Martin Kyšperský: Vlastně pořád zpíváme o lásce

Martin Kyšperský: Vlastně

Přesně před rokem vystoupila v našem studiu skupina Květy se speciálním projektem písní ve stylu country. Nyní jsou na světě hned dvě alba Květů pod hlavičkou projektu YM – country písně Martina Kyšperského (Lorenzovi hoši) a elektronická deska Aleše Pilgra (Japonec). Poslechněte si premiérové country vystoupení Květů z našeho archivu a přečtěte rozhovor s Martinem Kyšperským.

Rozhovor s Martinem Kyšperským ze skupiny Květy o projektu YM

V rámci projektu YM má přijít každý člen Květů s deskou v jednom žánru. Proč sis vybral právě country?

Líbí se mi zvuk akustických nástrojů. Například banjo je legrační. Chtěl jsem si nějak vymezit prostor toho, co budu skládat a proč. Takové omezení mi pomáhá. V případě tohoto projektu jsme si řekli, že v nahrávce nebudou žádné bicí ani perkuse. Mělo to být album s jednotnou atmosférou, které si pustíme v určité náladě. Vlastně pořád zpíváme o lásce, ale ten žánr to umožňuje říct jinak. A pak – můj děda měl rád Dikobraz, zmrzlinu a country. Tak je ta deska i pro něj.

V čem je podle tebe psaní country písní specifické? A neměl jsi strach, že to přeženeš s množstvím žánrových klišé?

V umění jsem radikální. Vyzkoušel jsem si, že má smysl dělat jen to, po čem člověk touží. Ono to pak dojde do cíle. Není to nějaké hrdinství, jednoduše je nejlehčí to mít takhle, protože odpadají pochybnosti a zůstává energie. Takže strach nemám. Možná to někomu bude připadat padlé na hlavu, ale spíš jsem zažil několik až dojemných situací, kdy lidé říkali, že se country báli a že jim ty písničky přijdou moc pěkné. Psali i do rádia, když jsme tam hráli naživo. To se myslím předtím nikdy nestalo.

Jak na písně reagovali kolegové z kapely, když jsi jim je předložil?

Myslím, že se smáli. Nevěřili, že to dotáhnu dokonce, protože už předtím jsem jim vyhrožoval, že složím bluesovou desku, ale nebylo z toho nic. Blues v mém podání byla nuda, protože jsem tam nedokázal propašovat zajímavější linky zpěvu a vlastně ani témata. Naopak country deska se skládala velmi rychle a snadno. Kluci se v tom našli a hrají fantasticky. Že to jde Ondrovi Kyasovi, to je jasné. Ale že si vezme bubeník basu a bude to tam sázet… To mě jako kapelníka dostává do kolen!

Souběžně s Lorenzovými hochy vychází i elektronická deska Japonec od Aleše Pilgra. Vyjdou v brzké době i písně Ondřeje Kyase?

Na Alešově desce to byla skvělá práce, písničky se totálně měnily, někdy od zkoušky ke zkoušce, a to včetně zpěvu, melodií, celých textů i zvuku. Jako klávesák jsem se cítil skvěle. Vážím si toho o to víc, že do jiné kapely by mě na takový post asi nevzali. Nyní vyjíždíme na country-elektro turné. Jsem na to hodně zvědavý. No a pak bude prostor věnovat se Ondřejovým písním a trilogii dokončit.

Květy loni nahrály hned dvě řadová alba. Dali jste si po nich pauzu od „běžné“ tvorby, nebo vznikají i paralelně s projektem YM nové písně „běžných“ Květů?

Nové skladby Květů teď nevznikají – s výjimkou dvou písní, které jsem napsal na objednávku a které vycházejí na kompilacích. Já kromě toho dělám hudbu pro film a pro rozhlas. To je krásná práce. Ale je fakt, že se mi zastesklo po psaní jen tak a začal jsem psát básně do mobilu. Třeba z nich jednou něco bude.

Koncerty Květů s projektem YM:

Květy s projektem YM:

6.12. Brno – Kabinet múz

7.12. Ostrava – Absintový klub Les

8.12. Opava – Jazz Café Club Evžen

11.12. Olomouc – čajovna Kratochvíle

12.12. Praha – Café v lese

13.12. Plzeň – Music bar Anděl

14.12. Pardubice – Divadlo 29

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web