JazzFestBrno 2013: Ondřej Pivec s novým triem

6. dubna 2013 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Český varhaník Ondřej Pivec, žijící dlouhodobě v New Yorku, se na festivalu JazzFestBrno 2013 představí se svým novým triem. Společně se s bubeníkem Martinem Novákem a s pianistou Klaudiem Kováčem vystoupí ve středu 10. dubna v brněnském sále Semilasso.

It‘s About Time je název nahrávky, kterou v New Yorku v roce 2010 natočili Najponk, Ondřej Pivec a Gregory Hutchinson. Ondřej Pivec už v New Yorku žije několik let (v současné době je hudebním ředitelem kostela v brooklynském Coney Island), a protože se v Česku tak málo vyskytuje, nenašla se zatím žádná příležitost k živému provedení téhle podařené desky. O to vzácnější je tedy šance si Ondřeje Pivce po letech zase poslechnout a zrovna s tímto repertoárem. Vzhledem ke svému vytížení v newyorských kostelech má tak málo času, že si nemůže ani dovolit přijet na rozsáhlejší turné…

Pro své jediné vystoupení v ČR v prvním pololetí letošního roku si Ondřej Pivec přizval výtečné sekundanty, aby oživil netradiční trio v instrumentaci hammond organ, piano a bicí. Bubeník Martin Novák je Pivcovým kamarádem ještě z dob jeho tovaryšských let v jazzové Praze (v roce 2002 se stal členem Tria Romana Pokorného společně právě s Ondřejem Pivcem) a kromě vzájemného přátelství a respektu je spojuje i nezměrná muzikálnost. Naopak slovenský pianista Klaudius Kováč se s Ondřejem ještě nikdy osobně nesetkal, jejich společný koncert bude proto jejich premiérou po všech směrech. Takový je ale jazz. Pokud hudebníci v kapele mluví stejným jazykem a znají standardní repertoár, sejdou se a hrají.

Ondřej Pivec se v životě řídí jednoduchými pravidly a nejzřetelněji je to vidět na jeho přístupu k hudbě. „Hrát komplikovanou a těžko srozumitelnou hudbu mě nikdy moc nelákalo a neoslovovalo,“ vysvětluje, „mám rád, když je publikum napojeno na to, co se děje na pódiu. Je to jako všechno ostatní v životě – oboustranná výměna energie. To ovšem není moc možné, pokud tomu, co hrajete, není rozumět.“ Pivec nás už víc než deset let přesvědčuje o tom, že jeho hudba srozumitelná je.

(Text převzatý z www.jazzfestbrno.cz)

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web