Slyšte, lidé! – Profil Marcela Bárty

V příštím vydání pořadu Slyšte, lidé! si představíme jazzového saxofonistu Marcela Bártu a některé jeho projekty. Hovořit budeme především o skupinách Vertigo a Muff, ve kterých Bárta patří k hlavním hráčským a autorským oporám. A představíme si také duo DoMa Ensemble, ve kterém Marcel Bárta hraje se svou partnerkou Dorotou Barovou. Poslouchejte v sobotu 3. září od 19.15 nebo v úterý 6. září v 16.55. 

V roce 2005 řekl Marcel Bárta v časopisu Rock & pop: „Je ve skutečnosti jedno, jaký nástroj si člověk vybere, protože nejdůležitější je způsob hraní. Nástroj je jen prostředek k vyjádření. Je to vlastně roura, přes kterou se člověk snaží zpívat.“ Bárta však není jen výborný instrumentalista, ale také skladatel. Jeho autorský rukopis je pestrý. Dokáže pracovat s prvky free jazzu i s ukázněnými pasážemi. V jeho kompozicích se střídají expresivní a tišší pasáže, výraznější melodie i gradující rytmická složka.

„Rád pobývám v různých světech a hraní s různými lidmi je inspirující. Ačkoli hraji ve více projektech, v momentě, kdy se muzika děje, jsou všechny plnohodnotné,“ říká saxofonista, který je členem skupin Vertigo, Muff nebo dua DoMa Ensemble a aktuálně vydal novinku s mezinárodní skupinou Mamatohe.

V pořadu věnujeme zvýšenou pozornost skupině Muff – hrát si budeme jednak z aktuálního koncertního alba Hypnotix Bum Bum a také ze studiového CD Muff Vol. 2. Jak ve své recenzi tohoto alba zdůrazňuje publicista Jan Faix, instrumentální výkony jsou zde nezpochybnitelné – „saxofonista Marcel Bárta, klávesista Jakub Zitko, kytarista Jiří Šimek, basista Jakub Vejnar a bubeník Roman Vícha patří ke zdejší špičce a na desce si všichni vyzkoušeli uchopení mnoha postupů, známých z nahrávek vzešlých třeba z newyorského downtownu nebo ze současné produkce norských jazzmanů“.

Druhou skupinou, které se budeme podrobněji věnovat, je Vertigo. Začínalo jako velmi originální, ale přece jen čistě jazzový soubor, který postupně do své hudby začal přidávat prvky ambientu, minimalismu a decentní elektroniky. „Nikdy jsme nedrželi nějaké akustické dogma, přišlo to přirozeně,“ říká Bárta v souvislosti s albem Taj, které Vertigo vydalo v roce 2014.

NyníDuchovní hudba
Skladba: žalm 104 - Dobrořeč má duše Hospodinu; Autor: Crotch and Longhurst; Dirigent: Willcocks David sir; Soubor: King´s College Choir, Cambridge
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Noční bdění
00:30Písně
01:00Komorní hudba

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web