Anketa Album roku 2013: Profily nominovaných

Na prvních třech místech ankety Album roku 2013, kterou vyhlásila hudební redakce Proglasu, se umístili interpreti, na jejich nové desky jsme čekali shodně osm let. Výsledky vyhlásíme 1. února. Vítěz vzejde z trojice Bratři Orffové, Jitka Šuranská a Jiří Smrž.

Do ankety Album roku 2013 hlasovalo na 70 oslovených hudebních publicistů, muzikantů, organizátorů hudebních akcí, vydavatelů a dalších osobností. Výsledky vyhlásíme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 1. února od 19.15.

Na prvních třech místech (zatím bez pořadí) se umístili:

Bratři Orffové: Šero (Quazi Delict Records)

Skupina z Krnova, která se pohybuje na pomezí folku a klidné elektronické hudby, patří k těm, které v české hudbě určují trendy. Z tohoto úhlu pohledu bylo výrazné už její debutové album Bingriwingri z roku 2005. Zpěvák a kapelník Ivan Gajdoš se poté věnoval svému druhému projektu Poslední výstřel, ale nyní se v nejlepší formě, obklopen novými spolupracovníky, vrací pod hlavičkou Bratrů Orffových.

Jiří Smrž: Kořeny (Galén)

Písecký písničkář Jiří Smrž je držitelem folkové žánrové ceny Anděl za své minulé album Poslední láska (2005). Bývalý člen jihočeských skupin Minnesengři a Sem tam a autor oratoria o sv. Zdislavě Královna severních záseků nabízí na svém třetím sólovém albu silné příběhy, svérázné slovní hříčky, troufalé obraty i pokornou modlitbu. Texty se týkají ukrajinských dělníků, amerických vojáků v Iráku, dětí závislých na drogách nebo gastarbeiterů.

Jitka Šuranská: Nězachoď slunečko (Indies Happy Trails)

Houslistka a zpěvačka Jitka Šuranská má za sebou mnoho let zkušeností z cimbálové muziky, hraje ve filharmonii, byla členkou skupiny Docuku a společně s Jiřím Plockem natočila Andělem oceněné album Písňobraní (2005). Na své první sólové CD zařadila úpravy sobě milých lidových písní z celé Moravy. Za hlavního spolupracovníka si Jitka zvolila slovenského houslistu Stana Palúcha, dále hostují jeho kolegové z Pacora Tria, hráč na dechové nástroje Marek Pastírik, Jiří Plocek, Michal Müller, Petr Vavřík a další.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web