Slyšte, lidé! – Střípky z italského jazzu II.

Slyšte, lidé! – Střípky z italského jazzu II.

Pořad v souvislostech


Střípky z italského jazzu II.
Budeme vysílat

Hudební výlet do Turecka 2023
Hudební výlet do Turecka 2023
Výsledky ankety Album roku 2022
Vysílali jsme


Hudební výlet do Sýrie

Hudební výlet do Sýrie

Hudební výlet do Belgie 2023
Audioarchiv
19. července 2022 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Po několika měsících se v pořadu Slyšte, lidé! znovu zaměříme na nové nahrávky z italské jazzové scény. Představíme si například bubeníka Francesca D’Auriu, saxofonistu Marca Castelliho, kytaristu Roberta Cecchetta, skupinu Claudio Scolari Project nebo bubeníka a muzikoterapeuta Tommyho Caggianniho.

Marco Castelli, saxofonista z Benátek, natočil se svým Organ Triem album Space Age. Skupinu dále tvoří hráč na varhany Matteo Alfonso a bubeník Marco Vattovani. Album je už dvacáté, pod kterým je Castelli podepsaný jako hlavní interpret. I když vychází z klasického formátu jazzového varhanního tria, Castelli jako autor čerpá i ze ska, reggae, africké, latinskoamerické nebo elektronické hudby.

Už od roku 2004 spolupracuje s italským vydavatelství Caligola pianista Claudio Cojaniz. Nedávno hudebník na této značce vydal už šestnácté album, nazvané Orfani, a stal se tak nejčastěji vydávaným interpretem tohoto předního jazzového vydavatelství. Skupina, která se na albu představuje, vznikla původně jako trio Cojanize, knotrabasisty Alessandra Turcheta a bubeníka Luky Colussiho, ke kterým se později jako čtvrtý člen přidal hráč na perkuse Luca Grizzo. I toto kvarteto přidává k jazzu špetky africké hudby, na druhou stranu se inspiruje blues nebo soulem. Claudio Cojaniz pochází z Furlánska, regionu na severovýchodě Itálie. 

Tvorbě na pomezí jazzu a elektronické hudby se věnuje skupina Claudio Scolari Project, která v červnu vydala své šesté album, nazvané Don’t Know. Skupinu tvoří Claudio Scolari a Daniele Cavalca, kteří oba hrají na bicí, syntezátory a další klávesové nástroje, dále Simone Scolari na trubku a Michele Cavalca na baskytaru. Jazz, který skupina hraje, je posluchačsky přístupný. Stojí na jednoduchých melodiích klavíru nebo trubky, pouze decentně podbarvených syntezátory a elektronikou.

Akordeonista Flaviano Braga a hráč na basklarinet Simone Mauri vydali své první společné album Speck & Zola před pěti lety. Nyní se vracejí s novinkou Ma però, natočenou v létě 2021. Dvojice sice vychází z jazzu a improvizované hudby, ale dotýká se také rocku, vážné hudby nebo folku. Hudebníci měli dostatek času nazkoušet nový repertoár v době lockdownu, skladby prezentovali živě formou streamovaných koncertů. Album pak vedle vlastních skladeb obsahuje i zajímavou instrumentální směs dvou populárních písní – jedné od zpěvačky Madonny a jedné od Michaela Jacksona.

Jako další se nám představí skupina pod vedením 65letého bubeníka Francesca D’Aurii. Jejími dalšími členy jsou saxofonista Tino Tracanna, pianista Umberto Petrin a kytarista Roberto Cecchetto. D’Auria studoval klasickou hudbu na konzervatoři v Miláně, kde později také učil jazzové perkuse a bicí. Vedle toho se dlouhodobě zabývá současnou afroamerickou hudbu, a to jak popem, tak avantgardními žánry. Album Lunatics je první, které tento hudebník a skladatel vydal pod svým jménem jako kapelník. Nedere se však na něm nijak do popředí, naopak dává velký prostor svým spoluhráčům a snaží se především o muzikantský dialog. Vedle skladeb, které nahráli všichni čtyři hudebníci, album obsahuje i ukázky komornějších sestav.

Kytarista Roberto Cecchetto v roce 2004 vytvořil kvarteto se saxofonistou Dimitrim Grechim Espinozou, s pianistou Stefanem Onoratim a s bubeníkem Alessandrem Fabrim. V této sestavě, tedy bez basy, natočili program jazzových standardů, který nyní vyšel pod názvem Are You Standard? A proč s takovým zpožděním? Hudebníci záznam poslali do vydavatelství Caligola, kde si jej kompetentní lidé poslechli a odložili. Až během lockdownu se k nahrávce zástupci vydavatelství vrátili a docenili její sílu.

Tommy Caggiani je italský bubeník, skladatel a hudební terapeut. Svou skupinu Therion Project založil ve Španělsku. Slovo Therion znamenalo ve staré řečtině bytost – napůl člověka, napůl zvíře, a šlo o symbol osobní přeměny. O takovou přeměnu se Caggiani jako muzikoterapeut snaží i svými skladbami, které jsou ovlivněné prvky východní hudby, a autor jejich meditativní atmosféru podtrhuje osobitou prací se zvukem. V tomto případě jde o produkci hudebního vydavatelství Hevhetia se sídlem na Slovensku a album se jmenuje When Plants Grow. 

Z Benátek pochází saxofonista Alberto Vianello. Ke svému prvnímu sólovému albu se propracoval po 20 letech hraní s velkými orchestry i menšími kapelami. Za tu dobu hrál nejen jazz, ale také skladby Franka Zappy, vyučoval a také sbíral ocenění. Vianello kráčí ve stopách velkých jazzových saxofonistů, jako jsou například Wayne Shorter nebo Chris Potter. Své album From Different Views nahrál s kvartetem, se kterým předtím dva roky intenzivně vystupoval. Na klavír v něm hraje jeho bratr Paolo Vianello, na kontrabas Mattia Magatelli a na bicí Max Trabucco. Samotný Alberto hraje především na tenorový saxofon, ale do rukou bere také altový a sopránový typ nástroje. Repertoár je čistě autorský.

NyníPísně
Píseň: Z wysokiego pola (2021); Interpret: Orkiestra św. Mikołaja; Album: Orkiestra św. Mikołaja: Trzeci koncert
03:00Oktáva
03:57Písně
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Regiony

Regiony

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web