BraAgas: Dívčí kapela s výraznými vokály

BraAgas: Dívčí kapela s výraznými vokály
13. května 2008 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Pamatujete si ještě na dívčí kapelu Psalteria, která měla v repertoáru písně z Moravy, Španělska, Bulharska a dalších evropských zemí? Nyní na ni navazuje žánrově obdobná skupina BraAgas, které právě vyšlo album No. 1.

CD BraAgasDívčí kapela BraAgas vydala počátkem letošního roku své první album, nazvané No. 1. Kapela, která hraje více v zahraničí než doma, vystoupí ve středu 14. 5. v pražském klubu Popocafepetl (Praha-Malá Strana, Újezd 19). Koncert začne ve 20.30.

Kapela BraAgas vznikla loni jako nový projekt, který volně navazuje na dnes již neexistující dívčí skupinu Psalteria. I BraAgas tvoří čtyři hudebnice s nepřeslechnutelnými vokály. Hudebně se kapela opět zaměřuje především na středověk a starou lidovou hudbu Evropy. Na debutu najdete pestrobarevnou mozaiku sefardských, okcitánských, skandinávských a galicijských písniček, doplněnou o dvě originálně zpracované písně z Jistebnického kancionálu.

Lidovou autentičnost BraAgas zachovávají původní dřevěné nástroje (cistra, fidula, šalmaje, šalimo atd.), k tanci vybízí tradiční rytmika (davul, darabuka, riq). Nad tím vším se vznášejí čtyři ženské vokály propletené v zajímavých harmoniích. V čele kapely stojí Kateřina Göttlichová, Karla Mateásko obstarává dechy, rytmus je doménou Bety Josefy (Gothart) a fidula talentované Michaly Hrbkové. Na desce kapelu doplňuje několik hostů – členové skupiny Gothart Jan Klíma (španělské dudy), Karel Zich (kontrabas) a Petr Koláček (harfa) a Martin Hrbek ze skupiny Krless (fidula). 

Deska No. 1 vznikla ve studiu 3bees pod dohledem Jakuba Novotného. Nahrávku zmasteroval Jan Balcar. Obal CD je dílem hudebnice Bety Josefy.

Vínce informací: www.braagas.com.

(Oficiální tisková zpráva)

NyníKomorní hudba
Skladba: Trio pro flétnu klarinet (zde violu) a klavír - Variace Alla Mozart; Autor: Lauber Joseph; Soubor: Trio Elvetico
02:00Z archivu vzdělávacích...
02:23Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:46Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Ranní magazín

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Regiony

Regiony

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music