Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Skotska 2025

Pořad v souvislostech
Hudební výlet do Skotska 2025
Budeme vysílat
S Microscopem (nejen) do Katalánska VI.
Hudební výlet do Skotska 2025
Hudební výlet do Skotska 2025
Vysílali jsme
S Microscopem (nejen) do Katalánska VI.
Michal Prokop – Ostraka a jiné střípky
Michal Prokop – Ostraka a jiné střípky
Audioarchiv
V týdeníku Slyšte, lidé! se budeme věnovat aktuální hudbě ze Skotska, jejím interpretům, tématům písní i historickým souvislostem. Představíme si skladby, ve kterých se historické kořeny skotské hudby propojují s jejími současnými podobami. Zazní autentické balady, tradiční nástroje i moderní žánrové fúze – například spojení skotské a jihoasijské hudby nebo kombinace harfy s minimalismem. Milan Tesař bude vybírat z alb vydaných ve Skotsku v letech 2023–2025. Premiéra 31. května 2025.
Anne Wood je houslistka a skladatelka ze skotské vysočiny, která vystupovala po celém světě v žánrech od folku po rock – spolupracovala mimo jiné s Elvisem Costellem nebo Massive Attack a podílela se na hudbě k filmu Eyes Wide Shut Stanleyho Kubricka. Studovala indickou klasickou hudbu v Karáčí a jazzové housle ve Švýcarsku, titul magistr získala v oboru etnomuzikologie na Škole orientálních a afrických studií v Londýně. Na svém nejnovějším albu When Mountains Meet kombinuje skotské a jihoasijské hudební vlivy v hudebním pásmu, které vypráví skutečný příběh ženy hledající své kořeny a rodinu.
Tom Houston žije ve středním Skotsku a my si budeme hrát z jeho šestého sólového alba Everything in the Delicatessen z roku 2023. Houston byl v minulosti členem několika kapel na britských ostrovech a ve Spojených státech a už téměř 30 let se věnuje také divadlu a dalším uměleckým disciplínám. Vedle hudby se zabývá také jako herec mluveným slovem.
Pippa Reid-Foster je skotská hráčka na harfu, která komponuje současnou hudbu s minimalistickými prvky. Vytváří zvukové krajiny, které mají vyvolat silné emoce, povznesení a klidné zastavení v uspěchaném světě. Své nové album Undercurrents natáčela v inspirativním prostoru St Mary’s Space ve skotském Fasnacloich pod vedením producenta a mistra zvuku Jamieho Smithe. Na projektu je zajímavé právě spojení skotské harfy s minimalistickou hudbou, které není příliš obvyklé.
Jako další nám budou hrát houslista Alastair Savage a jeho kolegyně, violoncellistka Alice Allen. Podstatná část jejich společného dvojalba When The Good Ship Lands se soustředí na zlatou éru houslí ve skotské hudbě v 18. století. Dále na albu najdeme irské a americké melodie a také autorské skladby. Druhý disk je věnován skladbám Jamese Scotta Skinnera, který pocházel z města Banchory, stejně jako violoncellistka Allen. Jedna skladba na albu je pak pro změnu inspirována městem Ardrossanem, ve kterém se narodil Alastair Savage, a tamní lodní dopravou.
Elis Macfadyen na albu True Hearts and Travel Tales nabízí širokou škálu témat od písní vykreslujících pocity až po sociální témata týkající se nespravedlností, které lidé zažívají. Macfadyena, který se doprovází na kytaru, ve studiu podpořili Isaac Sutherland na bicí, basu a další kytary, dále Andrew MacFarlane na klávesy a v jednotlivých písních ještě další hráči na kontrabas, harmoniku a saxofony.
Další skotská skupina, kterou si představíme, se jmenuje Blazin’ Fiddles. Jde o jednu z nejdéle fungujících kapel, které se věnují skotské lidové hudbě. Vznikla v roce 1999, a za sebou tedy má už více než 25 let existence. Tvoří ji čtyři houslisté s doprovodem kytary a klavíru. Soubor se může chlubit různými výročními cenami a dalšími úspěchy na skotské i mezinárodní scéně. Ke svému čtvrtstoletí skupina vydala v roce 2025 album, nazvané XXV.
