Festival Blues Alive získal prestižní ocenění

Festival Blues Alive získal prestižní ocenění
18. listopadu 2018 Blues, Aktuality Autor: Milan Tesař

V Šumperku probíhal od 15. do 17. listopadu 23. ročník mezinárodního festivalu Blues Alive. Natočili jsme na něm pro vás rozhovory například s legendárními americkými hudebníky Rickem Derringerem a Joem Louisem Walkerem nebo s kytaristkou srbského původu Anou Popović, které se podařilo prosadit ve Spojených státech. Velmi silně obsazený ročník festivalu se nesl mimo jiné ve znamení velmi čerstvého úspěchu – Blues Alive obdrželo prestižní světovou cenu Keeping The Blues Alive Award od americké Blues Foundation.

Nadace Blues Foundation, která cenu uděluje, byla založena v roce 1980 v Memphisu. V současné chvíli čítá 4 100 jednotlivých členů a 200 přidružených místních bluesových společností, které zastupující dalších 50 000 fanoušků a profesionálů po celém světě. Nadaci řídí správní rada, která se skládá z 25 členů. Cenu Keeping the Blues Alive uděluje každoročně „jedincům či organizacím, kteří významně přispěli světu blues”, a rozhoduje o ní panel významných profesionálů z tohoto oboru. Hlavním kritériem je dlouholetý přínos, který není omezen na konkrétní rok.

Mezinárodní festival Blues Alive v Šumperku vznikl v roce 1996. Za dobu své existence hvězdy jako Hubert Sumlin, Cephas & Wiggins, James Cotton, Johnny Winter, Shemekia Copeland, Otis Taylor, Warren Haynes, Kenny Wayne Shepherd nebo Jonny Lang. Spolupořádal take vůbec první koncert Buddyho Guye v roce 2018 v Praze.

Mezi hvězdy letošního 23. ročníku patřili americká písničkářka Joan Osborne, uznávaná kytaristka srbského původu Ana Popović, americký kytarista a držitel Grammy Joe Louis Walker, loňský držitel Grammy v kategorii moderního blues Fantastic Negrito, baptistický reverend a společenský aktivista Rev. Sekou, skupina Tuarégů z Mali Tamikrest, americký bluesrockový kytarista Rick Derringer nebo formace North Mississippi Blues Project, složená z hudebníků pocházejících z poslední americké oblasti, kde ještě blues žije v původním historickém stylu. Se všemi těmito hudebníky jsme pro vás na festivalu natočili rozhovor (s výjimkou Rev. Sekou, s nímž jsme hovořili už před festivalem).

„Vnímám to jako obrovské ocenění naší dlouholeté práce, kdy již 23 let přivážíme do Šumperka velké hvězdy tohoto žánru. Zároveň je to odměna pro naše fanoušky, díky nimž je festival již několikátý rok beznadějně vyprodaný a kteří zde pak vytvářejí neopakovatelnou atmosféru,” říká ředitel Blues Alive Vladimír Rybička. „Keeping The Blues Alive Award představuje vrchol toho, co může v žánru blues získat nemuzikant. Jde o obdobu Blues Music Award pro hudebníky a mezi její minulé držitele patří přední světové bluesové festivaly, vydavatelství, producenti či média a novináři,” doplňuje dramaturg Ondřej Bezr.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web