Hudební události roku 2015 – 2. díl

25. prosince 2015 Aktuality Autor: Milan Tesař

Přinášíme vám druhý díl hudebních událostí roku 2015. Tentokrát s námi můžete zavzpomínat na duben, květen a červen právě uplynulého roku.

Duben:

Čtyři ceny Anděl (mj. v kategoriích Zpěvačka roku a Album roku) získala Aneta Langerová. Zpěvákem roku se stal Michal Hrůza, kapelou roku Chinaski a objevem roku skupina Jelen. Do Síně slávy byla uvedena Hana Zagorová.

Východočeské kolo Porty vyhrála skupina Věneband z Litomyšle. Členka této kapely Jana Věnečková zvítězila také v autorské soutěži.

7. dubna: Držiteli žánrových cen Anděl za rok 2014 se stali mimo jiné Bratři Ebenové, Jaromír Honzák, duo Kalle nebo BraAgas.

8. dubna: Hostem živého vysílání naší Noční cukrárny byl Marek Eben.

10. dubna: Hostem festivalu JazzFestBrno byl americký kontrabasista Ben Williams, který předtím poskytl Proglasu telefonický rozhovor.

13. dubna: Kapela Tichá dohoda vydala album Kladno Manchester s úpravami písní britských skupin z 80. a 90. let.

15. dubna: Vítězem pražského finále Porty se stala skupina Z hecu.

15. dubna: Dalším hostem festivalu JazzFestBrno je americký pianista Fred Hersch. Hudebník, který už 30 let úspěšně překonává smrtelnou chorobu, také poskytl Proglasu telefonický rozhovor.

18. dubna: Skupina Dareband je vítězem chřibsko-karpatského kola Porty.

24. dubna: Vítězem brněnského kola Porty se stala skupina Acoustic Fields.

Květen:

2. května: Moravskoslezské kolo festivalu Porta vyhrála písničkářka Kaczi.

9. května: Vítězem finále Folkového kvítku, soutěže autorů do 18 let, se stal René Matlášek ze skupiny Marod, který v kategorii sólistů vyhrál u poroty i u diváků. V kategorii skupin zvítězili u diváků Self Made, jejichž členem je opět René Matlášek, a u poroty vyhrálo duo Markéta a Jana Hejdovy.

U příležitosti 70. výročí od konce druhé světové války vydala písničkářka Radůza tematické album Marathon – Příběh běžce s písněmi na motivy válečných konfliktů od starověku po 20. století.

Vyšlo první studiové album tria Eviyan, americké skupiny Ivy Bittové.

Evropskou bluegrassovou skupinou roku byl v Nizozemsku zvolen český Monogram.

Červen:

4. června: Proglas navštívila maďarská skupina Szimbola, která u nás ve studiu nahrála několik písní a rozhovor.

4. června: Skupina Isara z Mladé Boleslavi se stala vítězem finále soutěže Notování.

5. června: Vítězem finále Autorské Porty se stala brněnská skupina Nebeztebe s písní Babylon.

5. června: V pražské Lucerně vystoupil britský křesťanský zpěvák Martin Smith.

10. června: Skupina Květy v čele s naším spolupracovníkem Martinem Kyšperským vydala nové album Miláček slunce.

13. června: Vítězem finále folkového festivalu Moravský vrabec se stala skupina Kupodivu z Brna.

17. června: V Brně se konal společný koncert amerického pianisty Chicka Corey a zpěváka Bobbyho McFerrina.

17. července: Desáté narozeniny oslavila ženská vokální skupina Yellow Sisters.

27. června: Vítězem soutěže Houpací kůň na festivalu Okolo Třeboně se stala brněnská skupina Tranzan, cenu odborné poroty si odvezla také brněnská kapela Ateliér.

30. června: Začal další ročník festivalu španělské kultury Ibérica, jehož hlavní program se letos přesunul z Boskovic do Brna.

Písničkář Petr Linhart vydal své třetí sólové album Rozhledna.

Vítězem finále Porty se stala středočeská skupina Trapas.