Terence Blanchard: Píšu pro tuto konkrétní skupinu

Terence Blanchard: Píšu pro tuto konkrétní skupinu

Pořad v souvislostech


Rozhovor s trumpetistou Terencem Blanchardem
Budeme vysílat

Pianista Marek Novotný s albem Fresco
S Danielem Salontayem o albu Startalker
Pozvánka na festival Dobršská brána 2019
Vysílali jsme


Pozvánka na festival Beseda u bigbítu 2019

Zuzana Mikulcová – koncert ze studia

Iluzja Doroty Barové
Audioarchiv
15. listopadu 2018 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Jazzový trumpetista z New Orleans Terence Blanchard vystoupí v Sono Centru v Brně v pátek 23. listopadu 2019. V telefonickém rozhovoru v pořadu Jak se vám líbí hovořil nejen o své aktuální kapele E Collective, ale také o občanské angažovanosti: Svými aktuálními nahrávkami se snaží bojovat proti aktuální vlně násilí ve Spojených státech. Poslechněte si pořad z archivu, případně přečtěte část rozhovoru.

Rozhovor s trumpetistou Terencem Blanchardem

Vaše aktuální album Live je zajímavé mimo jiné místy, na nichž jste je natáčel. Jaký byl váš záměr?

Základní myšlenka byla prostřednictvím alba upozornit na násilí v zemi, ve které žiji. Vybrali jsme si pro koncerty tři místa, kde v poslední době došlo k tragickým událostem. Bylo to Minneapolis, kde byl zastřelen Philando Castile, Cleveland, kde zastřelili dvanáctiletého Tamira Rice a Dallas, kde přišlo během služby o život několik policistů. Chtěli jsme se tedy na těchto místech nějakým způsobem občansky angažovat a zároveň vyvolat diskusi o držení střelných zbraní a o násilí.

Myslíte obecně diskusi ve společnosti, nebo i vy jezdíte mezi lidmi a debatujete s nimi?

Ano, debatujeme. V Minneapolis jsme například uspořádali veřejnou diskusi na téma střelné zbraně a násilí. Navštěvujeme školy a apelujeme na to, aby děti dostávaly správné informace, aby se prohloubilo jejich vědomí o této problematice a aby měly možnost změnit své postoje. Zveme mladé lidi na naše zkoušky, promítáme jim videa a diskutujeme s nimi o této problematice. Hovoříme s každým, kde je ochoten nám naslouchat.

Vystupujete se skupinou E Collective. Píšete v současné době nové skladby přímo pro tyto konkrétní hudebníky?

Momentálně to mám nastavené tak, že se snažím psát pro tyto konkrétní hráče. Jsou to všechno výrazné osobnosti a mně se líbí, co do kapely každý z nich přináší. Díky nim mám možnost přinášet něco trochu jiného a pracovat jinak než v minulosti. Velkou část našeho aktuálního repertoáru jsem tedy napsal přímo pro tuto skupinu.

Věnujete se hodně i psaní filmové hudby. Honí se vám při komponování vlastních skladeb v hlavě nějaké obrazy, imaginární filmy?

To je různé. Existují momenty, kdy máte v hlavě nějaký obraz, který vás inspiruje a odstartuje tvůrčí proces. Jindy jsou to prostě jen pocity, které se snažím do své hudby dostat. Důležitější než to, co v hlavě vidím nebo jaký mám pocit, je však to, co s ním udělám a jak jej hudbou vyjádřím. O to jde a to se také snažím naučit své studenty.

Připravujete s E-Collectivem nové studiové album?

Momentálně pracuji na jiném projektu, ale jen co jej dokončím, přijde na řadu další studiová deska pro E-Colective. Ale zatím vůbec nevím, jaké bude mít téma. Během turné o tom ale se spoluhráči budeme mluvit.

NyníHudební siesta
Skladba: Předehra VI; Autor: Händel Georg Friedrich; Dirigent: Mathauser Libor; Sóla: Šedivý Zdeněk, Šedivý Jiří - trubka; Soubor: Olomoucký komorní orchestr
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Témata Jak se vám líbí

longital_salontayPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Kolokvium v Náměšti

11kytaraZveme na kolokvium na téma Hudba a spiritualita.

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music