Koncertní Advent sourozenců Ulrychových

18. prosince 2011 Aktuality, Folk, World music Autor: Milan Tesař

Nové koncertní album Hany a Petra Ulrychových a skupiny Javory se jmenuje Advent. Obsahuje písně adventní, vánoční a zimní a také několik velkých hitů kapely. CD si představíme v rubrice Třikrát z Proglasu v úterý 20. prosince v 7.45. Rozhovor s Petrem Ulrychem budeme vysílat v úterý 27. prosince v 19.15.

Advent, období čtyř týdnů před Vánocemi, je pro křesťany dobou naděje a čekání na příchod Spasitele. Advent jako název nového koncertního alba Hany a Petra Ulrychových je třeba vnímat v přeneseném smyslu slova, avšak motiv naděje se v řadě písní Javorů objevuje.

V žádném případě nemáme před sebou čistě adventní album a nejde ani o desku striktně vánoční. Album Advent sice přináší záznam z adventního koncertu Javorů z prosince 2010, avšak vedle lidových koled a zhudebněných básní se  zimní tematikou kolekce obsahuje i další známé písně z repertoáru sourozenců Ulrychových. Hity jako Kdysi před lety, Zvláštní znamení nebo židovská melodie s Ulrychovým textem Malé zrnko písku do kontextu alba zapadají stejně dobře jako hymnická Modlitba na verše Jana Skácela. Vánoční část alba zastupují například moravské koledy Maria Panna krmí děťátko, Chvála buď Bohu jedinému nebo Co sa stalo přihodilo na horách.

Svým konceptem jakoby album Advent navazovalo na předchozí koncertní CD sourozenců Ulrychových Pokoj lidem dobré vůle (1998), které také obsahovalo směs vánočních písní a velkých hitů skupiny Javory. Novinka však více reflektuje současný zvuk kapely včetně písní z předposledního studiového alba Šumaři (2003), zaměřeného na zimní, adventní a vánoční tematiku.

Hana a Petr Ulrychovi se na hudební scéně pohybují od první poloviny 60. let. Společně působili v bigbítových skupinách Vulkán a Atlantis a od 70. let se skupinou Javory předjímají hudební trendy. Jako jedni z prvních interpretů se u nás například věnovali world music dávno předtím, než tento termín existoval.

Skupina Javory momentálně funguje ve dvou variantách. Koncertní album Advent natočila její původní, „nebigbítová“, verze. Hanu a Petra Ulrychovy doprovázejí Dalibor Štrunc (cimbál), Kateřina Štruncová (housle) a Martin Adamus (baskytara).

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music