Dlouho očekávané album s názvem Tøyen Sessions vydal norský houslista Gjermund Larsen se svým triem. Představíme si je v odpoledním Hudebním kompasu 15. listopadu 2023.
Gjermund Larsen je jedním z nejznámějších norských interpretů lidové hudby. Od roku 2000 působil ve smyčcové kapele Majorstuen. V roce 2006 založil vlastní Gjermund Larsen Trio, se kterým například v roce 2015 hrál na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou. Hudební publicista Boris Klepal jej tehdy označil jako jeden z vrcholů festivalu. Ve své reportáži psal: „Obsazení housle, kontrabas a klavír nebo harmonium lehce evokovalo jazzový ansámbl, inspirace byly spíš lidové, vystoupení si ale svými interpretačními parametry sahalo na klasický koncert. Docela rád bych Larsenovo trio slyšel v komorním sále bez ozvučení.“
Nové album s názvem Tøyen Sessions Larsen se svým triem ohlásil už v roce 2019, ale nakonec je nahrál až v lednu 2023, sedm let po své předchozí nahrávce. Nahrávalo se v kostele Tøyenkirka, ve kterém trio pravidelně hrává už od svého vzniku v roce 2005. Skupinu vedle kapelníka tvoří Andreas Utnem na klavír a Sondre Meisfjord na kontrabas. Skupina má na svém kontě několik ocenění včetně například ceny německých hudebních kritiků.
V ranním Hudebním kompasu 8. listopadu 2023 nám bude hrát katalánský houslista Apeŀles Carod se svým kvartetem ze svého nového alba Abismes i flors, Propast a květiny.
V pátek 1. září 2023 zamíříme s Hudebním kompasem hned dvakrát do Finska. Ve 14 hodin se budeme věnovat zpěvačce Emmi Kuittinen, která se jako novinka dostala do první dvacítky prestižního žebříčku World Music Charts Europe. A ráno v 7.45 sáhneme po novince houslistky Emilie Lajunen. Album je věnováno dědictví po mrtvých předcích.
Festival Dobršská brána, který probíhá v Dobrši v Pošumaví, je každý rok zaměřený na některý hudební nástroj. V roce 2023 jsou to housle. Špičkoví houslisté od nás i ze světa se do malé jihočeské vesnice sjedou ve dnech 18. a 19. srpna. Na festival vás v pořadu Jak se vám líbí pozve jeho ředitel Ivo Kraml.
Hudební týdeník Slyšte, lidé! bude tentokrát patřit houslistům. Budeme v něm poslouchat instrumentální skladby pro sólové housle, případně s dominantní rolí tohoto nástroje. Hrát nám budou hudebníci ze Srbska, Norska, Dánska, Katalánska, Finska, Irska, Belgie a dalších zemí.
V týdeníku Slyšte, lidé! si tentokrát představíme novinky z hudební scény Norska. Uvedeme několik hráčů na takzvané hardangerské housle, které mají čtyři běžné a čtyři rezonanční struny. Jeden z houslistů se nám navíc představí i jako básník. Zahraje nám skupina Ævestaden, která kombinuje zvuk tradičních nástrojů s elektronikou. Zvláštní technikou zvanou joik bude zpívat sámský zpěvák Vassvik. A uslyšíte také norskou country hudbu v podání norsko-amerického tria Buster Sledge. Premiéra 15. dubna 2023.
V pořadu Slyšte, lidé! budeme tentokrát sledovat hudební novinky ze skandinávských zemí – Dánska, Norska a Švédska. Těšit se můžete na hudbu lidovou, experimentální i jazzovou a také na ukázky spolupráce skandinávských umělců s hudebníky z Řecka, Finska a dalších zemí.
V úterý 12. července 2022 si v ranní rubrice Třikrát z Proglasu představíme norské akustické duo, které tvoří houslistka Marianne Tomasgård a kytarista Åsmund Reistad.
V týdeníku Slyšte, lidé! vás pozveme na hudební výlet do tří skandinávských zemí – Dánska, Norska a Švédska. Představíme si několik severských houslistů, ale těšit se můžete také na výrazné zpěvačky, na švédskou folkrockovou kapelu nebo na dánskou skupinu, která hraje turecké a kurdské písně. Premiéra v sobotu 22. ledna 2022, poté v audioarchivu.
Angrusori je společný projekt experimentálních hudebníků z Norska, romských zpěváků a muzikantů ze Slovenska a Ivy Bittové. Rozhovor se slovenskou etnomuzikoložkou Janou Belišovou, která za projektem do značné míry stojí, budeme v premiéře vysílat 15. února 2022 v pořadu Jak se vám líbí.
Na začátku července 2021 jsme vás v pořadu Slyšte, lidé! pozvali na hudební výlet do Norska. Pustíme si lidové písně z různých norských regionů, ale uslyšíte také fúze různých hudebních žánrů a ukázky mezinárodních spoluprací norských hudebníků. V pořadu se také dozvíte, jak zní takzvané hardangerské housle a čím se liší od houslí klasických.
Per Åsmund Omholt je norský hráč na hardangerské housle, nástroj se dvěma sadami srun nad sebou. Na čtyři z nich se klasicky hraje smyčcem, další čtyři fungují jako rezonanční. Houslista Omholt právě vydal album Vara ungkar og gå fri, které si představíme v úterý 15. června 2021 v odpolední rubrice Třikrát z Proglasu.