Půljablkoň: Světelné léto (recenze CD)

Půljablkoň: Světelné léto (recenze CD)
26. listopadu 2019 Recenze, Jazz, Folk, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Recenzí se vracíme k druhému albu dua Půljablkoň, které tvoří dva členové Jablkoně, Michal Němec a Marie Puttnerová. Na album Světelné léto si pozvali řadu hostů.

Půljablkoň je sice nejkomornější odnoží skupiny Jablkoň, ale novinka Světelné léto se od debutu dua Němec & Puttnerová z roku 2014 liší. Díky množství hostů, mimo jiné z jazzové scény, vyrašila na kmeni Jablkoně vlastně odnož úplně nová, ve které ústřední dvojici doplňují tóny trombónu, saxofonu, klarinetů a lesního rohu a také piano (Michal Nejtek). Na druhou stranu je to stále Jablkoň: od hrátek s hiphopem v úvodní Vrať se přes blues K ránu nebo nové verze písní Šťastný a veselý a Vítej, jiljí až po úpravu lidové písně Javorové husle.

Album Světelné léto je originální právě díky účasti hostů a pestré dramaturgii, i když jednotlivé písně náladou, harmonickými postupy, rytmem či dikcí na první poslech připomenou starší momenty z diskografie kapely. Je to vlastně taková hra na asociace, která může u každého fanouška fungovat jinak. Já si například při Bohyni samoty pokaždé vzpomenu na Krajinu Ró, šachová Sicilská obrana v sobě skrývá ozvěnu hitu Bára miluje Káju a nová verze Vítej, Jiljí mi evokuje Říkadla.

Album Světelné léto však netěží pouze z příbuznosti s předchozí tvorbou kapely. Obstojí zcela samostatně jako hra kontrastů. Je to kontrast mezi zpěvem a skandovaným projevem, ať už mu říkáme rap nebo vyprávění (slyšet je to hned v úvodní krátké Vrať se). S tím souvisí kontrast mezi mužským a ženským principem v textech i mezi projevem Michala Němce a hlasem Marie Puttnerové, která si postupně osvojuje další a další jablkoňské rejstříky. Důležitý je také kontrast mezi tóny kytary, která zůstává pro Půljablkoň klíčovým nástrojem, a zmíněnými dechy. Zkušení nadžánroví hráči jako Pavel Zlámal nebo Jan Jirucha někde písně pouze podbarvují (Brzy se narodím), jinde celek zajímavým způsobem posouvají. Díky nim je album pestré, třebaže se na něm – možná vůbec poprvé – nepodílejí ani jako hosté hned dva stálí aktuální sestavy Jablkoně (Martin Carvan a Johnny Jůdl). Nová deska Půljablkoně je zhruba půlhodinová, ale hudebně má k polovičatosti daleko.

Vydavatel: Galén
Rok vydání: 2018
Žánr: alternativní folk
Celkový čas: 35:55

https://bandzone.cz/_84294

Článek vznikl pro Kulturní magazín UNI

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Regiony

Regiony

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web