Druhé album turecké operní pěvkyně a zpěvačky Efruze se jmenuje Assolist II – Meşk-i Müren. Představíme si je v pátek 12. srpna 2022 v ranní rubrice Třikrát z Proglasu.
Efruze Studovala evropskou klasickou hudbu, ale současně se věnuje i tradičnímu tureckému repertoáru. Před dvěma lety na své album Assolist soustředila 11 písní, které pocházejí ze slavné éry turecké kinematografie. Toto CD se dostalo v lednu 2021 na 15. příčku hitparády World Music Charts Europe, kterou sestavují rozhlasoví publicisté z celé Evropy. Nyní zpěvačce vychází druhé sólové album Assolist II, na kterém se zaměřuje na skladby zpěváka a skladatele Zekiho Mürena, klíčové postavy turecké klasické hudby 20. století. Na tomto albu Efruze zúročila zkušenosti, které za svou kariéru nasbírala jako muzikálová a operní interpretka.
Ve volném cyklu Hudba ve svitu půlměsíce mapujeme hudbu Blízkého východu a severní Afriky. Ve třetím pokračování tohoto seriálu si představíme bohatou hudební tradici Maroka, poslechneme si dvě turecké zpěvačky nebo íránskou interpretku, která na svém novém albu spolupracovala s jazzovým pianistou z Norska. Těšit se můžete také na hudbu Tuarégů z Nigeru nebo na kapelu kurdských hudebníků z Iráku, Íránu a Turecka. Premiéra 13. srpna 2022.
V týdeníku Slyšte, lidé! vás tentokrát pozveme na hudební výlet do Turecka. Představíme si například turecko-nizozemskou rockovou skupinu Altin Gün, operní pěvkyni Efruze, německého producenta Shantela, který na svém nejnovějším albu spolupracuje s istanbulskou kapelou, nebo kurdskou zpěvačku Aynur, laureátku ceny světového hudebního veletrhu WOMEX.
Yol, nové album nizozemsko-turecké skupiny Altin Gün, vyšlo v únoru 2021 a v březnu je na osmém místě žebříčku World Music Charts Europe. My si album představíme 10. března v ranní rubrice Třikrát z Proglasu.
Přibližně po půl roce pokračuje druhým dílem volný cyklus Hudba ve svitu půlměsíce. Opět se v něm zaměříme na hudbu zemí, v nichž je dominantním náboženstvím islám. I když radikální formy islámu hudbu a zpěv zakazují, najdeme v arabských a dalších muslimským zemích neuvěřitelně velké bohatství hudebních projevů. V pořadu si poslechneme například palestinskou zpěvačku Terez Sliman, violoncellistku s alžírskými kořeny Nesrine, súdánského hudebníka Sharhabila Ahmeda, skupinu Jola, kterou tvoří Maročané usazení v Belgii, nebo kurdského zpěváka, který si říká Brader Mûsikî. Poslouchejte z našeho archivu.
Hudba ve svitu půlměsíce je název dalšího vydání hudebního týdeníku Slyšte, lidé! Věnujeme se v něm tentokrát interpretům ze zemí, ve kterých je převažujícím náboženstvím islám. Navzdory omezené demokracie nebo dokonce represivním režimům i v této oblasti vzniká mimořádně inspirativní hudba, která jednak vychází z arabské, severoafrické nebo perské tradice, ale zároveň má přesahy k jazzu, rocku nebo dokonce karibské hudbě. Poslouchejte v sobotu 7. března 2020 od 19.15 nebo později z audioarchivu.
Zpěvačka Majda Mária Guessous je po matce Maďarka a po otci Maročanka. Ve své tvorbě se inspiruje lidovou hudbou Maďarska, Maroka, ale také Turecka, Indie a dalších zemí. O tom, jak písně tvoří a jakou inspiraci jí přinášejí cizí jazyky, bude hovořit v pořadu Jak se vám líbí. Rozhovor jsme natočili na konferenci Czech Music Crossroads v Ostravě. V premiéře jej uvedeme 11. září 2018.