Slyšte, lidé! – Jazz na Slovensku v roce 2016

Slyšte, lidé! – Jazz na Slovensku v roce 2016
20. května 2017 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

V příštím vydání pořadu Slyšte, lidé! se budeme věnovat současné jazzové scéně na Slovensku. Představíme si dvě vítězná alba jazzových cen Esprit. Titul Ali trumpetisty Lukáše Oravce, který získal hlavní cenu kritiků, a album Utajená zpěvačky Hany Šebestová, která zabodovala u fanoušků. Dále nám budou hrát a zpívat například skupina Funny Fellows, houslista Ľubo Šamo, pianista Ján Hajnal a další. Poslouchejte v sobotu 27. května od 19.15 nebo v repríze v úterý 30. května v 16.55.

Na úvod budeme poslouchat skupinu Funny Fellows, která hraje takzvanou old-time music, která čerpá ze starého jazzu stejně jako například z country. Nové album Happy Feet obsahuje především swingové melodie zpívané anglicky, slovensky, česky a francouzsky. Písně jsou to až na jednu výjimku převzaté, ale k některým napsal kapelník Roman Féder svůj vlastní text.

Kristína Prekopová je slovenská šansoniérka, autorka písní a také třeba moderátorka rozhlasových pořadů o operetě, muzikálu a jazzu. Kristína spolupracuje také s televizí Lux jako redaktorka a moderátorka, věnuje se dabingu a vystoupila také na festivalu křesťanské hudby Verím Pane. Její další aktivitou je divadlo, kterému propadla nejen jako herečka, ale také jako autorka scénické hudby. Jako skladatelka se dostala do finále evropské soutěže Gramodeska. Její nové album Úsvit obsahuje autorské písně na pomezí jazzu, šansonu a středního proudu. Zpěvačka se sama doprovází na klavír, její kapelu dále tvoří kytarista Vladimír Nikulin, kontrabasista Ján Borza a bubeník Juraj David Raši. Mezi hosty figurují další špičkoví nejen jazzoví hudebníci jako houslista Stano Palúch, saxofonista Miloslav Suchomel nebo na klarinet Erik Rothenstein.

Miriam Bayle je Slovenska, která ovšem dlouhodobě působí na české scéně. Po koncertním programu Fenomén scat vydala loni nové písňové album s názvem Song. V doprovodné kapele vyměnila saxofon za perkuse a velmi si například pochvalovala spojení hry bubeníka Dana Šoltise s perkusistou Vítem Halškou. Album sestavila z písní převzatých i vlastních a jednu skladbu jí napsala její manažerka, jinak vystudovaná pianistka Katka Soukupová.

Ľubo Šamo je slovenský jazzový hudebník, hráč na elektrofonické housle. V minulosti dlouhodobě spolupracoval s americkým saxofonistou Montym Watersem a také s dalšími slovenskými i zahraničními muzikanty. Poté, co několik let pouze doprovázel slavnější kolegy, založil v roce 2013 vlastní kvinteto Ľubo Šamo Projekt, se kterým hraje výhradně vlastní skladby. Skupina nahrává ve složení elektrofonické housle jako sólový nástroj, dále klávesy, kytara, baskytara a bicí a loni jí vyšlo první album s názvem Good Trip. I když jde o instrumentální skladby, Šamo hovoří o příbězích a dodává: „Spoléhám na neuchopitelnost a nepopisnost hudebního vyprávění.“

