Los Agentos zazářili na Blues Aperitivu

Jedním z vítězů letošního ročníku mezinárodní soutěže Blues Aperitiv, která proběhla v Šumperku v sobotu 23. března 2013, se stala polská skupina Los Agentos v čele s hráčem na harmoniku Robertem Lenertem.

Los Agentos na přehlídce Blues Aperitiv 2013Cílem přehlídky Blues Aperitiv je výběr interpretů, kteří na podzim „rozjíždějí“ hlavní koncerty mezinárodního festivalu Blues Alive ve foyer Domu kultury v Šumperku. Letos takto tříčlenná porota (jejímž členem byl i autor tohoto článku) vybrala českou skupinu Electric Lady a slovenské Bluesraiders. Porota se jednomyslně shodla také na kvalitách polského soubor Los Agentos, který však – vzhledem k žánru, který se do prostředí foyer příliš nehodí – dostane příležitost ihned na hlavním festivalovém pódiu.

Los Agentos jsou skupina kolem Roberta Lenerta, jednoho z nejlepších polských hráčů na foukací harmoniku. Hrají směs world music, psychedelické a alternativní hudby a nechybí samozřejmě ani bluesové prvky, i když k ortodoxní variantě tohoto žánru má tato polská kapela velmi daleko.

Los Agentos je především přezdívka Roberta Lenerta, který tento název používá pro různé své projety. Sestava, která hrála v Šumperku, je tedy jednou z možných podob jeho hudby. Pod hlavičkou Los Agentos zatím vyšlo pět alb, každé natočené v jiné sestavě. Do archivu Proglasu jsme dostali dvě nejnovější CD – Afrikański śnieg a Poza horyzont a také nahrávky některých vedlejších projektů členů skupiny.

NyníDuchovní hudba
Skladba: Vesperae ex D - Dixit Dominus; Autor: Zeidler Józef; Dirigent: Borowicz Lukasz; Sóla: Mikolajczyk Anna - soprán, Barnacka Anna - mezzosoprán, Minkiewicz Ryszard - tenor, Machej Dariusz - bas; Soubor: Camerata Silesia
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Křesťan a svět

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web