Warsaw Village Band z Polska na Maratonu hudby Brno

Warsaw Village Band z Polska na Maratonu hudby Brno

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Warsaw Village Band
Budeme vysílat

Třikrát z Proglasu: Warsaw Village Band
Třikrát z Proglasu: Omar Pene
Třikrát z Proglasu
Vysílali jsme

Třikrát z Proglasu: Polski Piach
Třikrát z Proglasu: Theo Pascal
Třikrát z Proglasu: Blaženky
Audioarchiv
3. srpna 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Album Uwodzenie polské skupiny Warsaw Village Band skončilo v hodnocení panelu World Music Charts Europe jako druhá nejlepší světová nahrávka roku 2021. Kapela se přesdtaví v sobotu 13. srpna 2022 na Biskupském dvoře v Brně v rámci festivalu Maraton hudby. Tři její písně uslyšíte v úterý 9. srpna v ranní rubrice Třikrát z Proglasu.

Skupina Warsaw Village Band hraje polské lidové písně, zhudebněné lidové texty nebo i vlastní tvorbu folklorem inspirovanou, a to s akustickými nástroji – bubnem, cimbálem, houslemi a violoncellem –, ale v moderním duchu. Čerpá především z folkloru Mazovska, středopolského regionu, který měl až do 16. století autonomii a ve kterém se zachovalo opravdu velké bohatství lidové písňové tvorby. Mazovsko bylo zajímavé i tím, že tam v raném novověku mířila řada přistěhovalců z dnešního Lucemburska, Belgie, Nizozemska a severního Německa, kteří učili tamní obyvatele říčnímu hospodářství. A právě voda, hospodaření s ní a vše, co s tímto životodárným živlem souvisí, je hlavní téma nového alba skupiny. Tím, že skupina vybírala z folkloru lidové texty o vodě, nabádá nepřímo posluchače, aby se o vodu starali a chránili ji. Člen kapely Maciej Szajkowski říká: „Důležitým symbolem je pro nás řeka Visla, jediná neregulovaná řeka v Evropě. Je to příklad toho, k čemu se dnes Evropa vrací.“

https://www.youtube.com/watch?v=D-9CG3u4Krk

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web