Jure Tori: Slovní spojení Tori Tango zní perfektně

Jure Tori: Slovní spojení Tori Tango zní perfektně

Pořad v souvislostech


Jure Tori o skupině Tori Tango
Budeme vysílat

Rozhovor s portugalskou skupinou Danças Ocultas
Koncert skupiny Listověj ze studia Proglasu
Ondra Škoch a skupina Napořád
Vysílali jsme


Brazilská zpěvačka Guai o albu Capitania

S Liborem Šmoldasem nejen o albu Dusk

Koncert dua T’N’T ze studia Proglasu
Audioarchiv
7. října 2021 World music, Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Slovinský akordeonista Jure Tori vystoupil v roce 2011 živě ve studiu našeho rádia. O deset let později jsme se s ním propojili na dálku přes internet a natočili rozhovor především o jeho mezinárodním projektu Tori Tango.

Rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim

Jak jste se jako slovinský hudebník dostal k tangu?

Začalo to náhodou. Už mnoho let mám kapelu s názvem Tori Trio – v její první sestavě hrál například na perkuse indický hudebník žijící v Praze Ganesh Anandan. Také jsme v té době spolupracovali s jedním argentinským kytaristou, se kterým jsme vydali album. Ale hráli jsme především mou autorskou hudbu, žádné tango. Na jednom koncertě v Grazu se k nám připojil houslista Kurt Bauer, a znělo to skvěle! Řekli jsme si tedy, že spolu něco uděláme. Mě potom v létě na dovolené ve Slovinsku napadlo, že slovní spojení Tori Tango zní perfektně, a že bychom se tak mohli jmenovat. Ani dnes však nehrajeme tango v pravém slova smyslu. Když dnes kapela řekne, že hraje tango, má na mysli především coververze. My ale hrajeme hlavně moje kompozice.   

V současné době s vámi zpívá argentinská zpěvačka Gabriela Alarcón. Kde jste se s ní seznámill?

Vždy za to může náhoda. Po jednom koncertě s první sestavou skupinu Tori Tango za mnou přišla dívka, řekla, že je učitelka tanga… a dnes je to moje přítelkyně. Jednou mi řekla o své známé z Buenos Aires, která je zpěvačka a tanečnice a momentálně žije v Terstu v Itálii. Řekl jsem si, že to není daleko, a že pro diváky by byla atraktivnější skupina se zpěvačkou. Tak jsem ji zkusil oslovit.   

Kdo vám píše texty písní?

Dříve jsem komponoval pouze instrumentální skladby, vydal jsem asi pět CD s instrumentální hudbou. Texty mě příliš nezajímaly. Důležitá pro mě byla melodie, rytmus a celková energie skladby. Když k nám do kapely přišla zpěvačka, museli jsme se domluvit, kdo bude psát texty. Naštěstí jsme ve starší sestavě kapely měli kubánského kytaristu, který jednak komponoval hudbu, ale také napsal naše první texty. Později pak další texty napsala přímo zpěvačka.    

Tori Tango není vaše jediná aktivita. Čím dalším hudebně žijete?

Mám asi deset různých projektů. Největší z nich je skupina Orlek, která má devět členů. Stále mám také Tori Trio, o kterém jsem dnes už mluvil. To hraje v sestavě kytara, kontrabas a akordeon. S tímto projektem koncertujeme především v Rakousku. Potom mám dva různé projekty, ve kterých na akordeon doprovázím recitující básníky. Se slovinským básníkem Alešem Štegerem hodně vystupujeme v Německu, Rakousku a Švýcarsku, ale byli jsme spolu také v Číně a v jiných zemích. Potom působím ve skupině Flora & Paris – to je takový pop-jazz.  Pak hrajeme improvizovanou hudbu v sestavě klavír, flétna a akordeon. A připravuji nové album, které bude někde mezi soulem, blues a jazzem. Jestli znáte nějakou dobrou soulovou zpěvačku nebo zpěváka, dejte mi vědět. Pořád ještě někoho vhodného hledám.   

Co ještě můžete o připravovaném albu prozradit?

Bude to soulová nahrávka bez akordeonu. Já budu tentokrát hrát na elektrické klávesy rhodes a wurlitzer a na Hammondovy varhany. Už jsem nahrál pár demonahrávek, které jsem poslal svým spoluhráčům do různých zemí. Na nahrávkách tedy už pracujeme.  

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web