Prahu rozezní rumunské tango

25. května 2010 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Rumunská zpěvačka Oana Cătălina Chiţu vystoupí ve čtvrtek 27. května v Praze v Paláci Akropolis. Koncert je součástí doprovodného programu festivalu Respect. Oana Cătălina Chiţu se svou kapelou Bucharest Tango hraje meziválečné tango v netradičním nástrojovém obsazení.

Bukurešť byla kdysi Paříží východní Evropy. V luxusních kabaretech se zpívalo tango, foxtroty i romské písně, posunuté do melancholické, hořko-sladké a zcela jedinečné polohy. Tento zaniklý hudební svět oživila rumunská zpěvačka Oana Cătălina Chiţu, nejprve na divadelním pódiu v Berlíně, později na albu Bucharest Tango a nyní i na koncertním turné. CD vzniklo před dvěma lety, ale Chiţu se podobnému žánru věnovala už dříve. V roce 2000 začala zpívat balkánský repertoár v sestavě Romenca, kterou založila se srbským akordeonistou Dejanem Jovanovičem. V současné době zpívá především tango, a to velmi neobvyklým způsobem – vedle kytary, basy a perkusí ji totiž doprovází cimbál, akordeon a housle.

Oana Cătălina Chiţu začínala jako zpěvačka v kostele a později studovala operní zpěv, klavír a jazzovou hudbu. Její recitál se koná v Praze v Paláci Akropolis ve čtvrtek 27. května od 19.30.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web