Desátý ročník festivalu Mladí ladí jazz

Desátý ročník festivalu Mladí ladí jazz
13. února 2019 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Festival Mladí ladí jazz zahájí 30. března 2019 v pražském Divadle Archa zpěvačka Andreya Triana. Dalšími jmény letošní objevné dramaturgie jsou například britský multiinstrumentalista a producent Alfa Mist, nizozemský producent, skladatel a dirigent Jameszoo, zpěvačka s latinskoamerickými kořeny Yarah Bravo nebo držitel Grammy Oran Etkin.

Zahájení festivalu letos patří Andreye Trianě, londýnské zpěvačce, která už v teenagerském věku vsadila vše na svou vášeň k hudbě. Velmi záhy ji objevili a ke spolupráci vyzvali taková producentská jména jako Bonobo (producent její první desky u Ninja Tune) nebo Flying Lotus. Do pražské Archy přiveze Andreya Triana 30. března vedle skvělé kapely také svoje třetí album Life In Colour. Následující dva koncerty se odehrají na kmenové scéně festivalu v Jazz Docku. 6. dubna zde rakouští Edi Nulz namixují punk i jazz v zábavné směsi hudební anarchie, kde je všechno jinak než očekáváte. O dva dny později, 8. dubna se sem vrací jako na místo činu newyorský věrozvěst fúzí jazzu s hudbami nejrůznější kultur, vynikající klarinetista a držitel Grammy Oran Etkin, aby vystoupil s improvizovaným tělesem, složeným z několika významných českých hudebníků.

Dne 16. dubna se festival přehoupne do druhé poloviny a přivítá v Paláci Akropolis londýnského hudebníka Alfa Mist. Ten se původně profiloval jako producent v oblasti hip hopu a grimu. Začal se učit na piano a postupně ho pohltil svět jazzu a filmových soundtracků. V této kombinaci leží kořeny originálního zvuku, ve kterém servíruje melancholicky nadýchaný jazz s alternativním hip hopem a soulem. Dalším jménem v programu je Jameszoo, hudební producent z Nizozemska, který o své vlastní tvorbě mluví jako o „naivním kompjůtr jazzu“ a patří k tomu nejzajímavějšímu na současné evropské scéně. Na albu Fool u labelu Brainfeeder populárního producenta Flying Lotuse s ním spolupracovalo 25 vynikajících muzikantů. Jameszoo na ní je dirigentem a aranžérem, který se neřídí absolutně žádnými pravidly. Originální hudební koncept, v němž hektický a neorganizovaný nepořádek nalézá svou vlastní soudržnost a jednotu, jistě zaujme i 24. dubna v MeetFactory. Uhrančivá zpěvačka a rapperka Yarah Bravo, o níž BBC jednou napsala, že z jejích úst by zněl hluboce a procítěně i nákupní seznam, rozproudí krev posluchačům v Jazz Docku 25. dubna. Vyrůstala ve Švédsku jako dítě chilských a brazilských emigrantů, lidské i hudební obzory si odjela rozšířit do NYC, pak do Londýna a nakonec do Berlína. Byla výraznou třetinou projektu One Self u labelu Ninja Tune a své poslední EP Love is The Movement nahrála ve Vídni.

Program festivalu Mladí ladí jazz 2019:
30. 3. / 20:00 - Andreya Triana, Divadlo Archa
6. 4. / 20.00 - Edi Nulz, Jazz Dock
8. 4. / 20.00 - Oran Etkin & Band, Jazz Dock
16. 4. / 19.30 - Alfa Mist, Palác Akropolis
24. 4. / 20:30- Jameszoo, MeetFactory
25. 4. / 20.00 - Yarah Bravo, Jazz Dock
30. 4. MLADÍ LADÍ JAZZ OPEN-AIR: (TBA)

(Zdroj: Oficiální tisková zpráva)