Slyšte, lidé!: Profil skupiny Los Agentos

25. dubna 2013 Aktuality, Folk, World music, Blues, Jazz Autor: Milan Tesař

Polská skupina Los Agentos je jedním z letošních vítězů mezinárodní soutěže Blues Aperitiv, která proběhla v březnu v Šumperku. Los Agentos kombinují blues s jazzem, folkem, africkou hudbou a dalšími styly. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme dvě nejnovější alba této polské kapely a přidám několik ukázek ze dvou sólových projektů jejího klávesisty a hráče na vibrafon Andrzeje Serafina. Poslouchejte v sobotu 27. dubna od 19.15 nebo v úterý 30. dubna v 16.55.

Los Agentos je v první řadě přezdívka Roberta Lenerta, hráče na foukací harmoniky, který tento název používá pro různé své projety. Pod hlavičkou Los Agentos zatím vyšlo pět alb.

Los Agentos v soutěži Blues Aperitiv 2013 v Šumperku (vlevo Robert Lenert)Zjednodušeně lze říct, že Los Agentos hrají směs world music, psychedelické a alternativní hudby a nechybí samozřejmě ani bluesové prvky, i když k ortodoxní variantě tohoto žánru má tato polská kapela velmi daleko. I z tohoto důvodů někteří pravověrní fanoušci blues rozhodnutí poroty Blues Aperitivu v Šumperku kritizovali. Autor tohoto článku, který byl současně členem poroty Blues Aperitivu, je však přesvědčen, že hudba Los Agentos na Blues Aperitiv i na Blues Alive (mezinárodní festival, na který úspěšní účastníci Aperitivu postupují) patří. Pro úplnost dodejme, že dalšími vítězi Blues Aperitivu jsou česká kapela Electric Lady a také Bluesraiders ze Slovenska.

V pořadu Slyšte, lidé! si představíme dvě alba skupiny Los Agentos. CD Afrykański śnieg vyšlo v roce 2009. Andrzej Serafin na něm hraje na marimbu, na buben udu, na darbuku, dešťovou hůl a další perkuse a využívá i samply. Už z tohoto výčtu je zřejmé, že jde o projekt, který se blíží etnické hudbě, ale který současně čerpá z toho, co nabízí nejsoučasnější technika. Robert Lenert alias Los Agentos na albu střídá několik různých foukacích harmonik včetně harmoniky ozvučené přes leslie bednu, a v jedné skladbě si také zahrál na elektrickou kytaru. Na další kytary – akustickou, barytonovou, elektrickou a elektro-akustickou – hrají na albu hned čtyři muzikanti – Paweł Okoniewski, Piotr Lubartowicz, Olek Górny a Stanisław Grela. Zpívají Bożena Mazur a Bożena Okoniewska.

Zatím nejnovějším albem Los Agentos je nahrávka Poza Horyzont z roku 2011. Je méně etnická a má blíže k blues nebo i swingu. Vedle kapelníka, hráče na harmoniku Roberta Lenerta, zde skupinu tvoří zpěvačka Bożena Mazur, kytarista Staszek Grela a Andrzej Serafin, který hraje na různé klávesové nástroje, na vibrafon a také na perkuse.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web