BraAgas vítězkami soutěže ColoursTalents

25. června 2009 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

V pátém ročníku soutěže pro kapely žánru world music ColoursTalents zvítězila dívčí formace BraAgas, kterou dobře znáte i z vysílání Proglasu. Dámy tak získaly možnost vystoupit v červenci na festivalu Colours Of Ostrava a na podzim natočit a vydat album u vydavatelství Indies Scope.

Pátý ročník soutěže ColoursTalents proběhl v sobotu 20. června na nádvoří zámku v Kuřimi. Odborné porotě i divákům se představily následující formace:

Bardolino: Kapela se skládá ze tří multižánrových instrumentalistů: Pavel Fischer - housle, Margit Klepáčová -cello, Camilo Caller - perkuse. Členové Bardolina se inspirují především moravskou a romskou lidovou hudbou, ale zároveň nezapřou své "klasické" hudební vzdělání. Bardolino vzniklo v loňském roce.

BraAgas: Čtyřčlenná, čistě dívčí kapela BraAgas vznikla na začátku roku 2007. Věnuje se interpretaci lidových písní ze Španělska, Katalánska, Okcitánie, Skandinávie, Balkánu. Na repertoáru má také sefardské písně a středovéké písně z celé Evropy.

Ležerně a vleže: Valašská skupina vznikla v roce 1996. V současné době hraje v nástrojovém obsazení dvě kytary, baskytara, klávesy, bicí, trubka a zpěv. V roce 2008 vystoupila živě ve studiu Proglasu.

Tyto finalisty vybrala odborná porota (složená ze zástupců festivalu Colours Of Ostrava, vydavatelství Indies Scope a hudebnhích publicistů) z celkem 68 přihlášených skupin. Skladby všech účastníků soutěže si je možné poslechnout zde. Soutěž pořádá mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava a vydavatelství Indies Scope Records. Vítěz soutěže získá možnost natočení vlastního alba u vydavatelství Indies Scope Records a vystoupení na festivalu Colours of Ostrava 2009.

Indies Scope Records je přímým pokračovatelem Indies Records. Toto nezávislé hudební vydavatelství, které podporuje kvalitní českou hudební tvorbu, vydává tituly všech žánrů a slaví s nimi úspěch jak u veřejnosti, tak u kritiků. V rozsáhlém vydavatelském katalogu najdete tituly jak od Ivy Bittové, Hradišťanu, tak například od Gipsy.cz či Trabandu a mnoha dalších.

Vítězná skupina pátého ročníku soutěže BraAgas se věnuje tradiční hudbě celé Evropy. Její lidovou autentičnost zdůrazňují původní dřevěné nástroje (cistra, fidula, šalmaje, šalimo atd.), k tanci vybízí tradiční rytmika (davul, darabuka, riq). Nad tím vším se vznášejí čtyři ženské vokály propletené v zajímavých harmoniích. V čele kapely stojí Kateřina Göttlichová, Karla Mateásko obstarává dechy, rytmus je doménou Bety Josefy (Gothart) a fidula talentované Michaly Hrbkové. BraAgas zatím vydaly jedno album (No. 1) a jedno minialbum (No. 2).

(S využitím oficiální tiskové zprávy)