BraAgas: Dívčí kapela s výraznými vokály

BraAgas: Dívčí kapela s výraznými vokály
13. května 2008 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Pamatujete si ještě na dívčí kapelu Psalteria, která měla v repertoáru písně z Moravy, Španělska, Bulharska a dalších evropských zemí? Nyní na ni navazuje žánrově obdobná skupina BraAgas, které právě vyšlo album No. 1.

CD BraAgasDívčí kapela BraAgas vydala počátkem letošního roku své první album, nazvané No. 1. Kapela, která hraje více v zahraničí než doma, vystoupí ve středu 14. 5. v pražském klubu Popocafepetl (Praha-Malá Strana, Újezd 19). Koncert začne ve 20.30.

Kapela BraAgas vznikla loni jako nový projekt, který volně navazuje na dnes již neexistující dívčí skupinu Psalteria. I BraAgas tvoří čtyři hudebnice s nepřeslechnutelnými vokály. Hudebně se kapela opět zaměřuje především na středověk a starou lidovou hudbu Evropy. Na debutu najdete pestrobarevnou mozaiku sefardských, okcitánských, skandinávských a galicijských písniček, doplněnou o dvě originálně zpracované písně z Jistebnického kancionálu.

Lidovou autentičnost BraAgas zachovávají původní dřevěné nástroje (cistra, fidula, šalmaje, šalimo atd.), k tanci vybízí tradiční rytmika (davul, darabuka, riq). Nad tím vším se vznášejí čtyři ženské vokály propletené v zajímavých harmoniích. V čele kapely stojí Kateřina Göttlichová, Karla Mateásko obstarává dechy, rytmus je doménou Bety Josefy (Gothart) a fidula talentované Michaly Hrbkové. Na desce kapelu doplňuje několik hostů – členové skupiny Gothart Jan Klíma (španělské dudy), Karel Zich (kontrabas) a Petr Koláček (harfa) a Martin Hrbek ze skupiny Krless (fidula). 

Deska No. 1 vznikla ve studiu 3bees pod dohledem Jakuba Novotného. Nahrávku zmasteroval Jan Balcar. Obal CD je dílem hudebnice Bety Josefy.

Vínce informací: www.braagas.com.

(Oficiální tisková zpráva)

Profil Jakuba Čermáka

cermaque_coloursPoslechněte si z našeho archivu profil písničkáře Jakuba Čermáka.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Midnight Oil

MidnightOil-Hi-Res-02_mailRozhovor s australskou skupinou Midnight Oil si můžete poslechnout v našem archivu.

Kittchen vydává album coververzí

28-kittchenPísničkář Kittchen nabídl své písně kolegům.

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Ivan Hlas: Krásnej dar

hlas_krasnejPřečtěte si recenzi nového alba Ivana Hlase a jeho tria.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music