Týden s pianistou NajPonkem

15. února 2010 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Jazzový pianista NajPonk, držitel ceny Anděl za rok 2001, se po několikaleté pauze vrací na scénu. Jeho nové album Night Lights (natočené v triu s kontrabasistou Georgem Mrazem a bubeníkem Martinem Šulcem) si představíme v rubrice Třikrát z Proglasu v úterý 16. února od 7.45 a také v noční jazzové půlhodině v sobotu 20. února v 0.05. Podroběji si pak NajPonka představíme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 20. února od 19.15 s reprízou 23. února od 16.55.

Pod pseudonymem NajPonk se skrývá pražský jazzový pianista, skladatel, pedagog a velký znalec jazzové historie Jan Knop. Na webu www.najponk.com se mimo jiné dočtete, že „NajPonk hraje na piano od svých devíti let a asi od té doby je značně posedlý jazzem. V roce 1990 založil své trio a později Najponk Quartet. Získal první místo v mezinárodní soutěži jazzových pianistů v Ostravě v roce 1995 a později byl přizván do projektu Českého rozhlasu Tribute to Thelonious Monk. Ať již sólově nebo v triu Najponk vystupuje na jazzových festivalech od ruského Novosibirsku až po západoanglický Cheltenham a absolvoval i prestižní A Trane Jazz Club v Berlíně. Jeho trio bylo mnohokrát zvoleno kapelou roku, poprvé v roce 1998 v anketě České jazzové společnosti“.

Za své sólové album Just About Love dostal prestižní cenu Anděl 2001 v kategorii Jazz & Blues. Petra Konrádová v časopisu Rock & pop o tomto CD píše jako o nahrávce „klidné, průzračné, jistým úhozem vedené, spíše noční a místy až tíživě smutné“. Anglicky psaný deník Prague Post o NajPonkovi uvedl: „Hraje přímočarý jazz, v němž tvoří invenční, originální sóla a alchymii, která je čistým kouzlem. Vzrušující improvizátor kombinuje svěžest Oscara Petersona s výstřední perfektností Thelonia Monka a s klasickým nádechem Wyntona Kellyho a Red Garlanda.“

Loni se NajPonk po několikaleté pauze vrátil na scénu, a to ve velkolepém stylu. Na jaře 2009 totiž natočil hned dvě nová alba: Jedno je čistě sólové a koncertní, jmenuje se Just For My Friends a vzniklo v Cheltenhamu v Anglii na privátním koncertě, který zorganizoval Pavel Vlček z vydavatelství Cube. CD Night Lights vzniklo v Praze a NajPonka na něm doprovázejí George Mraz (kontrabas) a Martin Šulc bicí. Třetí NajPonkova novinka se nahrávala v prosinci 2009 v New Yorku. Album vyjde letos na podzim na značce Animal Music a NajPonk na něm hraje na Fender rhodes. Dále se zde objeví Ondřej Pivec na Hammondovy varhany a Gregory Hutchinson na bicí .

NyníDuchovní slovo
Píseň: Tisíckrát (2021); Interpret: Lehotská Jana Krištof, Juhás Peter; Album: Lehotská Jana Krištof: Dotyky slov
23:58Simeonovo kantikum
00:00Hymna a chorál
00:05Hitparáda
01:05Komorní hudba
02:00Uši k duši (Rádio 7)
02:15Písně

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web