Joan Pau Cumellas: Harmonika jako doprovodný i sólový nástroj

Joan Pau Cumellas: Harmonika jako doprovodný i sólový nástroj
12. dubna 2013 Blues, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pořadu Jak se vám líbí pro vás chystáme rozhovor s Joanem Pau Cumellasem, nejlepším katalánským hráčem na foukací harmoniku. Povídáme si s ním o blues i obecně o hudbě v Katalánsku. Část rozhovoru si můžete již nyní přečíst.

Rozhovor s katalánským hráčem na harmoniku Joanem Pau Cumellasem

Vaše nové album, které jste natočil v duu s kytaristou Miguelem Talaverou, se jmenuje Rollin’ And Tumblin’, podle slavné písně Muddyho Waterse. Proč tento název? A proč vůbec tato píseň?

S Miguelem Talaverou tuto píseň hrajeme už řadu let. Její rytmus je pro duet kytary s harmonikou vhodný, tyto dva nástroje v písni znějí velmi silně, a to i bez doprovodu bicích. Líbí se nám také výraz „rolling and tumblin’“, který může znamenat chůzi různými směry bez konkrétního cíle. Jít z jednoho místa na druhé, zkoušet nové možnosti v hudbě apod.

Na obalu alba sedíte u cesty. Znamená pro vás blues právě cesty? Nebo jaké jiné asociace si s ním spojujete?

Cesta je část našich životů. Hrát znamená cestovat a my trávíme spoustu času na cestě. Blues je pro mne ale především způsobem, jak předávat pocity a emoce. Rád během koncertů navazuji kontakt s publikem. Chci hrát noty a vkládat do nich něco ze své duše. A je mi jedno, zda jde o shuffle nebo tango.

Jak vznikaly aranže pro nové album?

Aranže s Miguelem Talaverou vytváříme naprosto přirozeně během zkoušek. Například experimentujeme v unisonu nebo pracujeme na rytmických efektech, kdy harmonika hraje do kytarových sól. Nahráváme si tyto pokusy a pak posloucháme výsledek. Nakonec vybereme to, co se nám u každé písně líbí nejvíc.

Používáte harmoniku raději jako doprovodný nástroj, nebo rád hrajete sóla?

Obojí. Harmonika může hrát obě tyto role. Může to být doprovodný nástroj, ale také umí hrát sóla jako kytara, saxofon nebo jakýkoli jiný nástroj.

Hráváte také ve školách pro malé děti. Líbí se vaše hudba dětem? A jak k nim o blues mluvíte?

Pro děti dělám různá představení a jedno z nich je věnované blues. Spolupracuji na něm s katalánskou bluesovou zpěvačkou Big Mamou Montse. Snažíme se děti přivést k blues tak, že používáme jazyk, kterému rozumějí. Hrajeme písně a vysvětlujeme jim historii. Například hrajeme pracovní píseň a k tomu vyprávíme o situaci otroků v dějinách Spojených států. Mluvíme o těžkém životě bluesmanů a potom jim zahrajeme blues v katalánštině, ve kterém se zpívá o utrpení. Mluvíme také o nástrojích, o nejstarších bluesových nahrávkách apod. Děti se učí, jak blues ovlivňovalo modernější styly jako rock, funk nebo hiphop. Po celou tu dobu je vedeme k tomu, aby s námi spolupracovaly zpěvem, tleskáním do rytmu nebo i tancem.

Organizujete také harmonikové workshopy. Máte nějakou specifickou formu výuky?

Vyučuji především prakticky. Lidé se učí hraním a harmonika je ten nejjednodušší nástroj, na který můžete hrát. Jakmile se jednou naučíte základní mechanismus, můžete začít hrát jednoduché postupy a bluesové akordy. Mí studenti se nejprve naučí základy a já je potom naučím techniku, která jim dovolí použít nástroj v jakémkoli hudebním stylu. A v pokročilejších kursech jim ukazuji techniky improvizace.

http://www.joanpaucumellas.com/

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web