BraAgas mají nové CD Fuerte

27. února 2012 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Dříve čistě dámská, dnes převážně ženská kapela BraAgas natočila nové album Fuerte. Opět obsahuje lidové písně z celé Evropy, avšak zvuk je ještě modernější než na minulém CD Tapas, oceněném cenou Anděl v kategorii World music.

Fuerte je čtvrté řadové album kapely BraAgas. Je energičtější než předchozí deska Tapas, za kterou kapela získala ocenění Anděl 2009 v žánrové kategorii World music. Je to nepochybně i důsledek personálních změn, kdy z původně dámského kvartetu se nakonec sestava ustálila na aktuální 4+1, kdy dámy stále mají přesilovku. Už z názvu Fuerte (šp. silný) lze vycítit změnu oproti předchozím nahrávkám. Album totiž obsahuje více rychlejších, až skoro tanečních písniček. Samozřejmě stále se jedná o tvorbu typickou pro BraAgas, tedy výběr lidových písní z Iberského poloostrova či Balkánu.

BraAgas nemají ambice zaujmout jen české publikum, vždyť více koncertů odehrají v zahraničí než na domácí scéně. Po vydání již zmiňovaného alba Tapas kapela absolvovala desítky vystoupení a pravidelně hraje v zemích jako je Polsko, Rakousko, Švýcarsko, Německo, Francie, Španělsko, Maďarsko. Vyráží i do exotických zemí jako například do Malajsie. „I letošní sezona se opět rýsuje tak, že hodně budeme v zahraničí. Hlavně o nás poslední roky projevuje zájem Francie – a to je oboustranná náklonost, budeme hrát i v sousedním Německu. Ale určitě budeme hodně hrát i v Česko – je to tak na půl,“ tvrdí členky kapely.

Album Fuerte produkoval zvukař a muzikant Jan Balcar ve studiu 3bees a spolu s ním se na něm opět podílí – tentokrát remixem dvou písní – David Göttlich. Kapela si do studia přizvala hosta akordeonistu Jaroslava Krasničana. Obal desky je jako obvykle dílem Alžběty Josefy.

Zdroj: Web vydavatelství Indies Scope