BraAgas: Dívčí kapela s výraznými vokály

BraAgas: Dívčí kapela s výraznými vokály
13. května 2008 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Pamatujete si ještě na dívčí kapelu Psalteria, která měla v repertoáru písně z Moravy, Španělska, Bulharska a dalších evropských zemí? Nyní na ni navazuje žánrově obdobná skupina BraAgas, které právě vyšlo album No. 1.

CD BraAgasDívčí kapela BraAgas vydala počátkem letošního roku své první album, nazvané No. 1. Kapela, která hraje více v zahraničí než doma, vystoupí ve středu 14. 5. v pražském klubu Popocafepetl (Praha-Malá Strana, Újezd 19). Koncert začne ve 20.30.

Kapela BraAgas vznikla loni jako nový projekt, který volně navazuje na dnes již neexistující dívčí skupinu Psalteria. I BraAgas tvoří čtyři hudebnice s nepřeslechnutelnými vokály. Hudebně se kapela opět zaměřuje především na středověk a starou lidovou hudbu Evropy. Na debutu najdete pestrobarevnou mozaiku sefardských, okcitánských, skandinávských a galicijských písniček, doplněnou o dvě originálně zpracované písně z Jistebnického kancionálu.

Lidovou autentičnost BraAgas zachovávají původní dřevěné nástroje (cistra, fidula, šalmaje, šalimo atd.), k tanci vybízí tradiční rytmika (davul, darabuka, riq). Nad tím vším se vznášejí čtyři ženské vokály propletené v zajímavých harmoniích. V čele kapely stojí Kateřina Göttlichová, Karla Mateásko obstarává dechy, rytmus je doménou Bety Josefy (Gothart) a fidula talentované Michaly Hrbkové. Na desce kapelu doplňuje několik hostů – členové skupiny Gothart Jan Klíma (španělské dudy), Karel Zich (kontrabas) a Petr Koláček (harfa) a Martin Hrbek ze skupiny Krless (fidula). 

Deska No. 1 vznikla ve studiu 3bees pod dohledem Jakuba Novotného. Nahrávku zmasteroval Jan Balcar. Obal CD je dílem hudebnice Bety Josefy.

Vínce informací: www.braagas.com.

(Oficiální tisková zpráva)

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web