Silvestrovské Jak se vám líbí s Najponkem

Silvestrovské Jak se vám líbí s Najponkem
29. prosince 2018 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Pod uměleckým jménem Najponk se skrývá český jazzový klavírista Jan Knop. Své nové album What’s Next nahrál společně se švédským kontrabasistou Hansem Backenrothem a s bubeníkem Jiřím Slavíčkem. V pořadu Jak se vám líbí bude hovořit nejen o této spolupráci, ale také o koncertování v Jižní Africe nebo o sérii nahrávek, kterou mu vydává jedno japonské vydavatelství.

Pianista Najponk se dlouhodobě zaměřuje na tradiční jazz. Většinu jeho repertoáru tvoří jazzové standardy, ke kterým na koncertech i na svých albech jen jako koření střídmě přidává své vlastní skladby. Svá alba natáčí v různých sestavách: v klavírním triu s kontrabasistou Georgem Mrazem a bubeníkem Martinem Šulcem (Night Lights, 2009), s Georgem Mrazem a s bubeníkem Mattem Fishwickem (Final Touch of Jazz, 2014), s kontrabasistou Tarasem Voloshchukem a bubeníkem Markem Urbánkem (mj. v Japonsku vydaná koncertní nahrávka Cookin’ at the Office, 2015); v triu s varhaníkem Ondřejem Pivcem a bubeníkem Gregorym Hutchinsonem (It’s About Time, 2009); i sólově (A Child Is Born, 2014). Jako sideman nahrával například s kytaristou Romanem Pokorným (Feelin’ The Spirit, 2013).

Nové album What’s Next? nahrál Najponk opět v nové sestavě. Na bicí hraje Jiří Slavíček (mj. dlouholetý člen Robert Balzar Tria), zatímco za kontrabasem stojí na české scéně zatím málo známý, ale mimořádně zkušený švédský hráč Hans Backenroth, mj. velký obdivovatel George Mraze.

Album obsahuje průřez jazzovou historií – výběr skladeb od 20. let minulého století až po Najponkovu autorskou kompozici Some Groove For The King, věnovanou českému velvyslanci v jihoafrické Pretorii. Mezi známými jazzovými skladbami jako Good Morning Heartache nebo You’ve Changed zaujme také úprava popového hitu francouzského zpěváka Danyela Gerarda Butterfly, kterou Najponk na album zařadil ve dvou verzích, triové a sólové.