Jak se vám líbí: 30 let skupiny Mošny

Jak se vám líbí: 30 let skupiny Mošny
6. září 2022 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Třicet let od svého vzniku letos slaví brněnská folková skupina Mošny. V 90. letech natočila svou první nahrávku ve studiu Proglasu, spousta jejich písní bodovala v naší posluchačské hitaprádě a Mošny také několikrát vystoupily živě v našem pořadu Jak se vám líbí. Členové kapely budou hosty pořadu Jak se vám líbí opět 14. září 2022.

Kapela Mošny vznikla v roce 1992 jako parta „odrůstajících pionýrek a pionýrů“ a jejich vedoucího Jirky Kačera Mrázka. Velmi brzy získala druhou cenu na festivalu Brána a v roce 1996 vyhrála diváckého Krtečka (2. místo) na našem tehdy největším festivalu Zahrada. Znovu na Zahradě Mošny bodovaly v roce 1999, kdy obsadily dokonce místo první. Základ raného repertoáru Mošen tvořily písně, které pro ně skládal brněnský písničkář Ivo Cicvárek.

Kapelník Mošen Jiří Mrázek vzpomíná na rok 1996: „Do Konkursu Zahrady jsme se hlásili, abychom se ukázali co největšímu okruhu publika a abychom si jako poměrně mladá kapela vysoutěžili svoje místo mezi folkovými kapelami. Že hned napoprvé získáme ocenění od diváků, to jsme netušili. Zisk Krtečka nám oznámila naše hosteska na internátě, kde jsme byli ubytovaní. Byli jsme z toho samozřejmě u vytržení – byl to náš první velký úspěch. Museli jsme ale řešit problém s večerním vystoupením, protože část kapely odjížděla další den do Norska. Dopadlo to naštěstí dobře vystoupení před nabitým strážnickým amfiteátrem bylo pro nás nezapomenutelné.“

První album Mošen s názvem Zadními vrátky vyšlo v roce 1997. Následovala alba Hlasy v nás (2000), Nebezpečí (2003), Čtrnácté Vánoce aneb Od večeře kosti (2005), Kdyby zítra (2009) a Dej si čas (2019). I na tomto posledním albu je důležitým autorem repertoáru Ivo Cicvárek, kromě toho však Mošny hrají také písně Petra Sedláčka a dalších autorů. 

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web