Slyšte, lidé! – Český jazz v roce 2023

Pořad v souvislostech
Český jazz v roce 2023
Budeme vysílat
Hudební výlet do Skotska 2025
Hudební výlet do Skotska 2025
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme
S Microscopem (nejen) do Katalánska VI.
S Microscopem (nejen) do Katalánska VI.
Michal Prokop – Ostraka a jiné střípky
Audioarchiv
V posledním vydání týdeníku Slyšte, lidé! v roce 2023 jsme si představili nejzajímavější česká jazzová alba roku 2023. V pořadu uslyšíte například trio Davida Dorůžky, Roberta Fischmanna a Martina Nováka, které hraje skladby inspirované židovskou liturgickou hudbou, trumpetistku Štěpánku Balcarovou, která se ve svých nových skladbách inspirovala lidskými emocemi, nebo varhaníka Ondřeje Pivce, který si do Česka „odskočil“ z Ameriky, sestavil novou kapelu a nahrál s ním album na pomezí jazzu, soulu a gospelu.
Varhaník Ondřej Pivec, český hudebník žijící v Americe, držitel Grammy, člen doprovodné skupiny zpěváka Gregoryho Portera, si v roce 2020 kvůli covidu musel neplánovaně prodloužit pobyt v Česku. Když dostal pozvánku zahrát si před kamerami České televize, rozhodl se, že pro tuto příležitost nepozve svůj český Organic Quartet, se kterým zatím poslední album nahrál v roce 2017. Místo toho dal dohromady novou kapelu, která by odpovídala jeho aktuální představě o hudbě na pomezí soulu, gospelu nebo hip-hopu. Na baskytaru v ní hraje Jan Jakubec, na bicí Filip Ernst a na klávesy Jan Steinsdörfer a všemu vévodí Ondřej Pivec jako hráč na Hammondovy varhany. Album, které je záznamem zmíněného televizního vystoupení, nese zvláštní název Greatest Hits 4000.
Robert Balzar Trio v čele s kontrabasistou a skladatele Robertem Balzarem funguje už mnoho let, i když v různých sestavách. V prosinci 2023 skupina (momentálně v obsazení s Kamilem Slezákem za bicími a Vítem Křišťanem u piana) vydala po devíti letech nové studiové album. Jmenuje se Conversation a natáčelo se ve velkém sále v polském městě Bielsko-Biała ve spolupráci s polským mistrem zvuku Tadeuszem Mieczkowským. Balzar to komentuje slovy: „Ten sál je akusticky velmi příjemný. Na pódiu stojí piano Steinway, já jsem hrál na novou basu a Kamil Slezák je velmi citlivý bubeník, který umí hrát v kostelech, synagogách, v jakémkoli prostoru a je v tom geniální.“ Sám sice při natáčení bojoval se silným nachlazením, ale nakonec se povedlo album v poměrně krátkém čase realizovat. Rozhovor s Robertem Balzarem si můžete poslechnout z našeho webu www.hudebnirozhovory.cz.
Album s názvem Gilgul natočilo trio ve složení David Dorůžka na kytaru, Robert Fischmann na flétny a Martin Novák na bicí. Album je inspirované židovskou liturgickou hudbou a jeho název odkazuje k neortodoxnímu židovskému pojmu stěhování duší. Pánové se svým albem zaznamenali mezinárodní úspěch i mimo jazzový žánr – v prosinci 2023 se dostali na sedmé místo žebříčku World Music Charts Europe, který sestavují evropští rozhlasoví publicisté.
Jazz Dock Orchestra vznikl v roce 2019 jako rezidenční big band pražského klubu Jazz Dock. Na začátku byl hlavně převzatý repertoár, a to například skladby Charlese Minguse, Dukea Ellingtona, Billa Holmana, Jima McNeelyho a dalších. V současné době pro orchestr píšou autorské skladby především saxofonista Andy Schofield a trombonista Jan Jirucha, a právě v této podobě big band zachycuje jeho první album, nazvané Tonight. Od jiných pražských nebo českých bigbandů se Jazz Dock Orchestr liší tím, že hraje pravidelně každý týden a že o repertoáru rozhodují přímo jeho členové.
