Slyšte, lidé! – To nejlepší ze slovenského jazzu 2018

Slyšte, lidé! – To nejlepší ze slovenského jazzu 2018

Slovenskou cenu Radio_Head Award v kategorii Jazz za rok 2018 obdržel pianista Tibor Feledi se svým Kairos Quintetem za album Common Playgrounds, inspirované dětskými lidovými písněmi. Lidovou hudbou se inspiruje také skupina Ľudové mladistvá, která byla na tuto cenu nominována. Další nominace měli pianista Ludo Kotlár se svým triem, flétnistka Sisa Michalidesová a kytarista David Kollar, který na svém experimentálním albu spolupracoval s norským trumpetistou Arvem Henriksenem. Tyto a další pozoruhodné nahrávky slovenského jazzu z roku 2018 si představíme v pořadu Slyšte, lidé! Premiéra 6. dubna 2019, později je možný poslech z audioarchivu.

Kytarista David Kollar získal letos v rámci cen Radio_Head Awards Cenu za přínos hudbě, kterou uděluje redakce veřejnoprávního Rádia_FM společně s Denníkem N. David Kollar v posledních letech zaujal několika výraznými zahraničními spolupracemi a jako málokdo ze slovenské scény si dokázal vybudovat respekt ve světě. Nyní na projektu s trumpetistou Erikem Truffazem a jeho zatím poslední album Illusion Of A Separate World vzniklo ve spolupráci s jiným hráčem na trubku, Norem Arvem Henriksenem.

Flétnistka a skladatelka Sisa Michalidesová je držitelkou ceny Esprit za nejlepší jazzové album roku 2017 – šlo o její předchozí momentálně předposlední nahrávku Chloe, kterou tato hudebnice představí 9. dubna na festivalu JazzFestBrno. Loni Michalidesová natočila v New Yorku nové album Colours of Solitude, své celkově už dvanácté, na kterém s ní spolupracovali američtí i slovenští hráči.

Ľudo Kotlár se od dětství věnuje hře na piano. Začal studovat klasickou hudbu, ale na soukromé konzervatoři v Nitře se poprvé setkal s jazzovými nahrávkami a tomuto stylu propadl. Momentálně studuje v Brně na JAMU obor jazzový klavír. Za své vzory považuje například Reda Garlanda, Sonnyho Clarka nebo Oscara Petersona. Své album Hangin’ Ludo Kotlár natočil s triem, ale v několika skladbách hostují hráči na dechové nástroje – slovenský trumpetista Lukáš Oravec, který album produkoval, a britský saxofonista Wayne Escoffery. Rozhovor s Ľudo Kotlárem, který jsme vysílali v červenci 2018, si můžete poslechnout z našeho audioarchivu.

Profilové album slovenské jazzové zpěvačky Jany Gavačové se jmenuje Biele noci. Obsahuje jak autorské skladby, tak úpravy lidových písní z Moravy, Slovenska a Polska. Zpěvačku v jednotlivých skladbách doprovázejí například pianisté Nikola Kolodziejczyk, Kálman Oláh, Ondrej Krajňák a Ľuboš Šrámek, dále trumpetista Miroslav Hloucal, kontrabasista Martin Kapusník nebo bubeník Marián Ševčík.

Početný tým spolupracovníků si na své album Sagacita pozval bubeník a skladatel Štefan Bugala. Vlastně co skladba, to jiné obsazení. Hudebník, který studoval v Brně na JAMU bicí nástroje a specializoval se na hru na marimbu, na svém autorském albu hraje nejen na bicí, vibrafon a perkuse, ale také na klávesy. V jednotlivých skladbách alba hrají například akordeonista Boris Lenko, pianista Eugen Vizváry, saxofonista Milo Suchomel nebo kytarista Andrej Šeban.

Cenu Radio_Head Award v jazzové kategorii převzal v březnu v Bratislavě mladý pianista, kapelník a skladatel Tibor Feledi za album Common Playgrounds, které natočil se svým Kairos Quintetem. Základním inspiračním zdrojem alba jsou slovenské dětské písně, které kapela propojila se současným progresivním jazzem. V jednotlivých skladbách slyšíme i prvky elektronické hudby, soudobé vážné hudby a volné improvizace.  Vedle kapelníka Tibora Felediho skupinu tvoří saxofonistka Lenka Molčányiová, trumpetista Matej Korbelič, basista Michal Šelep a bubeník Juraj Dávid Raši.

Kontrabasistu Petera Kormana můžete znát například z jeho spolupráce s bigbandem Cotatcha Orchestra. Kromě toho však Peter vydal své autorské album Root System, které sám charakterizuje jako „osobní záznam jedné cesty“. A pokračuje: „Cesty od toho, čím jsem chtěl být, k tomu, čím jsem se doopravdy stal.“ Na albu se v roli Kormanových spolupracovníků objevují brněnští hráči – na saxofony Marek Kotača a Radek Zapadlo, na klavír Martin Konvička. Na bicí pak hraje Kristián Kuruc.

Na pomezí žánrů se pohybuje skupina Ľudové mladistvá v čele s pianistou Martinem Štefánikem. Ostatně v rámci Radio_Head Awards byla nominována hned ve čtyřech kategoriích, mimo jiné v jazzu a world music. Ale i když byla i mým favoritem, nakonec neuspěla ani jednou. Skupina původně vznikla jako klavírní trio, ale postupně se k jejímu jádru přidaly další nástroje jako housle nebo perkuse a také dívčí pěvecký soubor. Ľudové Mladistvá zvítězily v mezinárodní soutěži Jazz Fruit na festivalu Mladí ladí jazz v Praze a zúčastnily se také jako jeden ze slovenských hostů mezinárodní konference Czech Music Crossroads v Ostravě. První oficiální album skupiny vyšlo v roce 2018 a v jmenuje se Viete ako…

Čtyři roky pracovalo na svém druhém albu slovenské trio Talent Transport. V čele skupiny stojí pianista a skladatel Vlado Šarišský, který vedle toho komponuje a aranžuje i pro tělesa vážné hudby. Dalším členem je bubeník Marián Slávka, který je jinak členem skupiny Longital a v roce 2017 vydal sólové album vLáska. Třetím členem Talent Transport je basista Filip Hittrich, který se postaral i o finální zvukové úpravy nového alba. To se jmenuje Napospas a přináší čtyři písně a čtyři instrumentální skladby na pomezí jazzu, vážné hudby a popu.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web