Kurt Rosenwinkel a jeho album Caipi

Kurt Rosenwinkel a jeho album Caipi

Pořad v souvislostech


Koncert skupiny Souvrat ze studia Proglasu
Budeme vysílat

Rozhovor s Matějem Ptaszkem
Rozhovor se slovenskou skupinou Páni času
Mr. Folxlide
Vysílali jsme


Průlety folkovou pamětí s MIchalem Juppem Konečným

Výletné lode slovenského dua Burgr/Pjoni

Rozhovor s plzeňskou skupinou Poitín
Audioarchiv
9. dubna 2018 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Jedním z hostů festivalu JazzFestBrno je letos americký kytarista Kurt Rosenwinkel. Své album Caipi představí v brněnském Sono Centru ve středu 18. dubna 2018. Rozhovor s ním připravujeme na červenec.

Kytarista Kurt Rosenwinkel si sice na své aktuální album Caipi sám nahrál většinu nástrojů (kytary, baskytara, piano, bicí, perkuse, casio, syntezátory, zpěv), ale důležitou roli v některých skladbách hrají i hosté. Patří mezi ně slavný Eric Clatpon, jehož kytara zdobí skladbu Little Dream, nebo saxofonista Mark Turner, zásadní pro celkové vyznění skladeb Ezra a Casio Escher. Důležitým aktérem je také brazilský zpěvák Pedro Martins, který účinkuje ve více než polovině písní a je spojovacím můstkem k brazilské hudbě, jíž se Rosenwinkel na albu snaží přiblížit.

Caipi neni pouze prvním albem, na kterém se Rosenwinkel vydává takto výrazně směrem k latinskoamerickým rytmům a prvním albem, na kterém vedle hry na řadu nástrojů také zpívá. Jedná se také o první počin jeho vlasního vydavatelství Heartoce Records.

I když je Rosenwinkelovým hlavním nástrojem kytara, sám za svůj velký vzor považuje saxofonistu Charlieho Parkera. Říká: „Trvalo mi dlouho, než jsem se k němu proposlouchal, ale teď nemohu uvěřit svým uším. Samozřejmě že jsem jeho hudbu znal i dříve a vždycky jsem měl rád bebop. Ale asi to mělo být tak, že jsem nejprve poslouchal všechny ty, kteří se jej snažili svým zvukem napodobit, abych se nakonec dostal k originálu. A dnes jsem jeho géniem okouzlený více než kdykoli předtím.“

 

Soutěž o CD Půljalbkoně

puljablkon_svetelneSoutěžte o nové CD dua Půljablkoň a jeho hostů.

Regiony

Regiony

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music