Jonny Lang: Moje nové album je bluesovější

Jonny Lang: Moje nové album je bluesovější
22. září 2017 Blues, Aktuality Autor: Milan Tesař

Americký kytarista Jonny Lang bude hlavní hvězdou festivalu Blues Alive 2017. V Šumperku vystoupí ve čtvrtek 16. listopadu. Kromě toho zahraje 13. listopadu v Praze. Držitel Grammy v kategoriíi Nejlepší křesťanské rockové album telefonicky stručně odpověděl na naše otázky a my vám rozhovor s ním přineseme 2. listopadu od 19.15. Část rozhovoru si můžete přečíst.

Rozhovor s americkým kytaristou Jonnym Langem

Vaše nové album Signs vnímám jako návrat k bluesovým kořenům vaší hudby. Byl to váš záměr?

Víte, bluesové prvky patří k mé hudbě po celou dobu mé kariéry, i když nehraji čisté blues. Ale dá se předpokládat, že posluchači budou toto nové album vnímat jako bluesovější než třeba moje dvě předchozí alba.

To je ovšem dáno nejen stylem hudby, ale i syrovým zvukem alba. Jak jste jej dosáhl?

Velkou inspirací mi byl pětiwattový zesilovač z 60. let, který jsem použil při nahrávání většiny písní na tomto albu. Díky němu jsem docílil zvuku, který opravdu jako by odkazuje ke kořenům elektrického blues a dodává desce její specifický charakter.

Cenu Grammy jste dostal trochu překvapivě v kategorii křesťanského rocku. Považujete se za součást něčeho, co bychom mohli nazvat křesťanská hudební scéna?

Určitě ne. Nevnímám křesťanskou hudbu jako hudební žánr. Jsou to různé typy hudby, které samozřejmě spojuje určité poselství, ale nepovažuji to za kompaktní hudební scénu.

Máte velkou rodinu a turné pro vás znamená odloučit se od svých blízkých. Berete cestování jako nutné zlo, které je součástí vaší práce, nebo si to užíváte?

Cestování mám velmi rád. Do České republiky se velmi těším. Vždy je pro mne velký zážitek přijet na místo, kde jsem ještě nikdy předtím nebyl, potkat tamní lidi, poznat jejich kulturu. Je to pro mne stále svátek.

U nás musíte počítat s tím, že ne každý bude rozumět textům, které zpíváte. Nemáte pak pocit, že své příběhy nepředáte plnohodnotným způsobem?

Hudba, to přece nejsou jen texty. Myslím, že i bez toho, že by člověk rozuměl každému slovu, mohu poselství předat. Já například hrozně rád poslouchám italskou operu. A přitom nerozumím ani slovo. I přesto ji mám rád a myslím, že podobně to může fungovat i s mou hudbou.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web