Prahu rozezní rumunské tango

25. května 2010 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Rumunská zpěvačka Oana Cătălina Chiţu vystoupí ve čtvrtek 27. května v Praze v Paláci Akropolis. Koncert je součástí doprovodného programu festivalu Respect. Oana Cătălina Chiţu se svou kapelou Bucharest Tango hraje meziválečné tango v netradičním nástrojovém obsazení.

Bukurešť byla kdysi Paříží východní Evropy. V luxusních kabaretech se zpívalo tango, foxtroty i romské písně, posunuté do melancholické, hořko-sladké a zcela jedinečné polohy. Tento zaniklý hudební svět oživila rumunská zpěvačka Oana Cătălina Chiţu, nejprve na divadelním pódiu v Berlíně, později na albu Bucharest Tango a nyní i na koncertním turné. CD vzniklo před dvěma lety, ale Chiţu se podobnému žánru věnovala už dříve. V roce 2000 začala zpívat balkánský repertoár v sestavě Romenca, kterou založila se srbským akordeonistou Dejanem Jovanovičem. V současné době zpívá především tango, a to velmi neobvyklým způsobem – vedle kytary, basy a perkusí ji totiž doprovází cimbál, akordeon a housle.

Oana Cătălina Chiţu začínala jako zpěvačka v kostele a později studovala operní zpěv, klavír a jazzovou hudbu. Její recitál se koná v Praze v Paláci Akropolis ve čtvrtek 27. května od 19.30.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web