Pianistka Kristina Barta své nové album Endless Questions & Answers natočila s mezinárodní sestavou hudebníků. Doprovázejí ji slovenský kontrabasista Peter Korman, český bubeník Marek Urbánek a na saxofon hraje už zmíněný Jure Pukl ze Slovinska. Album je v diskografii Kristiny Barta třetí. Natáčelo se ve studiu Sono Doupě Records v Nouzově u Prahy a autorka o něm říká: „Album ztělesňuje progresivní vývoj mé hudby inspirovaný akustickým zvukem jazzového kvartetu a odráží v sobě můj nově nalezený pocit osobní svobody. Zabývá se také složitostí myšlenek, které pramení z neustálého zkoumání otázek a z objevování odpovědí. V tomto albu se ptám a přemýšlím nad tématy, která mě hluboce zasahují nebo zasáhla v minulosti, a která se mě dotýkají.“
Jazzový skladatel a pianista Tomáš Sýkora vydal v roce 2023 nové album s názvem Alchemy. Nahrál je se svým triem a ke spolupráci si navíc přizval producenta elektronické hudby Ondřeje Mikulu, který vystupuje pod přezdívkou Aid Kid. Z původního jazzového klavírního tria se tak podařilo vytvořit nadžánrový moderní tvar, se kterým koresponduje i název alba – Alchymie. Album však není první Sýkorovou zkušeností s elektronickou hudbou. Už na svém albu pro sólové piano Songs And Old Forms elektronické prvky v jemných dávkách používal a s moderním zvukem pracoval i jako producent písní zpěvačky Leny Yellow. Vedle toho se však Tomáš Sýkora v poslední době věnoval také spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, se kterým připravil album Songs For Orchestra. O své aktuální spolupráci s producentem Aid Kidem Tomáš Sýkora říká: „Aid Kid je schopný improvizovat, což dělá i v jiných projektech. Jeho role je postavena právě na této improvizaci. Přitom nejde o to, jakou má předchozí zkušenost s jazzem. My se totiž nesnažíme zařazovat pouze v rámci jazzu.“
Své první autorské album s názvem Glance v roce 2023 vydal jazzový bubeník a skladatel Petr Nohavica. Do studia si pozval další přední jazzové hráče – saxofonistu Cyrilla Oswalda, kytaristu Davida Dorůžku, pianistu Jiřího Levíčka a kontrabasistu Jaromíra Honzáka. V několika skladbách navíc jako host hraje kytarista Vladko Mikláš a vokály nazpívala americká zpěvačka a Nohavicova životní partnerka Alison Wheeler. Její účast bubeník komentuje slovy: „Sdílet hudební život s partnerkou je nesmírně zajímavá věc, obzvlášť když ho sdílíme v tak malé hudební komunitě, jako je ta jazzová. Myslím, že se na jednu stranu motivujeme, objevujeme nové věci a společně se každý den učíme, na druhou stranu se postupem času naše pohledy na hudbu, spoluhráče a náš hudební vývoj začínají slučovat a je čím dál těžší říct, kde je vlastně původní hranice každého z nás.“ I když je Nohavica původně doprovodný hudebník, potřeba skládat vlastní kompozice u něj prý vyvstala hned na začátku jeho profesionální dráhy. Říká: „Nevěděl jsem ještě moc o teorii, ale už jsem experimentoval, i když to nejprve všechno vycházelo jen z rytmu. Postupně jsem zkoušel další modely, různé kompoziční přístupy, hledal jsem inspiraci a nápady rozvíjel.“
Celkově šesté autorské album v rozmezí pěti let vydala v listopadu 2023 pianistka Nikol Bóková. Nazvala je Expedition a vydala je ve svém vlastním vydavatelství Soleil et pluie. Říká o něm: „Jako každá expedice se i tato týká objevování toho nového, uchopitelného jen krůček po krůčku, kam oko teleskopů a družic rychlostí světla dohlédne.“ Ke vzniku alba autorku inspiroval Arthur C. Clarke a jeho sci-fi romány. „Inspiruje mě svět, hvězdy, měsíc, planety, myšlenky a galaxie, a taky třeba pozemská jízda kabrioletem,“ říká Nikol Bóková. Album natočila se svým Quartetem, který dále tvoří kytarista David Dorůžka, kontrabasista Martin Kocián a bubeník Michał Wierzgoń. Jako host pak na desce hraje norský trumpetista Gunnar Halle. Vedle digitálních formátů, CD a LP desky album vychází také na audiofilskémk magnetofonovém pásu.
Na albu Fjordy se sešly čtyři výrazné osobnosti českého jazzu se zkušeností trvající několik desítek let. Kapelník a kytarista Jaroslav Šindler spolupracuje více než 30 let s Jiřím Stivínem, působil v kapele Veleband nebo ve skupině kontrabasisty Františka Uhlíře a doprovázel také Irenu Budweiserovou. Saxofonista Jan Štolba začínal v Originálním pražském synkopickém orchestru, hrál s rockovou kapelou Krásné nové stroje a má na svém kontě spolupráce s písničkářem Oldřichem Janotou nebo se zpívajícím výtvarníkem Vlastimilem Třešňákem. Kontrabasista Vít Švec se věnuje vážné hudbě jako člen Orchestru Národního divadla, byl dlouholetým spoluhráčem trumpetisty Michala Gery, ale zároveň vede vlastní jazzové trio. A bubeník Jan Linhart, který bohužel zemřel v lednu 2024 (po odvysílání pořadu), působil v big bandech, doprovázel zahraniční jazzmany a hrál také swing nebo filmovou hudbu. Na albu Fjordy uslyšíme autorské skladby tří členů kvarteta – Jaroslava Šindlera, Jana Štolby a Víta Švece.
Základní lidské emoce ztvárněné řečí hudby. To je obsah nového autorského alba trumpetistky Štěpánky Balcarové. Ze všech nahrávek, pod kterými je tato úspěšná autorka a interpretka podepsaná, je právě novinka nejvíce zaměřena na trubku jako sólový nástroj. Album se jmenuje Emotions a vedle autorky na něm hrají Jaromír Honzák na kontrabas, Nikola Kołodziejczyk na klavír a Grzegorz Masłowski na bicí. Jak napovídá název alba i jednotlivých skladeb, jde o znázornění jednotlivých lidských emocí pomocí instrumentální hudby.