Blues Alive 2014 ve znamení Muddyho Waterse

29. srpna 2014 Aktuality, Blues Autor: Milan Tesař

Festival Blues Alive se bude letos v Šumperku konat ve dnech 14.–16. listopadu. S písněmi legendárního Muddyho Waterse vystoupí dva jeho synové, dále se představí například velká postava současného amerického blues Otis Taylor.

V pátek 14. listopadu vystoupí na pódiu velkého sálu šumperského Domu kultury dva hudebně aktivní synové Muddyho Waterse (vl. jm. McKinley Morganfield, 1913–1983) – Mud Morganfield (nar. 1954) a Big Bill Morganfield (1956). V jejich samostatných blocích i při závěrečném jamu je doprovodí český Marcel Flemr Band, který vystoupí i v úloze předkapely s několika domácími hosty, kteří zazpívají písně z reperotáru Muddyho Waterse.

Sobotní večerní koncert představí mimo jiné blues ze skandinávských zemí, finské duo Black River Bluesman & Bad Mood Hudson a norskou kapelu Thornbjorn Risager & The Black Tornado. Headlinerem koncertu pak bude držitel mnoha bluesových ocenění, americký zpěvák a hráč na foukací harmoniku John Németh. „Ten přijede přímo ze známého festivalu ve švýcarském Luzernu, jehož je hlavní hvězdou. S luzernským festivalem v posledních letech na dovozu účinkujících stále častěji spolupracujeme,“ uvedl ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Finále nedělního večera a celé přehlídky bude mít v režii jednak mladý americký kytarista Mike Zito, který bude na turné nejen se svou kapelou, ale také se zvláštním hostem, talentovanou zpěvačkou a kytaristkou Samanthou Fish. Největším jménem koncertu je pak bezesporu Otis Taylor, jedna z nejvýznamnějších osobností současného blues. „V Česku už dvakrát s úspěchem koncertoval, tentokráte ale přijede s nově obsazenou kapelou a velkou, emočně mimořádně silnou show,“ podotýká Rybička.

Festival Blues Alive tradičně staví i na přesazích mimo standardní bluesový žánr. Italská skupina The Cyborgs hraje blues s vlivy garážového rocku a stylizuje se do podoby sci-fi postav. Phil Shoenfelt v novém duu se steelkytaristou Davidem Babkou přiveze autorské písně temného ražení, stejně jako Australanka Suzie Stapleton. Domácí Moonshine Howlers pro změnu předvedou hodně odvázanou alternativní country.
Kompletní program festivalu je umístěn na webových stránkách www.bluesalive.cz, kde si lze také objednat vstupenky a ubytování.

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Serenada s poštovním rohem D dur KV 320 - Minuetto - Trio 1 & 2; Autor: Mozart Wolfgang Amadeus; Dirigent: Karajan Herbert von; Soubor: Berlínská filharmonie
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web