Slovenský jazzový pianista Ján Hajnal se vedle klasického piana věnuje také hře na Hammondovy varhany s kapelou. Jeho loňské sólové album se jmenuje Bartókův pokoj – podle skladby, která CD uzavírá a v níž se skladatel a hudebník inspiruje mimo jiné lidovou hudbou. K této inspiraci se dostal díky poslechu amerického pianisty Chicka Corey, který vyzdvihl způsob, jaký skladatel Béla Bartók přistupoval ke středoevropskému folkloru. CD Bartók’s Room je první, které Hajnal pojal jako čistě sólové. Nahrál je živě v prostoru košické konzervatoře, kde sám v letech 1962–67 studoval hru na klavír a kontrabas. Už v době jeho studií o něm prohlásil český muzikolog Antonín Matzner: „Hajnal vzbudil už při svém vstupu na domácí jazzovou scénu mimořádnou pozornost odborné veřejnosti zejména v československém kontextu výjimečnou a aktuální stylovou orientací, která reagovala na pověstné inovace básníka jazzového klavíru Billa Evanse.“

Dále si představíme pětičlenné uskupení v čele s trumpetistou a skladatelem Lukášem Oravcem, talentovaným hudebníkem, který studoval v Dánsku, Polsku, Česku a Rakousku. Jeho hru a hudební myšlení ovlivnili jeho učitelé jako dánský profesor klasické hudby Christian Steenstrup, polský trumpetista Piotr Wojtasik nebo učitel klasické trubky v Brně na JAMU Jan Broda. Jako skladatel se Lukáš Oravec snaží prozkoumat různé možnosti žánru, případně odstranit určité hranice a obohatit hlavní jazzový proud, tedy proud, který nese nejvíc stavebních kamenů jazzu – blues, swing a bebop. Že se mu to daří, dokázal mladý trumpetista a autor novým albem nazvaným Ali, které v konkurenci více než 20 dalších desek získalo první místo ve slovenských jazzových cenách Esprit. Peter Polanský, marketingový ředitel a dramaturg Wiener Konzerthaus, například o albu Ali prohlásil: „Skvělá jazzová produkce s mezinárodním propojením. Vynikající sólisté, skladby a nahrávka na přesvědčivé úrovni.“ A dramaturg koncertního cyklu City Sounds Matej Šálek dodává: „Lukáš Oravec přinesl sofistikovaný, plnokrevný jazz – moderně pojatý hold jazzové tradici. Špičkové zastoupení, fantastická rytmika, exkluzivní host, krásné skladby.“ Tím exkluzivním hostem na albu je americký saxofonista Bob Mintzer. Dále na albu hrají pianista Kálmán Oláh, bubeník Marián Ševčík a kontrabasista Tomáš Baroš.

Jako dalšího si představíme pianistu Valéra Mika a jeho loňské album Vibrations, States, Emotions. Mikovo trio vedle kapelníka tvoří baskytarista Tamás Belicza a bubeník Dávid Juraj Raši. Jako hosté pak na albu účinkují kytarista Ľuboš Brtáň a smyčcové trio ve složení Ján Kružliak – housle, Tomáš Čech – viola a Roman Harvan – violoncello. Valér Miko absolvoval konzervatoř v Bratislavě v oborech dirigování a hra na klavír, piano pak studoval také na vysoké škole. Účinkoval v divadle, měl skupinu Nu ‘Clear Trio a byl členem kapely Kuba Ursinyho. Od začátku roku 2012 pak působí v souboru Preßburger Klezmer Band, který znáte i z našeho vysílání.

Ceny Esprit mají vedle hlavní ceny odborníků ještě jednu kategorii, a sice cenu veřejnosti. A tu obdržela zpěvačka Hana Šebestová za album Utajená. Jedná se o desku téměř čistě autorskou, přičemž Šebestová se na ní představuje jako autorka hudby i textů. Aranžmá měl na starosti pianista Ľuboš Šrámek a na albu účinkují například baskytarista Juraj Griglák, bubeník Marián Ševčík, kytarista Matúš Jakabčic, kontrabasista Tomáš Baroš nebo flétnistka Barbora Kolářová.

NyníNoční bdění
Píseň: Waggle (2023); Interpret: Finch Catrin - harfa, Ní Bhriain Aoife - housle; Album: Finch Catrin, Ní Bhriain Aoife: Double You
00:30Písně
01:00Komorní hudba
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
03:51Písně
05:57Myšlenka na den

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!