Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Kapverdy

Slyšte, lidé! – Hudební výlet na Kapverdy

Pořad v souvislostech


Hudební výlet na Kapverdy
Budeme vysílat

Písně lesů, ohňů a cest
Písně lesů, ohňů a cest
Hudební výlet do Itálie 2023
Vysílali jsme


Když (se) poezie zpívá

Když (se) poezie zpívá

S Microscopem (nejen) do Katalánska IV.
Audioarchiv
26. července 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Souostroví Kapverdy, ležící v Atlantském oceánu na západ od afrických břehů, bylo po staletí důležitou obchodní a kulturní křižovatkou. I proto se v hudbě Kapverd potkávají vlivy portugalské, jihoamerické a africké. Na hudební výlet na Kapverdy vás v pořadu Slyšte, lidé! pozve Milan Tesař. Uslyšíte nahrávky zajímavých zpěváků, zpěvaček a kapel z tohoto souostroví.

Jako první nám bude zpívat Lucibella, zpěvačka, která se narodila v roce 1986 na ostrově São Nicolau. Zpívání bylo od dětství její vášní, na střední škole se pak stala členkou místní kapely Mindel Som. Ve svých 26 letech se přestěhovala do města Praia, kapverdské metropole, kde začala mimo jiné spolupracovat s kytaristou Kaku Alvesem, který předtím 15 let doprovázel největší hvězdou kapverdské hudby, Cesarii Evoru. Právě k ní začali Lucibellu přirovnávat novináři poté, co v roce 2016 poprvé hrála v Lisabonu. Lucibela si však chce jít vlastní cestou, i když vychází z tradičních kapverdských stylů, jako jsou morna nebo coladera.

Z Kapverd pochází také Miroca Paris. Zpěvák a hudebník, který deset let spolupracoval se Césarií Evorou, předskakoval Madonně a své první sólové album D’alma naživo představil na čtyřech kontinentech. Narodil se na ostrově São Vicente a úplně nejdřív, v sedmi letech, se začal učit na bicí. Později pracoval i na svém zpěvu a učil se také na kytaru. Svou první kapelu založil v roce 1994 a později odešel do Portugalska, kde spolupracoval mimo jiné se svým slavným strýcem Tito Parisem. Spolupracoval také s další významnou zpěvačkou Sarou Tavares.

Skupina Ferro Gaita hraje taneční styl funana, který má svůj domov na kapverdském ostrově Santiago. Čerpají také z hudby afrického Zimbabwe nebo z karibského reggae. Album Festa Fora skupina natočila v roce  2019. 

Další umělec, kterého si představíme, je jedním z pilířů portugalskojazyčné hip-hopové scény. Jmenuje se Hélio Batalha a svou kariéru zahájil v roce 2007, kdy zvítězil v rozhlasové soutěži vyhlášené kapverdským ministerstvem zdravotnictví. V roce 2016 obdržel na rodném souostroví titul Hudební zjevení roku a v tomtéž roce vydal i své první album Karta d’Alforia.

Adê je 33letý zpěvák, skladatel a producent, narozený na kapverdském ostrově Maio. Interpret, který už 15 let žije ve Španělsku, představuje na své novince Hello Cabo Verde kombinaci tradiční kapverdské hudby s moderními styly. Vedle folkloru své rodné ostrovní republiky se Adê inspiruje také hudbou africkou a afro-brazilskou. Jako hosté na albu účinkují další kapverdští hudebníci Tibau Tavares a Jenifer Solidade, dále Andrea Motis ze Španělska nebo brazilský akordeonista Mestrinho. Adêho cílem je ukázat světu pomocí hudby prostotu, radost a pohostinnost, vlastnosti, které si sám spojuje s Kapverdskými ostrovy.

Podle své dcery Aizy nazval své první šestipísňové minialbum zpěvák Rodji. Natáčel je na ostrovech Santo Antão a São Vicente ve spolupráci s producentem Hernânim Almeidou. Rodji koncertuje od roku 2007 a i on má už na svém kontě ocenění z některých festivalů.

