Představujeme B Side Band

12. ledna 2010 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

I když je B Side Band na brněnské jazzové scéně stále relativně novým pojmem, začíná o sobě dávat čím dál víc vědět.

Pokud se má Brno něčím v oblasti hudby chlubit, jsou to mimo jiné bigbandy. Historie orchestru Gustava Broma je dostatečně známa a je lemována úspěchy na mezinárodních festivalech i umístěními v anketách Rolls Royce mezi jazzovými časopisy, magazínu Down Beat. V posledních letech legendární bigband působí spíše na Slovensku, v Německu či Polsku a veze se na vlně reputace vybudované za minulého režimu.

I díky tomu se v Brně vytvořil prostor pro nové profesionální těleso a bylo jen otázkou času, kdo jej využije, kdo přijde s ucelenou koncepcí, dostatečnou dávkou entuziasmu, nadáním kočírovat chod tak velkého tělesa a zároveň schopností mu zajistit práci. Trumpetista Josef Buchta na jaře roku 2006 v sobě ono nadšení a odvahu nalezl a inicioval vznik kapely B Side Band.

Buchta při vzniku kapely investoval nejen svoji vizi a koncept kapely, ale i nezdolnou energii při snaze zajistit orchestru příhodné podmínky k dlouhodobému úspěšnému fungování. Obklopil se podobně smýšlejícími hudebníky se zkušenostmi z celé řady žánrů, schopnými uspokojivě realizovat jeho vlastní představu moderního nadžánrového bigbandu. Výsledky úsilí jsou mimořádné – vždyť po necelých třech letech své existence kapela odehrála na 40 vystoupení, oslovila velké množství posluchačů a získala respekt hudebních kritiků. V roce 2008 absolvoval B Side Band turné 12 koncertů po Jihomoravském kraji s legendární Jazzovou mší Jaromíra Hniličky, vystoupil na mezinárodním festivalu Jazz Goes To Town v Hradci Králové a na dalších akcích v Česku i a na Slovensku. Další koncerty s Jazzovou mší i samostatná vystoupení následovaly v roce 2009.

Vedle projektů s nestorem brněnského jazzu Jaromírem Hniličkou spolupracuje kapela také s další legendou bromovské éry, saxofonistou Zdeňkem Novákem, dále se slovenským trumpetistou Jurajem Bartošem, saxofonistou Radovanem Tariškou, zpěváky Terezou Černochovou, Matějem Ruppertem, Romanem Holým, Matušem Bagárem, Vojtěchem Dykem a dalšími nepřehlédnutelnými osobnostmi hudebními osobnostmi bez ohledu na žánry.

Podobně žánrově nesvázaný je i repertoár orchestru, jenž je podřízen především snaze vytvořit moderní a barevný bigbandový zvuk, vtáhnout posluchače do děje energií a efektními aranžmá. Nechybí v něm inspirace kapelami Chicago, Earth Wind & Fire, Tower of Power, Incognito, latinskoamerického All Star Big Bandu Michela Camila, Phila Collinse, Milese Davise, Gordona Goodwina, Raye Charlese.

(Text převzat z webu www.bsideband.cz)

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web