Roman Pokorný: Pocta Grantu Greenovi

21. května 2013 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Kytarista Roman Pokorný nazval své nové album Feelin’ The Spirit a pojal je jako poctu americkému jazzovému hudebníkovi Grantu Greenovi, který zemřel v roce 1979 ve věku 43 let.  Více prozradí Roman Pokorný v pořadu Jak se vám líbí ve středu 29. května od 19.15.

Roman Pokorný je držitelem ceny Anděl v kategorii Jazz & blues za rok 2000. V nedávném rozhovoru pro Český rozhlas Jazz však tvrdil, že média tyto žánrové ceny vůbec nezajímají: „Dostal jsem Anděla, jednou jsem byl někde v novinách a tím to skončilo. Dál se nic nedělo, na mé další kariéře se to nijak neodrazilo.“

V poslední době si Pokorný vydává svá alba na vlastní značce MyRecords a takto vyšla i novinka Feelin’ The Spirit, pocta americkému kytaristovi Grantu Greenovi (1935—79). Pokorný si desku také sám produkoval. „Je pro mě důležité, že jsem se dokázal osvobodit od vydavatelů,“ říká.

Grant Green, kytarista přímočarého stylu, po své předčasné smrti upadl v zapomnění. Až kolem roku 2000 na něj v New Yorku navázali John Scofield nebo Medeski, Martin & Wood. Pokorného deska sice vznikla o více než dekádu později, ale český kytarista zdůrazňuje, že podobnou poctu Greenovi zřejmě ještě nikdo nevzdal. Green sám nebyl příliš plodný autor, a tak album Feelin’ The Spirit obsahuje především skladby, které měl v repertoáru, a to včetně několika tradicionálů (Joshua Fit The Battle Of Jericho, Nobody Knows The Trouble I’ve Seen). Pokorný je nahrál společně s pianistou NajPonkem, s kontrabasistou Petrem Dvorským a s bubeníkem Martinem Kopřivou.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web