Kurt Rosenwinkel a jeho album Caipi

Kurt Rosenwinkel a jeho album Caipi

Pořad v souvislostech


Koncert skupiny Souvrat ze studia Proglasu
Budeme vysílat

Michel Camilo – pianista z Dominikánské republiky
Koncert skupiny MeziMěsto ze studia Proglasu
Koncert skupiny Vesna ze studia Proglasu
Vysílali jsme


Police Symphony Orchestra

Rozhovor se skupinou Bashavel

Koncert Jany Kozubkové ze studia Proglasu
Audioarchiv
9. dubna 2018 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Jedním z hostů festivalu JazzFestBrno je letos americký kytarista Kurt Rosenwinkel. Své album Caipi představí v brněnském Sono Centru ve středu 18. dubna 2018. Rozhovor s ním připravujeme na červenec.

Kytarista Kurt Rosenwinkel si sice na své aktuální album Caipi sám nahrál většinu nástrojů (kytary, baskytara, piano, bicí, perkuse, casio, syntezátory, zpěv), ale důležitou roli v některých skladbách hrají i hosté. Patří mezi ně slavný Eric Clatpon, jehož kytara zdobí skladbu Little Dream, nebo saxofonista Mark Turner, zásadní pro celkové vyznění skladeb Ezra a Casio Escher. Důležitým aktérem je také brazilský zpěvák Pedro Martins, který účinkuje ve více než polovině písní a je spojovacím můstkem k brazilské hudbě, jíž se Rosenwinkel na albu snaží přiblížit.

Caipi neni pouze prvním albem, na kterém se Rosenwinkel vydává takto výrazně směrem k latinskoamerickým rytmům a prvním albem, na kterém vedle hry na řadu nástrojů také zpívá. Jedná se také o první počin jeho vlasního vydavatelství Heartoce Records.

I když je Rosenwinkelovým hlavním nástrojem kytara, sám za svůj velký vzor považuje saxofonistu Charlieho Parkera. Říká: „Trvalo mi dlouho, než jsem se k němu proposlouchal, ale teď nemohu uvěřit svým uším. Samozřejmě že jsem jeho hudbu znal i dříve a vždycky jsem měl rád bebop. Ale asi to mělo být tak, že jsem nejprve poslouchal všechny ty, kteří se jej snažili svým zvukem napodobit, abych se nakonec dostal k originálu. A dnes jsem jeho géniem okouzlený více než kdykoli předtím.“

 

NyníPísničky pro hezké...
Píseň: Cvrlikají ptáčci (1994); Interpret: Krečmer Tomáš, Novozámská Michaela; Album: různí: Určitě poletí. Písničky pro děti
16:00Barvínek
16:55Slyšte, lidé!
17:55Myšlenka na den
18:00Mše svatá
18:35Hudební zastavení
19:00Pohádka - večerní zíváček

Témata Jak se vám líbí

IMG_0344Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge si můžete pustit z archivu.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music