CéU zahájí festival Respect 2012

Hlavní program festivalu Respect 2012 bude sice v Praze probíhat až v červnu, avšak úvodní koncert se bude konat už 3. dubna v Paláci Akropolis. Vystoupí tam brazilská zpěvačka CéU, kterou si představíme v rubrice Třikrát z Proglasu ve středu 28. března v 7.45.

CéU získala nominace jak na ceny Grammy, tak i na jejich paralelu Latin Grammy. Prodej jejího prvního alba přesáhl statisícovou hranici, druhé Vagarosa obsadilo druhé místo v žebříčku world music v časopisu Billboard a zpěvačku posunulo mezi světové hvězdy. V roce 2010 ji elitní jazzový pianista Herbie Hancock přizval na své album The Imagine Project, věnované odkazu Johna Lennona, spolu s Jeff Beckem, Anoushkou Shankar a dalšími umělci. Následovaly úspěšné koncerty v Anglii i na prestižních festivalech včetně německého Rudolstadtu.

CéU navazuje na hudební mix, z nějž se před půl stoletím zrodila bossanova. K éterickému, hluboce expresivnímu, sluncem prozářenému zpěvu přidává elektroniku a reggae a její aranžmá jsou mistrovským dílem v umění dosáhnout maximálního účinku pouhým náznakem.

Zatím největším zlomem v její kariéře bylo zmíněné druhé album Vagarosa, které elegantně spojuje akustické nástroje s elektronikou. Zpěvačku rázem vyneslo mezi nejžádanější brazilské umělce v cizině. Pokud někteří album označovali za nejlepší brazilskou nahrávku roku, bylo to zcela na místě. Aranže jsou mistrovským dílem v umění dosáhnout maximálního účinku pouhým náznakem, nahrávky mají velmi intimní zvuk se spoustou kouzelných detailů. Když zpěvačka vystupovala v Anglii, britské deníky o ní psaly v superlativech, aniž by komukoli vadilo, že zpívá především v brazilské portugalštině. Jedinou výjimkou alba je anglicky zpívaná skladba Papa, z níž slyšíme lehkou ozvěnu Boba Marleyho. CéU na albu doprovázela brazilská elita, včetně rytmiky průkopnické skupiny Nação Zumbi.

(podle www.respectmusic.cz)

 

NyníPísničky před svítáním
Píseň: Válka je vůl (2019); Interpret: Kluka Zdeněk; Album: různí: Malý princ – Pocta Oldřichu Veselému
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web