Concept Art Orchestra hraje skladby Pražské šestky

Concept Art Orchestra hraje skladby Pražské šestky
7. srpna 2015 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Pořad Jazzový podvečer bude v pátek 7. srpna 2015 patřit pražskému bigbandu Concept Art Orchestra v čele se Štěpánkou Balcarovou. Představíme si nové album The Prague Six se skladbami šesti mladých českých autorů. Pořad začíná v 17.25.

Concept Art Orchestra vystupuje jen výjimečně, několikrát za rok, protože jeho členové jsou plně vytíženi v jiných skupinách. V orchestru hrají například saxofonista Marcel Bárta a trumpetista Oskar Török ze skupiny Vertigo, dále saxofonista Petr Kalfus, trumpetista Jan Přibil nebo bubeník Kamil Slezák.

Orchestr vznikl v roce 2010, původně pod vedením amerického skladatele a aranžéra Eda Partyky. Po pauze jej obnovila v pozměněném složení trumpetistka Štěpánka Balcarová, jinak kapelnice polsko-české skupiny Inner Spaces. V rámci projektu The Prague Six neboli Pražská šestka nabízí bigband skladby šesti současných mladých autorů. Sama Štěpánka Balcarová má na albu jednu svou autorskou skladbu, dalšími členy „Pražské šestky“ jsou saxofonista Luboš Soukup, trombonista Jan Jirucha a klavíristé Vít Křišťan, Martin Brunner a Tomáš Sýkora. S výjimkou dvou posledních všichni v orchestru také hrají.

Trumpetistka a dirigentka Štěpánka Balcarová má zkušenost s vedením bigbandu i menší kapely i s psaním skladeb pro oba typy těles. Říká: „Když píšete pro bigband, musíte mít o skladbě jasnou představu a vše zaznamenat do partitury. U skupiny Inner Spaces skladbu přetváříme, můžeme se o ní bavit a zkoušet různé varianty. Při zkouškách bigbandu většinou není čas na debaty, jak jinak by se to dalo ještě zkusit.“ Hlavní smysl orchestru vidí jeho dirigentka v tom, že se díky němu daří uvést v život nové skladby. Tvrdí: „Naše kompozice se mohou díky Concept Art Orchestra doslova zrodit. Bez činnosti bigbandu by konkrétní kus hudby vůbec nevznikl, prostě by neexistoval.“

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web