Cristina Estrada: Hudba buduje mosty

Cristina Estrada: Hudba buduje mosty

Pořad v souvislostech


Hudební scéna v Katalánsku
Budeme vysílat

Rozhovor se skupinou Yo Soy Indigo
Houpací koně a jejich Desolation Peak
Growing into Music – Jak vyrůstat s hudbou
Vysílali jsme


Se Slávkem Janouškem o albu Tohle je vzkaz

Rozhovor s galicijskou skupinou Radio Cos

Česko-běloruské duo Zabelov Group
Audioarchiv

Cristina Estrada je hlavní manažerka významného hudebního veletrhu Mercat de Música Viva de Vic v Katalánsku. Rozhovor s ní jsme natočili v Ostravě na Mezinárodní konferenci Crossroads. V pořadu, který si můžete poslechnout v našem audioarchivu, zazní skladby některých současných hudebníků z Katalánska.

Rozhovor s Cristinou Estrada z Katalánska

Jste manažerkou významného hudebního veletrhu a festivalu Mercat de Música Viva, který se koná ve 40tisícovém katalánském městě Vic. Můžete jej blíže představit?

Náš veletrh se koná pravidelně od roku 1989, chystáme se tedy na 30. ročník. Organizaci dotuje katalánská vláda, která veletrh vnímá jako strategickou akci pro podporu katalánské hudby v zahraničí. Cílem je tedy představit naši hudbu profesionálům z celého světa. Je to vlastně napůl festival, napůl veletrh. Večer probíhají koncerty, z nichž některé jsou přístupné pouze profesionálům a jiné jsou pro širokou veřejnost. Během dne se pak konají různá setkání, přednášky a schůzky profesionálů. Chceme vytvářet příjemné prostředí pro setkávání a pomoci katalánským kapelám na jejich cestě do světa. Nepředstavujeme však pouze katalánské skupiny. Ty tvoří asi polovinu hudebního programu. Druhá polovina je vyhrazena hudebníkům z ostatních částí Španělska a ze světa.

Kterým hudebním žánrům se na veletrhu věnujete?

Představujeme všechny hudební žánry s výjimkou klasické hudby. Uslyšíte u nás tedy pop, rock, jazz, alternativní hudbu, world music, hiphop… Prostě všechno…

Kdybyste měla zájemci o katalánskou hudbu doporučit muzikanty některého stylu. V čem je katalánská hudba momentálně silná?

Je to široká škála stylů. Máme velmi dobré a také známé jazzové hudebníky a také instituce, kterým jim v jejich snažení pomáhají. Ale silná je u nás i popová a rocková scéna. Mám-li tedy jmenovat některé žánry jako zvlášť důležité, bude to právě jazz, pop a rock. Ale máme také world music a… od všeho něco.

Daří se vám vedle veletrhu a festivalu představovat katalánskou scénu také v jiných částech Španělska?

Představujeme naši hudbu po celém Španělsku. Spolupracujeme se státními divadly a s festivaly. Obyvatelé ostatních částí Španělska se tedy o katalánskou kulturu zajímají, ale je pravda, že z jazykových důvodů je pro nás někdy obtížnější vystoupit jinde než přímo v Katalánsku. Asi víte, že máme jiný jazyk než Španělé. Ovšem když hrajete kvalitní hudbu, můžete cestovat kamkoli.

Katalánsko je jedním ze 17 autonomních společenství v rámci Španělska. Spolupracujete se zástupci dalších těchto regionů, například Galicie nebo Baskicka?

Spolupracujeme se zástupci galicijských kulturních asociací a někdy přímo s galicijskou autonomní vládou, dále se zástupci baskické kultury a od letošního roku jsme začali spolupracovat s regionem Extremadura. Jezdí k nám také kulturní pracovníci z Andalusie. Ti všichni u nás představují své kapely. Hudba buduje mosty mezi jednotlivými kulturami.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Regiony

Regiony

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music