Hudební kompas: Catrin Finch a Seckou Keita potřetí

Hudební kompas: Catrin Finch a Seckou Keita potřetí

Pořad v souvislostech


Hudební kompas: Catrin Finch & Seckou Keita
Budeme vysílat

Hudební kompas: Hradišťan & Javory Beat
Hudební kompas: Jan Vodňanský & Přemysl Rut
Hudební kompas
Vysílali jsme

Hudební kompas: Plasticine
Hudební kompas: Gaye Su Akyol
Hudební kompas: Thessaly Hifi
Audioarchiv
15. listopadu 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Už třetí společné album nedávno vydali velšská harfenistka Catrin Finch a senegalský hudebník, hráč na nástroj zvaný kora, Seckou Keita. Album se jmenuje Echo a my si je představíme v rubrice Hudební kompas v pátek 18. listopadu 2022 odpoledne.

Velšská hráčka na harfu CatrinFinch a Seckou Keita, který hraje na tradiční západoafrický strunný nástroj zvaný kora, spolu natočili už třetí album. Jmenuje se Echo a vyšlo u příležitosti deseti let spolupráce obou hudebníků. Ti své první společné album Clychau Dibon vydali v roce 2013. O pět let později pak následovala velmi úspěšná nahrávka Soar. Novinka Echo je tím pádem uzavřením trilogie.

Originalita dua spočívá v propojení zvuku dvou mnohostrunných nástrojů – zatímco klasická harfa má 47 strun, Keitova kora jich má dvakrát 22. Africký hudebník totiž používá speciální dvoukrký nástroj se dvěma sadami strun. Ve společném repertoáru obou hudebníků se prolínají prvky západní klasické hudby, keltského folkloru, moderního folku, soudobé vážné hudby a západoafrické písňové tradice. Důležitou součástí této hudby je i improvizace. Seckou Keita například v rozhovoru pro naše rádio vyprávěl, že v západní Africe není neobvyklé, že jednak skladba trvá i hodinu. S kolegyní tak každý večer na pódiu řeší, jak budou jednotlivé skladby dlouhé.

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web