Slyšte, lidé! – Folk na Slovensku v roce 2023

Pořad v souvislostech
Folk na Slovensku v roce 2023
Budeme vysílat
Novinky českých písničkářů a písničkářek 2025
Novinky českých písničkářů a písničkářek 2025
Výsledky Porty 2025
Vysílali jsme
Krajiny zvuku 2025
Krajiny zvuku 2025
Sólo pro kytaru 2025
Audioarchiv
Slovenský folk je z našeho úhlu pohledu „schovaný“ ve stínu toho českého. Přesto na východ od nás vzniká spousta zajímavých písničkářských nahrávek – od těch klasických s doprovodem akustické kytary až po různé fúze a experimenty s elektronickou hudbou, postavené ovšem na silném autorském sdělení. Do pořadu z cyklu Slyšte, lidé! jsme tentokrát vybrali to nejzajímavější ze slovenského folku z roku 2023. Uslyšíte například Petra Janků, Pavla Maloviče, skupinu Kráľová, producentské duo Robert Pospiš & Martin Sillay, Katarínu Koščovou nebo zpěvačku Katarziu.
Trio Atramentum Musicum je jeden z nejnovějších hudebních projektů všestranného slovenského kytaristy a skladatele Miloše Železňáka, jinak známého například ze spolupráce se Zuzanou Homolovou nebo z mnoha sólových projektů na pomezí jazzu, folku a experimentální tvorby. Jeho nové trio není čistě hudební projekt. Naopak. Vedle kytaristy v něm působí básník Ján Litvák a výtvarník Raffo Tatarko. Společně vytvořili komplet s názvem Stredovek, který tvoří ilustrovaná sbírka básní a k ní přiložené CD.
Pseudonym Archívny chlapec pro své hudební projekty používá Richard Vávra, který není umělcem jednoho stylu. Některá jeho alba jsou čistě folková, jiná obsahují výrazné elektronické prvky. A asi nejdál v tomto směru zašel na novince nazvané Bella Macchina. Na ní se totiž jeho zvuk opírá především o syntezátory a elektronické prvky a s tím souvisí i téma alba, kterým jsou bariéry v mezilidské komunikaci.
Skupina Klady kľudu je z Bratislavy, loni oslavila 10 let činnosti a vedle folku se inspiruje rockem, jazzem a fusion. Kapelu založil zpěvák a kytarista Mário Oravský, dalšími členy jsou hráč na klávesy a dechové nástroje Marian Jaslovský, baskytarista Ivan Galanský a bubeník Oliver Durčo. O autorství skladeb na aktuálním albu Žiadné mená se pánové dělí rovným dílem, Nahrávalo se v několika studiích, na albu se podílelo několik mistrů zvuku, ale výsledný jednotný zvuk desky zaštítil svým masteringem Ján Machút. Jako hosté na albu účinkují mimo jiné zpěvačky Silvia Josifoska a Kristina Prablesková.
Košická zpěvačka Skyva se vlastním jménem jmenuje Zuzana Eperješiová a vedle Skyvy natáčí i pod vlastním jménem s křesťanskou tvůrčí skupinou Poetica Musica. Jako Skyva vydala v roce 2018 album Zrkadlo a nyní se vrací s novinkou Z exilu. Písně na albu spojuje téma dobrovolného i nedobrovolného odchodu, možností a nemožností návratu a schopností někam patřit. S tím souvisejí i různé formy exilu, další téma alba.
Pavel Malovič, civilní profesí lékař, je velmi dobrý textař, muzikant a také hudební kritik. V roce 2023 vyšlo jeho nové sólové album Nikdy tak nebude. Malovič má 71 let a v minulosti byl členem písničkářského sdružení Slnovrat.
Sestava skupiny Terrible 2’s je sice smíšená, ale v jejím čele stojí hned dvě dámy, obě bývalé členky skupiny Živé kvety, Agnes Lovecká a Lucia Piussi, což není jen zpěvačka zajímavého projevu, ale také, a především skvělá textařka, mimochodem držitelka ceny Proglasu Za krásu slova. „Dlouhého komentáře netřeba, vroucnost výpovědí Lucie Piussi je pokaždé odzbrojující,“ říká někdejší disident a signatář Charty 77 a dnes vedoucí postava opavské Charity Ivo Mludek. Nové album Dotýkať sa oblakov, vydané v září 2023, přináší propracovanější skladby než předchozí Na vrchole síl. Základ kapely tvoří kytara, basa, bicí, klávesy a housle, skupina na albu spolupracovala s producentskou dvojicí Robert Pospiš a Martin Sillay.
