Kecy Vladimíra Merty a Václava Veselého

27. září 2014 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Dvojalbum s názvem Kecy obsahuje sestřih dvou koncertů Vladimíra Merty s rockovým kytaristou a akordeonistou Václavem Veselým z roku 1988. Duo vzniklo improvizovaně a vlastně trochu náhodou. Základ koncertních playlistů tvořily především písně napsané po Mertově tehdejším zákazu, vyvolaném jeho vystoupením na Portě 1986. Hraní s Václavem Veselým plynule vyústilo v založení skupiny Dobrá úroda v roce 1988.

V roce 1987 měl Vladimír Merta zákaz. Dramaturgové festivalu v Lipnici nad Sázavou Jarmila Poláková a Vladimír Hanzel však přemýšleli, jak jej dostat opět na jeviště (o rok dříve sklízel Merta aplaus jako mlčící a okrojovaný spoluhráč Hradišťanu…). Nakonec požádali rockového kytaristu Václava Veselého (ETC…, Dobrohošť, Framus 5 ad.), zda by nebyl ochoten hrát s Mertou jako host, přičemž papírově by bylo vystoupení napsáno na něj. Dne 12. září 1987 pak sledovalo nadšené publikum festivalu Písní za mír vystoupení podezřelé formace Dobrá úroda. Hraní v duu pokračovalo i v dalších měsících. V červnu 1988 se představilo duo publiku i na festivalu Roskilde v Dánsku a nadšený Vladimír pod dojmy z koncertů Stinga a Leonarda Cohena konečně podlehl několikaměsíčnímu vábení bratrů Veselých zkusit bigbít. Tak se zrodila dobrá úroda jako rocková skupina.

Několik měsíců před pádem „železné opony“ se v období perestrojky Vladimíru Mertovi podařilo po dlouhé řadě let vyvzdorovat si na úřadech malý, ale legální prostor pro část svojí tvorby (Mertovy písně hrál a nahrál Michal Prokop, Panton nachystal Mertovi hned dvě LP desky i sborník Zpívaná poezie, Čs. spisovatel připravil audiokazetu Struny ve větru a Albatros měl v edičním plánu knihu pro děti Výhoda podání). Merta v té době hrál nejčastěji sám, v duu s Václavem Veselým nebo s celou Dobrou úrodou. Dvojalbum Kecy obsahuje záznam dvou pražských koncertů dua Vladimír Merta & Václav Veselý z roku 1988.

Vladimír Merta se narodil v roce 1946. Vystupuje od roku 1967, o rok později ve Francii nahrál a vydal první album českého folku Ballades de Prague. Byl významnou osobností volného hudebního sdružení Šafrán. S přestávkami vystupoval, proslavil se jako nenapodobitelný kytarista, uskutečnil vlastní filmařské projekty, zejména v oblasti animovaných filmů, režíroval divadelní hry a koncertní pořady.

(Zdroj: Tisková zpráva nakladatelství Galén)