Blues Alive 2009: Profily interpretů

Blues Alive 2009: Profily interpretů
5. listopadu 2009 Alternativní hudba, Aktuality, Blues Autor: Milan Tesař

Ve dnech 12.–14. listopadu 2009 bude v Šumperku probíhat 14. ročník Blues Alive, mezinárodní přehlídky, které se účastní interpreti nejen z Česka, ale také ze Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Velké Británie a Spojených států. Letošní ročník bude zaměřený především na chicagské blues, ale opět nabídne i přesahy k dalším žánrům. Více se dozvíte v pondělí 9. listopadu od 19.15 z úst dramaturga festivalu Ondřeje Bezra. Zde si můžete přečíst profily nejzajímavějších hostů letošního ročníku.

Petra Börnerová je žákyně jazzové zpěvačky Jany Koubkové, někdejší rocková zpěvačka a už několik let žena za mikrofonem ve výborné bluesové kapele (Petra Börnerová Band). Po několika personálních změnách zůstala klíčová její spolupráce se slovenským bubeníkem Tomášem Bobrovniczkým a nově také se slovenským kytaristou Milošem Železňákem. Hrají elektrifikované blues s přesahy k jazzu a folku, přičemž autorsky v poslední době přispívá právě Železňák. V Šumperku Petra Börnerová Band vystoupí v rámci speciálního koncertu, nazvaného Pocta Koko Taylor. Držitelka Grammy, americká bluesová legenda Koko Taylor zemřela letos v červnu ve věku 80 let. Její písně a písně na její počest budou v Šumperku zpívat vedle Petry Börnerové také Petra Poláková-Uvírová se skupinou Mothers Follow Chairs, Hanka Dundrová se skupinou Trouble Heroes a speciálně vytvořený Koko Taylor Tribute Band se zpěvačkou Hankou Říhovou. Tento koncert se bude konat ve čtvrtek 12. listopadu od 19 h ve Velkém sále Domu kultury v Šumperku.

O den později, v pátek 13. listopadu, proběhne tamtéž první hlavní koncert letošní přehlídky. A jako tradičně jej bude ve foyer domu kultury zahajovat jedna z kapel, které na Blues Alive postoupily ze soutěže Blues Aperitiv. Půjde o kvarteto Charlie Slavík & St. Johnny Band, které se zaměřuje na různé hudební styly Ameriky 50. let, především na blues, rock&roll a rockabilly. V čele kapely stojí kytarista a zpěvák Jan Stehlík a hráč na foukací harmoniku Charlie Slavík, známý například z kapely Highway 61 nebo někdejšího dua s Ľubošem Beňou.

Blues Alive je sice festival bluesový, ale nikoli ortodoxně bluesový. Jeho pořadatelé se snaží zvát i interprety příbuzných žánrů, kteří mají publiku co říct. Jedním takovým hostem „odjinud“ bude letos skupina 2Wings v čele s Danem Šustrem, někdejším kytaristou a kapelníkem rockové Tiché dohody. Po rozpadu Tiché dohody se Šustr na několik let odmlčel, zatímco jeho kolegyně Blanka Šrůmová se vydala na sólovou dráhu. Po letech se však kytarista vrátil na scénu a se svou aktuální skupinou 2Wings, také rockovou, vydal zatím dvě alba. Kromě toho se mu podařilo znovu najít společnou cestu s Blankou Šrůmovou, která na jeho nových projektech hostuje a která s Danem Šustrem a jeho kapelou vystoupí i 13. listopadu v Šumperku.

Skupinu The King Snakes v čele s hráčem na harmoniku Paulem Lambem předchází pověst jedné z nejlepší koncertních i studiových bluesových kapel Velké Británie. Lamb, žák legendárního nevidomého hráče Sonnyho Terryho, se po britských klubech a festivalech pohybuje přes 30 let. Svým způsobem hry stojí kdesi mezi klasickým a moderním cítěním, prozrazují na něj pořadatelé Blues Alive.

Dalším zástupcem nebluesových žánrů bude letos představitel alternativního rockového proudu, kytarista Jan Ponocný se svým projektem Circus Ponorka. V Šumperku vystoupí v sobotu 14. listopadu odpoledne, v rámci tematického bloku „kapel jednoho muže“. Ponocný zahájil svou profesionální kariéru na začátku 90. let jako člen skupiny Ivana Hlase. Později s Američanem Bradem Strattonem založil velmi úspěšný rockový Circus Praha. K jeho hlavním pozdějším aktivitám patří účinkování v doprovodných kapelách Václava Koubka a Mira Žbirky, ale také hostování na řadě nahrávek a také jejich produkování. V projektu Circus Ponorka Ponocný hraje na kytaru a na další nástroje a také zpívá.

V sobotu 14. listopadu přehlídku ve foyer Domu kultury rozjedou rakouští The Roosevelt Houserockers. Toto trio vybrala porota soutěže Blues Aperitiv nejen proto, že je skutečně dobré, ale také proto, že se inspiruje zvukem chicagských hudebníků Hound Doga Taylora, Elmorea Jamese a dalších.

Daniel Salontay (Longital)Do sobotního programu Blues Alive totiž pořadatelé pozvali také slovenské duo Longital, které brázdí vody alternativního folku kombinovaného s elektronickou hudbou. Sami svou hudbu označují jako „east beat“ a úspěšně s ní koncertují po celé Evropě.

Z Velké Británie přijede letos do Šumperka také výborný hráč na rezofonickou kytaru a originální bluesový písničkář Dave Arcari. Pořadatelé na webu festivalu slibují: „Na jeho kvalitách se shodnou jak bluesoví puristé, tak ti, pro které žádný hudební přesah není dost velký.“

Letošní ročník festivalu vyvrcholí jako tradičně v sobotu večer. Jedním z vrcholů bude americká formace Zac Harmon & Diunna Greenleaf and Gregg Wright, která přijede v rámci Chicago Blues Festival Tour. Jedním ze tří sólistů této kapely bude kytarista a univerzální bluesový hráč Greg Wright, považovaný ve svém žánru za jednoho z nejinovativnějších hráčů.

Zac Harmon nebyl vždy čistě bluesový interpretem – věnoval se i jiným žánrům, ale vždy toužil po kariéře bluesového sólisty. To se mu povedlo v roce 2002, kdy vydal své první – koncertní – album Live At Babe & Ricky´s Inn. Právě jeho současná doprovodná kapela bude tvořit základ uskupení, které bude v Šumperku představovat chicagské blues. Vedle vyjmenovaných sólistů se v ní představí hráč na klávesy Corey Lacey, baskytarista Cory Burn a bubeník Cedric Goodman.

Kytarista Lurrie Bell, který bude festival uzavírat, je synem slavného hráče na foukací harmoniku Careyho Bella, se kterým v roce 1991 natočil společné album Second Nature. Lurrie Bell, kromě toho, že je výrazným sólistou, byl čtyři roky členem doprovodné kapely zpěvačky Koko Taylor, které budou v Šumperku vzdávat hold nejen české interpretky, ale pochopitelně i její bývalý spoluhráč Bell.