Dvojalbum Some Ballads Of Anna Gordon, Mrs. Brown Of Falkland přináší dvanáct tradičních skotských balad, které zachytila sběratelka Anna Gordon na konci 18. století. Nahrávka vyšla současně s knižním životopisem této sběratelky od autorky Ruth Perry. Díky tomu je možné chápat jej nejen jako hudební dílo, ale také jako vzdělávací a historický zdroj o skotské baladické tradici. Celkové zpracování alba je propracované a pečlivě navržené – od výběru skladeb až po styl interpretace. Pro milovníky balad je album unikátní příležitostí slyšet tyto příběhy v jejich původní podobě, což může podnítit zájem o další bádání v oblasti tradiční skotské hudby. Písně zpívá Alison McMorland, která svým přirozeným hlasem dodává příběhům sílu a živost. Doprovázejí ji další hudebníci, hráči na kytaru, housle a flétnu, a dále na albu účinkují dvě další zpěvačky. Řada písní však zůstává v podání jednoho ženského hlasu a cappella, tedy bez doprovodu nástrojů.
Skupina Dàimh se zaměřuje na hudbu oblasti Lochaber ve Skotské vysočině a ostrova Skye. Album Sula vyšlo v červnu 2023. Jeho název pochází z jazyka Vikingů a označuje tereje – největšího mořského ptáka severní Evropy, který v hudbě kapely symbolizuje její pevné spojení s Hebridami a okolními vodami. Písně na albu pokrývají široké spektrum gaelského folkloru – od ukolébavek přes krvavé balady až po téma bouří na moři a příběhy o lásce, ztrátě a bolesti.
Skotské duo Church Street Shuffle tvoří houslista Neil Ewart a kytarista Ali MacQuarrie. Hrají tradiční skotské tance, jigy a reely, ale využívají také moderní produkční techniky a díky tomu jejich hra působí bohatším dojmem, než bychom u pouhé dvojice čekali. Vedle svých akustických nástrojů používají například basové pedály, harmonizéry nebo vrstvené smyčky. Na svém albu The Five Day Weekend pánové spolupracovali s producentem Barrym Reidem, který jim – jak sami tvrdí – pomohl posunout jejich „hudbu ze skotské Vysočiny“ do 21. století.
Skotský písničkář Colin Macduff vydal album Halfway to Summer v březnu 2025. Tematicky se na něm se zaměřuje na radost a výzvy života v přítomném okamžiku. Jako hosté se na album podílejí hudebníci z instrumentální skupiny Blazin’ Fiddles – Angus Lyon na klávesy, Jenna Reid na housle a Anna Massie na kytaru a mandolínu. Dalšími hosty jsou zpěvačky Maria Quinn, Shirley Barr a Susy Wall, dále trumpetista Colin Steele, švédský hudebník Gustaf Ljunggren, který střídá steel kytaru, klarinety a flétny, a kytaristé Findlay Napier a Uwe Münnich.
Zpěvačka, básnířka a skladatelka Sheila K Cameron pochází z Kanady, ale momentálně žije v Glasgow ve Skotsku. Její nejnovější album On Sanity’s Shore obsahuje osobně laděné skladby, které reflektují vzpomínky na různé životní okamžiky – smutné, milující i plné lítosti, ale také naznačují naději a dosažení něčeho pozitivního.
Gareth Williams je původem severoirský písničkář, který se však usadil ve Skotsku. Jeho album se jmenuje Songs from the Last Page a vzniklo tak, že Wiilliams každou z písní napsal na základě posledních řádků některého skotského románu nebo povídky. Zajímavým způsobem tak navazuje na knihy o Sherlocku Holmesovi, Kapitánu Flintovi nebo méně známých hrdinech. Sám album nazpíval a nahrál na ně piano, dále účinkují Aisling O’Dea na housle a Justyna Jablonska na violoncello.