Blackberry Brothers: Máme rádi hudbu z Nashvillu

Blackberry Brothers: Máme rádi hudbu z Nashvillu

Pořad v souvislostech


Rozhovor s polskou skupinou Blackberry Brothers
Budeme vysílat

Španělská skupina Vigüela
Skupina Kafka Band a album Amerika
Rozhovor s Karlem Plíhalem
Vysílali jsme


Novinky vydavatelství Indies Scope

Rozhovor s polskou skupinou Blackberry Brothers

Pozvánka na festival Ibérica 2019
Audioarchiv
10. června 2019 Blues, Aktuality Autor: Milan Tesař

Polská skupina Blackberry Brothers byla letos jedním z finalistů soutěže Blues Aperitiv v Šumperku. Na podzimní festival Blues Alive sice nepostoupila, ale její album Old Soul vaší pozornosti doporučujeme. V letošní anketě magazínu Twój Blues skupina zvítězila v kategorii Objev roku, album bylo druhé v kategorii Deska roku a v kategorii Skupina roku byli Blackberry Brothers třetí. Rozhovor se zakladateli kapely, bratry Bartkem a Kubou Jeżynovými, uvedeme v pořadu Jak se vám líbí 18. června 2019 (poté v audioarchivu).

Rozhovor s polskou skupinou Blackberry Brothers

Na počátku jste vy dva jako kytaristé a autoři původních hudebních nápadů k sobě hledali zpěvák. Našli jste Mateusze Polaňského. Jak spolupráce s ním na začátku probíhala?

Ani jsme spolu nepotřebovali moc mluvit o tom, jak by písně měly znít. Byl to naprosto přirozený proces. My jsme přišli se základní kostrou písní – harmonické postupy a aranžmá. Mateusz si k tomu vymyslel melodické linky a také texty. Ty jsou v našem případě velmi důležité, i když jsou trochu zvláštní, možná temné. Všechno to tedy do sebe zapadlo jako jednotlivé dílky skládanky.

Je pro vás tedy důležité, aby na písních spolupracovali všichni členové kapely?

Ano, v našich písních totiž tak propojí naše znalosti a také naše rozdílné smýšlení o hudbě. My dva jsme bratři a vyrůstali jsme oba na stejné hudbě, ale naši spoluhráči poslouchají něco jiného než my, mají jiné nápady, snaží se hrát i něco jiného než jen standardní blues. Výsledná hudba tedy vzniká jako spojení naší interpretace, našich zálib, našich myšlenek.

Vy dva jako bratři stále sdílíte podobný hudební vkus?

Vždy jsme se v hudbě navzájem inspirovali. Hodně spolu o muzice mluvíme, sdělujeme si navzájem své objevy. Posloucháme a máme rádi podobnou hudbu, ale částečně se naše preference také odlišují. Já (Kuba) mám například velmi rád skupinu Grateful Dead, zatímco Bartek hodně poslouchá jazz, například Johna Coltranea nebo polské jazzové hudebníky Komedu a Seiferta. Máme rádi také hudbu, která má blízko k blues, jako je Marcus King Band, a také současnou nashvillskou scénu, která je velmi silná. Líbí se nám Tedeschi Trucks Band nebo Gov’t Mule, což pro nás byla v začátcích úplně největší inspirace – ještě před založením Blackberry Brothers. Zjednodušeně tedy můžeme říct, že jsme bratři a máme tytéž hudební inspirace.

Co posloucháte v současné době?

V současné době hodně posloucháme – jak už Bartek řekl – nashvillskou scénu, například Jasona Isbella, nebo americké písničkáře, jako jsou Ryan Adam nebo Chris Stapleton. Ale máme rádi i starší umělce. Velkou inspirací je pro nás momentálně Tom Petty se skupinou The Heartbreakers. Líbí se nám jeho hra na kytaru, jeho zpěv a také zvuk jeho nahrávek. Právě zvuk je totiž pro nás – vedle melodie a textů – stejně důležitou součástí písně.

Říkali jste, že texty jsou pro vaši kapele důležité…

Řekl bych, že texty jsou bohužel něco, čeho si posluchači na naší desce stále ještě nevšimli. Aspoň mám ten pocit. Vím totiž, o čem ty texty jsou, ale nemyslím, že by to naše publikum objevilo. Přitom je to velmi důležitá součást naší hudby. Proto doporučuji našim fanouškům, aby si otevřeli booklet cédéčka a pokusili se do textů proniknout. Hudba je samozřejmě důležitá, melodie nebo kytarová sóla vás vám udeří do uší na první poslech. Ale texty jsou také velmi důležité a stojí za to nad nimi strávit nějaký čas. Vím, že to není jednoduché – jsme polská skupina, ale zpíváme anglicky. Ale opravdu to velmi doporučuji.

(Střídavě odpovídali Kuba Jeżyna a Bartek Jeżyna.)

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music