Slovenský písničkář Peter Janků natáčí a vydává hudební alba od roku 1998. Od počátku přiznával fascinaci tvorbou Karla Kryla, byl také členem Akademie humoru Slovenska a jeho loni zesnulý kolega-písničkář Miloš Janoušek o něm napsal, že „od začátku zaujal vyzrálou písničkářskou tvorbou, ale i suverénním vystupováním a zdravým sebevědomím“. V roce 2016 Peter Janků, do té doby autor protestsongů, zaujal příklonem ke křesťanské tematice. Několik jeho alb je přímo prodchnutých písničkářovou žitou vírou a vztahem k Bohu. V roce 2022 se však Peter vrátil k písním jako glosám na aktuální témata, a to poté, co jej ruský útok na Ukrajinu přímo vyburcoval ke skládání nových písní jako vlastních deníkových zápisků. Z nich pak vzniklo tematické album Memento, celé věnované válce na Ukrajině. Loni se zpěvák a autor, který momentálně bojuje s těžkou nemocí, přihlásil s novinkou O čo hrá sa, na které se vrací k politickým a společenským tématům. Album zároveň obsahuje dárek pro všechny Petrovy příznivce – na připojeném flash discu totiž najdete v digitální podobě všechna jeho předchozí alba.
Ke kvalitní angažované tvorbě má v poslední době blízko Katarína Koščová, první slovenská vítězka SuperStar a mimořádně zajímavá zpěvačka a písničkářka. Na novém albu, nazvaném Krehkosť, ukazuje, že je zajímavou interpretkou i v momentě, kdy šeptá nebo polorecituje. Už její předchozí album Hranica dažďa bylo velmi klidné a tentokrát se Koščová vydává v síle vyjádřené tichem ještě dál. Základním doprovodným nástrojem je klavír, na který hraje Katčin dlouholetý hudební partner Daniel Špiner. Jen občas použije i syntezátor, případně zazní akordeon nebo kontrabas. A podobně jako třeba Peter Janků i Katka Koščová ve své tvorbě reaguje na krvavou a nesmyslnou válku na Ukrajině.
Kráľová je skupina kolem zpěvačky a textařky Zuzany Kráľové. Na albu Sny je jejím hlavním hudebním partnerem producent, skladatel a klavírista David Hlaváč, který jinak stojí za hudbou Báry Polákové, působí v českých divadlech a je členem skupiny Střídmí klusáci v kulisách višní.
Nové album v roce 2023 natočila také autorská a producentská dvojice Robert Pospiš & Martin Sillay. Pánové se pohybují mezi žánry – mají blízko k alternativní hudbě, jazzu i folku. O svém albu Piesne na dobrú noc pánové říkají: „Měli jsme v hlavách nahrávku, která by byla plná akustických nástrojů a pulsujících zvuků.“ Postupně se vyvíjel počet hostů, až z alba vznikla přehlídka opravdu důležitých jmen na slovenské scéně. Mezi hosty na albu jsou violoncellista Roman Harvan, akordeonista Boris Lenko, zpěvačka Eva Šušková nebo flétnistka Sisa Michalidesová.
Chceme-li rozklíčovat, kdo se skrývá za hudebním projektem Klipers, musím se vrátit do historie slovenského folku. Milan Tarina je písničkář z Nitry, kterého při jeho koncertech maldý muž s přezdívkou Klipers občas doprovází na klávesy a vůbec elektronické nástroje. Klipers je totiž Milan Tarina mladší, který tuto přezdívku používal nejprve pro svůj sólový projekt, později pro česko-slovenské duo s bubeníkem Stanislavem Kertészem a na nejnovějším EP Kondoři a ulice se prezentují už jako větší sestava – Milan Tarina jako autor textů, kytarista a hráč na syntezátory, Stanislav Kertész jako bubeník, Milan Taro jako kytarista a střídající se basisté Dominik Selnekovič a Boris Beník. Jde tedy o propojení tradičního písničkářství s elektronikou, a to občas docela temnou.
Písničkářka Katarína Kubošiová, známá jako Katarzia, se po různých experimentech s elektronikou rozhodla natočit akustické album. Důvodem nebyla pouze přesycenost syntetickými projekty, ale také chuť pracovat s akustickým pianem z rodinné pozůstalosti, které převezla z východního Slovenska do Prahy. I když album nese název Šťastné dieťa, texty jsou většinou vážné – o mezilidských vztazích, krvácení, závislosti a dalších tématech, kterým se jinak spíše vyhýbáme. I když na albu převládají akustické nástroje, není to čistý písničkářský folk. Díky producentovi Petru Ostrouchovovi na desce zazní i elektrické klávesy, syntezátory a další nástroje. Výsledkem je lehce jazzová nálada, která se s moderním folkem Katarzie krásně spojuje.
Laco Svitek je známý jako kytarista a hráč na mandolínu ze skupiny Slniečko, ale kromě toho loni vydal sólové album Stopky. Na něm zívá zhudebněné básně Daniela Heviera, Janka Kráľe nebo verše z lidové poezie.