Roman Pokorný: Pocta Grantu Greenovi

21. května 2013 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Kytarista Roman Pokorný nazval své nové album Feelin’ The Spirit a pojal je jako poctu americkému jazzovému hudebníkovi Grantu Greenovi, který zemřel v roce 1979 ve věku 43 let.  Více prozradí Roman Pokorný v pořadu Jak se vám líbí ve středu 29. května od 19.15.

Roman Pokorný je držitelem ceny Anděl v kategorii Jazz & blues za rok 2000. V nedávném rozhovoru pro Český rozhlas Jazz však tvrdil, že média tyto žánrové ceny vůbec nezajímají: „Dostal jsem Anděla, jednou jsem byl někde v novinách a tím to skončilo. Dál se nic nedělo, na mé další kariéře se to nijak neodrazilo.“

V poslední době si Pokorný vydává svá alba na vlastní značce MyRecords a takto vyšla i novinka Feelin’ The Spirit, pocta americkému kytaristovi Grantu Greenovi (1935—79). Pokorný si desku také sám produkoval. „Je pro mě důležité, že jsem se dokázal osvobodit od vydavatelů,“ říká.

Grant Green, kytarista přímočarého stylu, po své předčasné smrti upadl v zapomnění. Až kolem roku 2000 na něj v New Yorku navázali John Scofield nebo Medeski, Martin & Wood. Pokorného deska sice vznikla o více než dekádu později, ale český kytarista zdůrazňuje, že podobnou poctu Greenovi zřejmě ještě nikdo nevzdal. Green sám nebyl příliš plodný autor, a tak album Feelin’ The Spirit obsahuje především skladby, které měl v repertoáru, a to včetně několika tradicionálů (Joshua Fit The Battle Of Jericho, Nobody Knows The Trouble I’ve Seen). Pokorný je nahrál společně s pianistou NajPonkem, s kontrabasistou Petrem Dvorským a s bubeníkem Martinem Kopřivou.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music