Kapverdy se skládají z deseti ostrovů, z nichž největší je Santiago. Z něj pochází zpěvačka Elida Almeida, která se zde narodila v roce 1993. Jako dospívající dívka zpívala v kostelním sboru, svou sólovou dráhu začínala jako zpěvačka v barech. Tam si jí všiml producent José da Silva, který předtím pracoval s už zmíněnou největší hvězdou kapverdské scény, Césarií Evorou, zesnulou v roce 2011. Elida Almeida své první album vydala v roce 2014 a její zatím nejnovější album má název Gerasonobu.

Zpěvák Remna sice za svou vlast považuje jinou bývalou portugalskou kolonii, Guineu-Bisau, ale po jednom z rodičů má v těle i kapverdskou krev a na Kapverdách také nějaký čas žil. Tvrdí, že si hudbu představuje jako malování obrazů. Svými písněmi se pak pokouší vykreslit témata, jako je politika, sociální problémy a jejich smírné řešení. „Tou správnou odpovědí v těžkých časech je vždy láska. Nejsme tu proto, abychom bojovali silou, ale abychom svou vlastní sílu našli v mírnosti a trpělivosti,“ pokračuje interpret, jehož album Zona Zero vyšlo v roce 2020. Remna se narodil v Senegalu a vedle Guineje-Bissau a Kapverd bydlel také v Kongu, v Mali, v Guineji, ve Francii, na Kubě a ve Spojených státech. V současné době žije v Portugalsku.

I zpěvák Boy Gé Mendes narodil v Senegalu, tedy v africké zemi, naproti jejímuž pobřeží se Kapverdy nacházejí. Mendes však pochází z rodiny s kapverdskými kořeny a vyrůstal v kapverdské komunitě v Senegalu. Dakarskému rodákovi je letos 70 let a i on od dětství vyrůstal obklopený tradičními kapverdskými styly morna a coladeira. Kromě toho poslouchal hudbu Senegalu, Mali nebo Guineje a velmi brzy poznal také rock, kubánskou hudbu nebo R&B. Jako profesionální zpěvák Mendes procestoval celý svět, koncertoval ve Spojených státech, v Brazílii nebo v různých afrických zemích. Album Bate Tempu mu vyšlo v roce 2020. 

Z Mindela na ostrově São Vicente pochází zpěvačka Diva Barros. I ona vychází z hudby morna a coladeira a v roce 2022 vyhrála soutěž v druhém z těchto stylů. V minulosti vystupovala v mnoha evropských zemích, ve Spojených státech, v Brazílii, v Číně nebo Angole. Se svou autorskou hudbou uspěla také v portugalských národních cenách v kategorii World music.

V čele skupiny The Ano Nobo Quartet stojí kytarista Pascoal, který v minulosti působil jako voják v revoluční armádě bojující za nezávislost souostroví. V době komunismu měl možnost absolvovat cvičení mimo jiné na Kubě, a protože naštěstí nemusel bojovat, měl čas zdokonalovat se ve hře na kytaru. Po návratu na rodné ostrovy dal dohromady kapelu, která se zaměřuje na repertoár jednoho z nejlepších kapverdských skladatelů Ana Noba. Nahrávka, která vznikla v době pandemie, obsahuje skladby, které vycházejí z kapverdského hudebního stylu coladeira, ale blízko mají také ke kubánské salse, španělskému flamencu, brazilské sambě, jamajskému reggae, argentinskému tangu, mosambickému stylu marrabenta nebo americkému blues. To vše ale není jen zásluhou světoběžníka Pascoala. Kapverdy jsou, jak už jsme si řekli, odnepaměti křižovatkou různých kultur. Vedly tudy totiž námořní trasy z Portugalska do dalších afrických kolonií a z Afriky do Brazílie, kam putovali otroci. Na ostrovech se tak už před několika stoletími mísily různé kulturní vlivy a bohatá kultura zde přetrvává dodnes.

Carmen Souza se sice narodila v Portugalsku, ale považuje se za kapverdskou umělkyni a na kapverdské scéhně také působí. Její album The Silver Messengers je poctou tvorbě amerického jazzového pianisty Horace Silvera, jehož otec také pocházel z Kapverd, a především jeho snaze propojovat jazz s kapverdskými hudebními kořeny.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web