Jakub „Cermaque“ Čermák s novým albem Neboj

Jakub „Cermaque“ Čermák s novým albem Neboj
20. března 2017 Folk, Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

„Postav se strachu. Předsudkům svým i svého okolí. Neboj se jasně postavit za svobodu, za fantazii, za lásku k bližnímu,“ vzkazuje svým posluchačům písničkář Jakub Čermák, který necelý rok po výborném albu Gravitace (natočeném spolu s manželkou Iamme Candlewick) vydal novinku Neboj. 

Jakub Čermák, který vystupuje pod pseudonymem Cermaque, pochází ze severočeských Teplic a je synem Miroslava Wanka ze skupiny Už jsme doma. V roce 2005 se přestěhoval do Brna, kde se seznámil s Martinem Kyšperským ze skupiny Květy. Ten mu také v roce 2009 produkoval a album Dům slzí. Následovala mimo jiné v roce 2011 deska Divozemí s kapelou Cirkus Cermaque nebo Rodinné album z roku 2013. Mezitím, v roce 2012, vytvořil Jakub při pobytu v Paříži sólové album Démon v Paříži. V současné době žije Cermaque v Praze se svou ženou Andreou Knotkovou (Iamme Candlewick) a s dcerou Agátkou, které na svých posledních dvou albech věnoval ukolébavky. V roce 2015 procestovala celá rodina půl Evropy v obytném autě a z cesty kromě jiného vznikla i jejich společná deska Gravitace.

Podobně jako na albu Gravitace  spolupracovala i na novince Neboj řada tuzemských i zahraničních hostů, např. elektroničtí producenti Aid Kid, Jan Kratochvíl (DVA) či Nèro Scartch, švédský multiinstrumentalista a spoluautor většiny aranží Chris Strandh, zpěvačky Iamme Candlewick a Beata Bocek, izraelský pianista Guy Mintus a další. „Za poslední tři roky se mi nashromáždila řada písní reagujících na aktuální dění,“ Svěřuje se Cermaque, „A když jsem začal album připravovat, oslovil jsem s jeho konceptem lidi z hudební scény, kterých si vážím. Většinou hned souhlasili a šli do toho se mnou.“ Rozmanité skladby a různé pohledy jednotlivých producentů na zpracování stmelil ve skvělou nahrávku zvukový mistr Ondřej Ježek.

Už osmá Jakuba dlouhohrající kolekce osciluje na škále mezi folkem a alternativním hiphopem. V písních se hovoří o strachu, zmatení jazyků, rozdělené společnosti, ale také o naději. 

(Podle tiskové zprávy vydavatelství Indies Scope)

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta pro příčnou flétnu a basso continuo, op. 3, c. 3 G dur - Larghetto; Autor: Vodička Václav; Sóla: Michaela Ambrosi - flétna, Alena Hönigová - cembalo, Petr Hamouz - barokní violoncello
02.00Kukadlo
02.20Písničky
03.00Hrajte, kapely!
04.00Písničky před svítáním
04.45Jitro s dechovkou
05.00Hudebně-zpravodajský...

Profil Jakuba Čermáka

cermaque_coloursPoslechněte si z našeho archivu profil písničkáře Jakuba Čermáka.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Midnight Oil

MidnightOil-Hi-Res-02_mailRozhovor s australskou skupinou Midnight Oil si můžete poslechnout v našem archivu.

Kittchen vydává album coververzí

28-kittchenPísničkář Kittchen nabídl své písně kolegům.

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Ivan Hlas: Krásnej dar

hlas_krasnejPřečtěte si recenzi nového alba Ivana Hlase a jeho tria.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music