Blues Alive 2014 ve znamení Muddyho Waterse

29. srpna 2014 Aktuality, Blues Autor: Milan Tesař

Festival Blues Alive se bude letos v Šumperku konat ve dnech 14.–16. listopadu. S písněmi legendárního Muddyho Waterse vystoupí dva jeho synové, dále se představí například velká postava současného amerického blues Otis Taylor.

V pátek 14. listopadu vystoupí na pódiu velkého sálu šumperského Domu kultury dva hudebně aktivní synové Muddyho Waterse (vl. jm. McKinley Morganfield, 1913–1983) – Mud Morganfield (nar. 1954) a Big Bill Morganfield (1956). V jejich samostatných blocích i při závěrečném jamu je doprovodí český Marcel Flemr Band, který vystoupí i v úloze předkapely s několika domácími hosty, kteří zazpívají písně z reperotáru Muddyho Waterse.

Sobotní večerní koncert představí mimo jiné blues ze skandinávských zemí, finské duo Black River Bluesman & Bad Mood Hudson a norskou kapelu Thornbjorn Risager & The Black Tornado. Headlinerem koncertu pak bude držitel mnoha bluesových ocenění, americký zpěvák a hráč na foukací harmoniku John Németh. „Ten přijede přímo ze známého festivalu ve švýcarském Luzernu, jehož je hlavní hvězdou. S luzernským festivalem v posledních letech na dovozu účinkujících stále častěji spolupracujeme,“ uvedl ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Finále nedělního večera a celé přehlídky bude mít v režii jednak mladý americký kytarista Mike Zito, který bude na turné nejen se svou kapelou, ale také se zvláštním hostem, talentovanou zpěvačkou a kytaristkou Samanthou Fish. Největším jménem koncertu je pak bezesporu Otis Taylor, jedna z nejvýznamnějších osobností současného blues. „V Česku už dvakrát s úspěchem koncertoval, tentokráte ale přijede s nově obsazenou kapelou a velkou, emočně mimořádně silnou show,“ podotýká Rybička.

Festival Blues Alive tradičně staví i na přesazích mimo standardní bluesový žánr. Italská skupina The Cyborgs hraje blues s vlivy garážového rocku a stylizuje se do podoby sci-fi postav. Phil Shoenfelt v novém duu se steelkytaristou Davidem Babkou přiveze autorské písně temného ražení, stejně jako Australanka Suzie Stapleton. Domácí Moonshine Howlers pro změnu předvedou hodně odvázanou alternativní country.
Kompletní program festivalu je umístěn na webových stránkách www.bluesalive.cz, kde si lze také objednat vstupenky a ubytování.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web