + Natives
Audioarchiv
8. listopadu 2018 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Senegalský zpěvák Cheikh Lô, jeden z nejvýznamnějších představitelů západoafrické hudby, byl v červenci 2018 hostem konference Czech Music Crossroads a festivalu Colours of Ostrava. V Ostravě jsme s ním natočili rozhovor o hudbě a také o jeho víře (Lô je členem muslimského súfijského bratrstva Baye Fall), který vám v premiéře nabídneme 12. listopadu 2018. Poté bude k dispozici v našem audioarchivu.

Rozhovor se západoafrickým zpěvákem Cheikhem Lô

Narodil jste se v Burkině Faso, ale žijete v Senegalo. Jaká hudba vás ovlivňovala v mládí?

V mládí mě ovlivnily různé hudební styly. Ostatně už v první kapele, se kterou jsem hrál ještě v Bobo Dioulassu v Burkině Faso, zpívali zpěváci z různých zemí – z Pobřeží slonoviny, z Konga, z Ghany, z Mali, z Guineje. Hráli jsme tradiční písně všech těchto etnik a už tehdy jsem měl možnost poznat africkou hudbu v celé její šíři. Vedle toho jsme doma hodně poslouchali kubánskou hudbu. Můj starší bratr měl gramofon a desky s kubánskými interprety jsme si pouštěli velmi často. Kubánské rytmy nám připomínaly africkou hudbu. To všechno nás ovlivňovalo. V 70. letech se k tomu přidala západní populární hudba. V roce 1973 jsem měl příležitost vidět v Dakaru Jamese Browna. Michael Jackson [majkl džeksn] přijel do Afriky jako velmi mladý člen skupiny The Jackson Five. Byli jsme tedy velmi otevření, co se hudebních vlivů týče.

Jste příslušníkem muslimského súfijského bratrstva, my jsme křesťanské rádio…

Když říkáte, že vaše rádio je křesťanské, první věc, která mě napadne, je, že křesťané jsou mí příbuzní. Všichni jsme děti jednoho jediného Boha. Všichni patříme Bohu a všichni jsme bratři. Pokud přijmeme tuto myšlenku, nebudeme mít mezi sebou problémy. Ať každý věří, jak chce. Ale respektujme se navzájem.

Promítá se víra do textů vašich písní?

Ano, moje víra se do textů mých písní promítá. Své první album jsem vydal v roce 1990. Jeho hlavním tématem byli imigranti, ale v jednotlivých písních oslovuji Boha a jeho jméno se mi v textech stále vrací. Tak jako křesťan, který je pevně zakotvený ve své víře, chválí svou hudbou Ježíše, já zpívám Bohu.

Přitom některé větve islámu hudbu odmítají…

Pokud některé odnože islámu vystupují proti hudbě, jsou to podle mne lidé, kteří nic nepochopili. Vždyť přece i volání muezzina, který zve věřící k modlitbě do mešity, je hudba. Vy zase máte v kostele varhany. Hudba je duchovní záležitost a je neodmyslitelnou součástí života.

Od vydání vašeho prvního alba letos uplynulo 28 let. Snažíte se nějakým způsobem posouvat, vyvíjet?

Když něco tvoříte, snažíte se vystoupit ze všednosti, nebýt stále stejný. Já jsem se vždy snažil hrát jednoduchou hudbu, ale zároveň jsem hledal výrazné melodie. A jsem vděčný Bohu za to, že se mi to daří. Nikdo z nás lidí není dokonalý, ale snažíme se být co nejlepší a dobrý Bůh nás provází, abychom mu mohli sloužit. Každý z nás má na této zemi nějaké poslání.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music